Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost při práci s motorovou pilou. Zásady, pravidla a doporučení

6. 9. 2017
Zpět

Motorová pila je velmi užitečný, ale zároveň nebezpečný pracovní nástroj. Nesprávné zacházení nebo zbytečná chyba může mít pro člověka i fatální následky. Pracujete-li s motorovou pilou nebo chystáte-li se jí koupit a naučit se s ní pracovat, přečtěte si neprodleně zásady pro bezpečnou práci, a to ještě před jejím uvedením do provozu.

Základní bezpečnostní pravidla

Pozor! Pokud používáte kardiostimulátor (tzv. budík), měli byste vědět, že některé motorové pily mohou vytvářet velmi nízké elektromagnetické pole, což může mít vliv na některé druhy kardiostimulátorů. Doporučujeme proto, abyste se obrátili na svého lékaře a konzultovali s ním tuto zkutečnost.

Důležité: Pokud jste ještě nikdy s motorovou pilou nepracovali, je bezpodmínečně nutné, aby vám zacházení s ní ukázal její prodejce nebo se zúčastněte odborného školení. Bez řádného poučení je používání motorové pily životu nebezpečné!

V následujícím článku se budeme věnovat pouze zásadám pro bezpečnou práci s motorovou pilou, nikoliv samotným používáním nebo technikami řezání apod. Zásady jsou rozděleny na tyto kategorie:

1. Kontrola motorové pily před nastartováním
2. Startování motorové pily
3. Kontrola motorové pily po nastartování
4. Údržba a servis motorové pily
5. Obecná bezpečnost při práci s motorovou pilou

1. Kontrola motorové pily před nastartováním

Před nastartováním motorové pily vždy udělejte bezpečnostní provozní kontrolu. Pokud ji totiž neuděláte, riskujete, že když pila bude mít nějakou závadu, při prvním zaříznutí do dřeva vám ublíží.

Zkontrolujte řetěz - ostrost a napnutí. Ostrý řetěz je podstatně bezpečnější a pro řezání rychlejší. Tupý řetěz může způsobit zaseknutí ve dřevě. Práce s ním je navíc mnohem namáhavější, což může vést ke zbytečnému přepětí sil, únavě a následné chybě. Správné napnutí pilového řetězu je extrémně důležité! Pokud bude příliš povolený může se uvolnit a spadnout z řetězové lišty, což může způsobit vážné pořezání. Příliš napnutý řetěz zase způsobuje přehřátí lišty a může poškodit ložiska.

Doplňte provozní kapaliny - benzín a olej. Postavte si pilu na pevný povrch, na zem nebo stůl, aby nedošlo ke zbytečnému překlopení a vylití. Nezapomeňte, že je přísně zakázáno manipulovat při používání benzínu s otevřeným ohněm. Při tankování vždy vypněte motor. Benzín do pily nalévejte, když je motor studený, jinak by mohlo hrozit, že palivo přeteče a způsobí požár. Po doplnění provozních tekutin dotáhněte uzávěr palivové a olejové nádrže co nejvíce. Pokud máte pilu, která je vybavena palivovou nádrží se sklopným křídlem a bajonetovým uzávěrem, zkontrolujte správnost nasazení, otočte uzávěr až na doraz a sklopte víčko. Zabráníte tím možnému povolení víčka nádrže, které může být způsobené silnými vibracemi.

Očistěte pilu suchým hadrem a zbavte ji povrchových nečistot, jako je olej nebo pryskyřice ze stromů. Snižuje to riziko vyklouznutí pily z ruky.

Podívejte se, jestli neuniká benzín. Pokud by náhodou unikal, pilu nestartujte! V opačném případě vám hrozí nebezpečné riziko popálením.

Zablokujte řetězovou brzdu. Je vždy bezpečnější, když před startem pily bude řetěz zablokovaný, protože ji ještě nedržíte oběma rukama. Předejdete tak nebezpečí poranění běžícím řetězem.

2. Startování motorové pily

Při startování motorové pily buďte obzvlášť obezřetní a opatrní. Dodržujte následující doporučené bezpečnostní zásady a chraňte sebe i své okolí.

Nestartujte pilu tam, kde jste nalévali benzín. Startujte vždy nejméně 3 metry od tohoto místa. Nikdy byste to neměli provádět v uzavřené místnosti. Stejně tak by v prostoru kolem vás neměly být žádné osoby. Udělejte si od nich bezpečný odstup.

Nikdy nestartuje motorovou pilu z ruky. Položte si ji ideálně na rovnou plochu tak, aby se řetěz nedotýkal země. Chyťte pilu oběma rukama - jedna ruka drží rukojeť a druhá startovací lanko. Špičkou jedné nohy si stoupněte do zadní rukojeti, čímž pilu zajistíte. Pak teprve můžete startovat pomocí lanka.

3. Kontrola motorové pily po nastartování

Jakmile jste splnili všechna předchozí doporučení a máte nastartováno, před samotným řezáním doporučujeme udělat ještě jednu poslední kontrolu. Pamatujte, že máte v ruce nebezpečnou zbraň, kterou můžete vážně ublížit sobě i ostatním. Nepodceňujte proto tuto kontrolní část!

Ověřte, zda správně funguje plynová páčka. Měla by mít plynulý chod. Pokud páčku zmáčknete, musí se vždy samovolně vrátit zpět do polohy volnoběhu. Několikrát zmáčknete plyn a vyzkoušejte to.

Zkontrolujte funkčnost řetězové brzdy. Nastartovanou pilu položte na rovný povrch a přidejte plyn, aby se roztočil řetěz. Zatlačte levou rukou na páku bezpečnostní brzdy a aktivujte ji. Pokud se řetěz okamžitě zastaví, je brzda funkční a v případě problému vás ochrání. Vraťte páku zpět do deaktivované polohy.

Vyzkoušejte, jestli pila maže řetěz. Je to velmi důležité, protože pokud by byl suchý, zahřál by se a mohl by prasknout. Přední lištu nastartované pily přidržte 5 nebo 10 cm od dřevěného prkna a přidejte plyn. Na prkně by se měla objevit olejová čára, což je důkaz, že pila maže.

4. Údržba a servis motorové pily

Pravidelná údržba a servis motorové pily je jeden z dalších důležitých předpokladů pro zajištění bezpečné práce s ní. Pokud nebudete o pilu pravidelně pečovat, může se porouchat právě, když je v plném chodu, což vás může vážně ohrozit na zdraví nebo dokonce životě.

Provádějte pravidelnou údržbu pily. Interval pravidelnosti přizpůsobte tomu, jak často je pila v provozu. Údržbu je vždy lepší nechat na profesionálech.

Opravy a údržbářské práce provádějte jen v rozsahu, který popisuje výrobce pily ve svém návodu k obsluze a údržbě. Jiné opravy nechte na kvalifikovaném opraváři.

Vždy vypněte při údržbě pily motor. Týká se to jakékoliv sebemenší údržby, například při kontrole pily, napínání nebo výměně řetězu, čištění, odstraňování poruch apod.

Pravidelně kontrolujte těsnost uzávěru nádrže na benzín. Pokud by docházelo k úniku paliva, pila by se mohla vznítit a způsobit vážné popáleniny.

Pravidelně kontrolujte zachytávač řetězu. Pokud by nebyl funkční, mohlo by to v případě jeho prasknutí znamenat velké nebezpečí pořezáním.

5. Obecná bezpečnost při práci s motorovou pilou

Bezpečnost práce s motorovou pilou zahrnuje mnoho dalších zásad. Pokud jste profesionál nebo pracujete s motorovou pilou pravidelně na své zahradě, přečtěte si ještě níže uvedená obecná pravidla.

Používejte osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), jako například kvalitní pracovní oblečení a výstroj určenou pro práci s motorovou pilou, boty, přilbu, ochranný štít nebo brýle, ochranná sluchátka nebo špunty do uší, rukavice a jiné bezpečnostní prvky, které jsou nezbytné pro ochranu zdraví. Oblečení by mělo být praktické a nemělo by člověku bránit v pohybu. Ideální je použít těsně přiléhající oděv s ochrannou vložkou proti případnému pořezání. Nenoste žádné vytahané oblečení, šály, kravaty, šperky apod. Pokud máte dlouhé vlasy, doporučujeme je svázat a schovat pod helmu.

Okamžitě vypněte motorovou pilu pokud hrozí jakékoliv nebezpečí. Nezapomeňte také na to, že když pustíte plynovou páčku, řetěz má doběhový efekt, takže se vždy ještě chvilku točí. Vypněte motor.

Dbejte zvýšené pozornosti na kluzkém nebo mokrém povrchu, na sněhu nebo ledě, v blátě nebo na jakkoliv nerovném či nestabilním terénu. Velké nebezpečí představuje například také čerstvě oloupaný strom bez kůry, který je extrémně kluzký.

Mějte perfektně zmapovaný terén kolem vás. Pečlivě zkontrolujte, co se kolem vás nachází. Například pařezy, kořeny, kameny, spadlé stromy, větve, příkopy apod. To vše může zapříčinit zakopnutí a vážné poranění o motorovou pilu.

Nepracujte s motorovou pilou osamoceně. Vždy je lepší, aby byla v dohledné vzdálenosti alespoň jedna osoba, která vám v případě náhlé události nebo pracovního úrazu pomůže.

Pokud používáte ochranná sluchátka, buďte extrémně opatrní. Neustále mějte kontrolu nad tím, co se děje kolem vás. Přeci jen skoro nic neslyšíte, což může způsobit horší orientaci.

Extrémní pozor dávejte na nebezpečí zpětného rázu. Může způsobit smrtelná řezná zranění! Ke zpětnému rázu dochází například, když se řetěz pily zasekne hrotem lišty do řezu nebo když se řetěz dostane v horní čtvrtině hrotu lišty do kontaktu se dřevem nebo jiným tvrdým předmětem. Nejčastěji k tomu dochází při ořezávání větví. Abyste zpětnému rázu předešli, neprovádějte řez hrotem lišty, řežte pod plným plynem, držte pilu vždy pevně oběma rukama, neřezejte více větví najednou, nepracujte v přílišném předklonu, pracujte opatrně a s rozmyslem, neustále pozorujte hrot lišty, mějte vždy perfektně nabroušený a napnutý řetěz.

Bezpečnost při práci s motorovou pilou. Zásady, pravidla a doporučení
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference