Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova choroba/nemoc). Příznaky, příčiny, léčba a zvládání práce

25. 8. 2021
Zpět

Tento článek podrobně popisuje chronický zánět zad, onemocnění zvané ankylozující spondylitida nebo také Bechtěrevova choroba, které podstatným způsobem ovlivňuje životy milionů lidí po celém světě. Dozvíte se, co je ankylozující spondylitida, jaké jsou příznaky a příčiny, jak se léčí a jak zvládat práci s tímto onemocněním.

Obsah článku:

Co je ankylozující spondylitida (Bechtěrevova choroba)?

Ankylozující spondylitida (AS), nebo také Bechtěrevova choroba, je dlouhodobý chronický stav, při kterém dochází k zánětu páteře a dalších oblastí těla. Jedná se o celoživotní a nevyléčitelné autoimunitní onemocnění postihující asi 1 % populace a projevující se nejčastěji bolestmi a ztuhlostí zad, zánětem kloubů (artritida), extrémní únavou nebo srůstáním kostí se šlachami (entezitida).

Choroba má pět stádiových stupňů:

Co je ankylozující spondylitida (Bechtěrevova choroba)?

Jak vzniká Bechtěrevova choroba?

Bechtěrevova choroba má tendenci se rozvíjet již v mládí, přičemž první příznaky se mohou objevit mezi 18 a 30 rokem života. Je asi 2 krát častější u mužů než žen.

Přesná příčina onemocnění nebyla dosud odhalena, nicméně už jsou známé souvislosti mezi výskytem ankylozující spondylitidy a přítomností antigenu HLA-B27. Antigeny HLA jsou molekuly na povrchu buněk, prostřednictvím kterých dokáže imunitní systém člověka rozeznat vlastní buňky od cizích. Samotná přítomnost antigenu HLA-B27 však nemoc nezpůsobuje. Pro vznik je potřeba více spouštěcích faktorů, jejíž podstata dosud není známá. Vědci zatím zjistili, že se jedná o autoimunitní onemocnění, což znamená, že je způsobeno chybnou reakcí imunitního systému, který napadá vlastní buňky. Zatím nejpravděpodobnější vysvětlení, proč tomu tak je, přináší tzv. teorie zkřížené reakce. Podle této teorie vzniká Bechtěrevova choroba ve chvíli, kdy je organizmus člověka, který má antigen HLA-B27, napaden bakterií, která má na svém povrchu velmi podobný antigen. Protože je imunitní systém aktivován proti všem strukturám podobným tomuto antigenu, začne napadat i ostatní zdravé buňky, které mají na svém povrchu též tento antigen.

V České republice má podle dosavadních průzkumů antigen HLA-B27 asi 7 % obyvatel, přičemž u bechtěreviků ho lze prokázat u cca 90 % případů. U lidí, kteří mají tento antigen, je pravděpodobnost onemocnění až 300 krát vyšší než u osob, které ho nemají.

Historie ankylozující spondylitidy

Z historického hlediska je ankylozující spondylitida známá už od pradávna z dob egyptských faraonů, u kterých byla nemoc zjištěna při archeologických průzkumech, konkrétně z kosterních nálezů. Popsána byla až v roce 1893, a to slavným ruským neurologem, Vladimírem Bechtěrevem, po kterém byla také pojmenována. Můžete se také setkat s pojmem Marieho–Strümpellova nemoc, který vychází ze jmen francouzského neurologa a endokrinologa Pierra Marieho a německého neurologa Adolfa Strümpella, kteří se též podíleli na popsání této choroby.

Vladimir Michajlovič Bechtěrev

Příznaky ankylozující spondylitidy

První příznaky Bechtěrevovy nemoci jsou často nespecifické a u mnohých rozdílné. Často se vyvíjejí pomalu během několika měsíců nebo let. Příznaky mohou několik let přicházet a zase odcházet - zlepšovat se nebo zhoršovat. Nejčastěji se ankylozující spondylitida rozvíjí mezi 20 a 30 rokem života. Příznaky obvykle zahrnují:

Příznaky ankylozující spondylitidy

Bolesti zad a ztuhlost

Bolesti zad a ztuhlost jsou obvykle hlavními příznaky. Může se projevit:

Artritida

Kromě toho, že ankylozující spondylitida způsobuje bolesti zad a páteře, může také způsobit zánět kloubů (artritidu) v jiných částech těla, jako jsou boky a kolena.

Hlavní příznaky spojené s artritidou jsou:

Entezitida

Entezitida je bolestivý zánět, při kterém kost sroste se šlachou (tuhá tkáň spojující svaly s kostmi) nebo vazivem (tkáň spojující kosti s kostmi).

Obvyklá místa pro entezitidu jsou:

Pokud jsou postižena vaše žebra, můžete pocítit bolest na hrudi a při hlubokém dýchání je obtížné rozšířit hrudník.

Únava

Únava je běžným příznakem neléčené ankylozující spondylitidy. Můžete se cítit unavení a naprosto bez energie.

Příčiny ankylozující spondylitidy

Při ankylozující spondylitidě dochází k zanícení několik částí dolní páteře, včetně kostí v páteři (obratlů) a páteřních kloubů. Časem to může vést k poškození páteře. V některých případech to může způsobit srůstání částí páteře a ztrátu pružnosti (ankylóza).

Zatím není přesně známo, co způsobuje Bechtěrevovu chorobu, ale v mnoha případech se zdá, že existuje spojení s konkrétním genem známým HLA-B27.

Gen HLA-B27

Výzkum ukázal, že více než 9 z 10 lidí, kteří mají Bechtěrevovu chorobu, nese určitý gen známý jako lidský leukocytový antigen B27 (HLA-B27). Mít tento gen však nemusí nutně znamenat, že se u člověka vyvine ankylozující spondylitida. Odhaduje se, že 8 ze 100 lidí v obecné populaci má gen HLA-B27, ale většina z nich nemá Bechtěrevovu nemoc. Předpokládá se však, že s tímto genem je člověk náchylnější k rozvoji této nemoci.

Dědičnost - genetika

Lidé se často ptají, zda může být ankylozující spondylitida dědičná. Ano, tato nemoc může kolovat v rodině a gen HLA-B27 lze zdědit od jiného člena rodiny. Pokud máte tuto chorobu a testy ukazují, že nosíte gen HLA-B27, pak existuje šance 1:2, že byste mohli tento gen předat vašim potomkům. Odhaduje se, že 5 až 20 % dětí s tímto genem pravděpodobně zdědí ankylozující spondylitidu.

Léčba Bechtěrevovy choroby

Bechtěrevova choroba je nevyléčitelná nemoc. Neexistuje žádný lék, ale je k dispozici léčba, která pomáhá zmírnit příznaky, oddálit nebo zabránit procesu srůstání páteře a její tuhnutí. Ve většině případů léčba zahrnuje kombinaci cvičení, fyzioterapie a léků.

Fyzioterapie a cvičení

Udržování aktivní činnosti může zlepšit držení těla a rozsah pohybu páteře a zároveň zabránit tomu, aby vaše páteř ztuhla a bolela. Fyzioterapie je nejen aktivní, ale také klíčovou součástí léčby. Fyzioterapeut vám může poradit nejúčinnější cvičení a sestavit cvičební program, který vám vyhovuje.

Mezi typy fyzioterapie doporučované pro ankylozující spondylitidu patří:

Někteří lidé dávají přednost plavání nebo sportu, aby byli flexibilní. To je obvykle v pořádku, i když je důležité také každodenní protahování a cvičení. Pokud máte někdy pochybnosti, promluvte si se svým fyzioterapeutem nebo revmatologem, než se pustíte do nové formy sportu nebo cvičení.

Léky proti bolesti

Možná budete potřebovat léky proti bolesti, abyste zvládli svůj stav. Záleží na tom, jaké máte stádium. Revmatolog může předepsat léky proti bolesti, i když ne každý je neustále potřebuje.

Biologická léčba

Pokud vaše příznaky nelze zvládat léky proti bolesti nebo cvičením a protahováním, může být doporučen lék proti nádorovému nekrotickému faktoru. Jedná se o chemikálii produkovanou buňkami při zánětu tkáně. Tyto léky se podávají injekčně a působí tak, že zabraňují účinkům nádorového nekrotického faktoru a také snižují záněty ve vašich kloubech způsobené ankylozující spondylitidou.

Jedná se o relativně nový způsob léčby a její dlouhodobé účinky nejsou zatím dobře známy. Byly však delší dobu používány u lidí s revmatoidní artritidou, což poskytuje jasnější informace o jejich dlouhodobé bezpečnosti.

Pokud si je váš revmatolog jistý, že je tento typ léčby pro vás vhodný, může ho doporučit. V takovém případě bude velice pečlivě sledován další vývoj vašeho zdravotního stavu. Ve vzácných případech může totiž biologická léčba interferovat s imunitním systémem, což zvyšuje riziko vzniku potenciálně závažných infekcí. Pokud se vaše příznaky výrazně nezlepší po dobu 3 měsíců, léčba by měla být ukončena.

Chirurgická operace

Většina lidí s ankylozující spondylitidou operaci nepotřebuje. Může však být doporučena operace kloubní náhrady ke zmírnění bolesti a zlepšení pohybu v postiženém kloubu, pokud je kloub vážně poškozen. Pokud jsou například postiženy kyčelní klouby, může být provedena náhrada kyčle. V ojedinělých případech může být nutná opravná operace, pokud se páteř silně ohne.

Zvládání ankylozující spondylitidy při práci

Podle studie OASIS může fyzicky náročná práce zvýšit účinky zánětu ankylozující spondylitidy. Výzkumu, který trval 12 let, se zúčastnilo 184 pacientů s ankylozující spondylitidou. Vědci zkoumali vztah mezi zánětem, mechanickým stresem a rentgenovou progresí onemocnění. Klíčovým faktorem studie bylo zastoupení administrativních i fyzicky náročných dělnických profesí, ale také kuřáků. Autoři studie dospěli k závěru, že namáhavá fyzická aktivita u fyzicky náročných zaměstnání s dělnickou činností může zesílit některé účinky zánětu na progresi onemocnění. Dále dospěli k závěru, že tato data mohou podpořit teorii, že mechanické napětí vede k tvorbě kostí. Pokud další studie potvrdí toto spojení, může dojít k přehodnocení dosavadního doporučení provádět namáhavé cvičení u pacientů s Bechtěrevovou chorobou.

Zdroj: Evolution of radiographic damage in ankylosing spondylitis: a 12 year prospective follow-up of the OASIS study

Bez ohledu na to, zda bechtěrevik vykonává práci administrativního typu nebo fyzicky náročnou práci, může to pro něj být extrémně vysilující. Ve většině případů je zcela bezpodmínečné zajistit úpravu pracoviště, případně pracovní činnosti. Úprava je cílena zejména na ergonomii. Zde je několik tipů, jak při práci zvládnout Bechtěrevovu nemoc.

Poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem

Jedna z prvních věcí, kterou musíte udělat v případě, že vám byla diagnostikována Bechtěrevova choroba, je poradit se se svým lékařem, fyzioterapeutem nebo ergoterapeutem, jak optimalizovat vaše pracoviště z hlediska ergonomie. Mohou vám poskytnout cenné informace a doporučení, včetně strategií a adaptací.

Promluvte si se zaměstnavatelem

Pokud máte obavy, že vaše příznaky ankylozující spondylitidy zasahují do vaší schopnosti vykonávat práci, informujte o tom svého zaměstnavatele nebo firemního lékaře, který má na starost pracovní lékařství. Mělo by být také v zájmu zaměstnavatele vám poskytnout podporu v podobě přizpůsobení pracoviště, pracovní doby apod.

Vytvořte si deník aktivit

Dobrým způsobem, jak eliminovat bolesti zad při práci, je identifikovat kritické situace. S tím vám může pomoci vedení deníku aktivit. Zapište si, co vše děláte během dne, abyste zjistili, co vám dělá dobře a co ne. Čím více podrobností uvedete, tím lépe se vám pak bude analyzovat. Následně se můžete ohlédnout, jaké úkony vám dělají problémy a co zhoršuje váš zdravotní stav.

Udělejte si z ranní rozcvičky rutinu

Zánětlivé bolesti zad se obvykle zhoršují odpočinkem a zlepšují pohybovou aktivitou, proto byste si měli ráno před prací udělat kvalitní rozcvičku a zařadit ji do své každodenní rutiny. Vstaňte do práce o 30 minut dříve a aktivujte své tělo. Uvidíte, jak vám to vrátí chuť do života.

Upravte si židli podle ergonomických pravidel

Bechtěrevici, kteří ve svém zaměstnání dlouho sedí, si často stěžují na ztuhlá záda a nesnesitelné bolesti. Měli by se proto soustředit na změnu sezení podle ergonomických pravidel.

Sklopte sedadlo židle tak, aby vaše stehna byla při sezení v pravém úhlu. Nejlepší je, když můžete chodidla nohou položit pevně na podlahu. Ujistěte se také, že opěradlo židle podporuje vaši páteř při sezení.

Trénink pro vás: Jak správně sedět u PC + zásady ergonomie sezení na kancelářské židli

Pokud nemáte kvalitní ergonomickou židli, měli byste o ní alespoň začít přemýšlet, protože může radikálně zmírnit bolesti zad při dlouhodobém sezení. Pokud už jste se rozhodli, přečtěte si článek 5 zásadních rad, jak vybrat ergonomickou židli do kanceláře.

Nenechte vaše tělo při sezení ztuhnout

Pokud vaše práce probíhá v sedě u stolu, procházejte se 5 až 10 minut po každé hodině sezení. Pokud máte konferenční hovor, zapněte si hlasitý odposlech, postavte se a protáhněte se. To můžete praktikovat i v případě skupinových hovorů. Využijte co nejvíce možného času pohybem, protahováním a cvičením během práce.

Kontrolujte držení svého těla

Pokuste se sedět, stát nebo chodit s rovnou páteří tak, aby nedocházelo k hrbení. To vám může pomoci snížit bolest v páteři. Zkontrolujte svůj postoj v zrcadle. Pokud máte sklony se hrbit, požádejte spolupracovníka, aby vás na to upozornil. Vymyslete si signál, kterým vám dá vědět, abyste si sedli nebo stáli vzpřímeně.

Podpořte záda

Pokud vaše židle nenabízí dostatečnou oporu, srolujte ručník a vložte jej mezi spodní část zad a židli. Pomoci může také malý polštář, nebo můžete zkusit speciální polštář na bederní opěrku.

Uspořádejte si stůl podle potřeby

Uspořádejte si stůl tak, abyste se nemuseli natahovat po něčem, co často používáte. Ujistěte se, že při psaní, používání myši nebo hovoru máte celá záda opřená o židli. Když telefonujete, držte sluchátko u ucha nebo použijte funkci hlasitého odposlechu. Nedržte ho mezi uchem a ramenem.

Podepřete si zápěstí podložkou

Pokud musíte hodně psát, nechte ruce vznášet se nad klávesnicí. Když si opřete zápěstí o stůl, mohou být ruce v nepříjemném úhlu. Abyste je udrželi ve správné poloze, můžete při psaní podepřít zápěstí speciální podložkou pod zápěstí. Ale neopírejte se a netlačte na ni. To může vyvíjet tlak na vaše zápěstí.

Nastavte si správnou výšku monitoru

Pokud se musíte dívat dolů na obrazovku počítače, může to způsobit zhoršení bolesti krku nebo zad. Nastavte si monitor tak, aby jeho horní část byla v úrovni vašich očí. Vaše klávesnice a myš by měla být rovnoměrně s předloktím nebo jen mírně pod ním. Pokud je stůl příliš nízký, umístěte si pod jeho nohy podložku tak, aby byl vyšší. Případně můžete notebook položit na hromadu velkých knih.

Vyhněte se stresu

Stres je jednou z hlavních příčin pracovní neschopnosti lidí s ankylozující spondylitidou. Pokud vás každodenní dojíždění do práce stresuje, požádejte o flexibilní pracovní dobu, abyste mohli přijít dříve nebo později. Pokud můžete dělat svou práci mimo kancelář, zjistěte si, jestli můžete několik dní pracovat z domova v režimu home office.

Změňte jídelníček

To, co jíte a pijete, může ovlivnit, jak se cítíte. Například škrobnaté potraviny, jako jsou chipsy nebo krekry, mohou příznaky Bechtěrevovy choroby zhoršit. Místo toho si dejte raději zdravé občerstvení s nízkým obsahem škrobu, jako jsou třeba ořechy. Pokud máte v práci ledničku, uložte si do ní čerstvé ovoce nebo zeleninu.

Procvičte si svaly a protáhněte se

Každý den si dopřejte několik minut cvičení nebo protažení. Dokonce i pohyb na několik minut může zmírnit ztuhlé klouby a svaly. Rychlé protahování můžete provádět přímo u vašeho stolu. Otočte horní část těla v pase, zatímco spodní část zůstane na místě. Položte ruku na čelist a otočte hlavu na každou stranu. Lékaři často doporučují začít cvičit jógu nebo tai chi.

Změňte způsob přenášení těžkých věcí

U některých prací může být snadné poranit si záda. Pokud musíte vzít do ruky například těžkou bednu, dřepněte si a zvedněte ji pomocí nohou - nenaklánějte se a neohýbejte se v pase. A při zvedání se snažte nekroutit zády nebo se naklánět do strany. Při přenášení držte břemeno blízko těla. Dívejte se při chůzi přímo dopředu, abyste nezakopli. Pokud je něco příliš těžké, požádejte někoho, aby vám s tím pomohl.

Mohlo by vás zajímat: Jak správně zajistit práci s břemeny

Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc). Příznaky, příčiny, léčba a zvládání práce
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference