Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Hluk a vibrace na pracovišti. Povinnosti, limity, rizika a snižování expozice

14. 5. 2023
Zpět

V našem rychle se měnícím světě se stále více setkáváme s všudypřítomnými zdroji hluku a vibrací. Ať už jde o staveniště, provoz na silnicích, hluk z kanceláří, nebo dokonce vibrace ze strojů, tato situace je pro mnohé z nás každodenní realitou. Ale co mnozí z nás nevědí, je skutečnost, že dlouhodobé vystavení hluku a vibracím může mít vážné dopady na naše zdraví. Jaká rizika představují hluk a vibrace na pracovišti pro naše zdraví, jaké mají zaměstnavatelé povinnosti a jak snižovat expozici?

Obsah článku:

Legislativa týkající se hluku a vibrací

Problematiku hluku a vibrací řeší v českém právním řádě zejména Nařízení vlády č. 272/2011 Sb. - Nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Je to klíčový dokument zásadní pro ochranu zdraví občanů před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Jedná se o nařízení, které stanovuje maximální přípustné hodnoty hluku a vibrací, a to jak v pracovním prostředí, tak ve veřejných prostorech. Tento dokument má za úkol regulovat a omezovat nepříznivé účinky těchto faktorů na lidské zdraví a kvalitu života. Dlouhodobé vystavení hluku a vibracím může vést k řadě zdravotních problémů, včetně poruch sluchu, stresu, poruch spánku, kardiovaskulárních onemocnění a mnoha dalších. Proto vláda přijala toto nařízení jako opatření pro omezení těchto rizik.

Klíčové body tohoto nařízení zahrnují určení maximálních přípustných hodnot hluku a vibrací, povinnost zaměstnavatelů a správců veřejných prostor chránit lidi před nadměrným hlukem a vibracemi, a stanovení sankcí za nedodržení těchto pravidel.

Chápání a dodržování Nařízení vlády č. 272/2011 Sb. je v našem vlastním zájmu. Přispíváme tak k vytvoření zdravějšího a šťastnějšího prostředí pro sebe, naše rodiny, kolegy a sousedy. Proto je důležité nejen znát, ale také uplatňovat opatření stanovená tímto nařízením.

Klíčové body Nařízení vlády č. 272/2011 Sb.

V této sekci se zaměříme na klíčové body Nařízení vlády č. 272/2011 Sb., které se týkají limitů hluku a vibrací, jakož i povinností zaměstnavatelů v rámci ochrany zdraví před jejich nepříznivými účinky.

Limity hluku a vibrací

Nařízení stanovuje maximální povolené úrovně hluku a vibrací, které nesmí být překročeny, aby bylo zajištěno zdravé pracovní prostředí. Tyto limity se liší v závislosti na typu pracovního prostředí a době trvání expozice. Pro hluk jsou stanoveny hodnoty, které nesmí být překročeny, a to ve výši 85 dB pro osmihodinovou směnu a 137 dB jako maximální vrcholový zvukový tlak. V případě vibrací je limit stanoven na 5 m/s² pro celotělové vibrace a 2,5 m/s² pro lokální vibrace rukou a paží během osmihodinové pracovní směny.

Povinnosti zaměstnavatelů

Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit, aby hodnoty hluku a vibrací nebyly na pracovišti překročeny. Mají také povinnost provádět pravidelné kontroly a měření, aby zajistili dodržování těchto limitů. Pokud zjistí, že limity jsou překročeny, musí neprodleně přijmout opatření, aby se situace zlepšila.

Osobní ochranné pracovní prostředky

Pokud je vystavení hluku a vibracím nevyhnutelné, zaměstnavatelé mají povinnost poskytnout pracovníkům odpovídající ochranné pomůcky a zabezpečit pravidelné školení, které zaměstnance informuje o jejich správném používání, ale i rizicích a nezbytných opatřeních pro jejich minimalizaci.

Pokud nelze hluk a vibrace snížit na bezpečnou úroveň jinými prostředky, zaměstnavatelé musí zajistit, aby zaměstnanci používali osobní ochranné pracovní prostředky, jako jsou například chrániče sluchu nebo antivibrační rukavice.

Zdravotní sledování

V případě, že pracovníci jsou vystaveni hluku nebo vibracím přesahujícím limity, musí zaměstnavatel zajistit pravidelné zdravotní sledování. Toto sledování má za cíl identifikovat a řešit případné zdravotní problémy co nejdříve.

Ochranná opatření proti hluku a vibracím

Zaměstnavatelé jsou povinni zavést ochranná opatření proti hluku, jako jsou například instalace hlukových bariér, použití tlumičů hluku nebo snižování hluku u zdroje. Kromě hluku musí také přijmout opatření proti vibracím. Tyto opatření zahrnují použití antivibračních prvků, vybavení strojů a zařízení tlumiči vibrací nebo úprava pracovních postupů.

Měření a hodnocení hluku a vibrací

Zaměstnavatelé jsou povinni provádět pravidelná měření a hodnocení úrovně hluku a vibrací ve svých provozech. Výsledky těchto měření by měly být zdokumentovány a zohledněny při plánování dalších opatření.

Školení zaměstnanců

Zaměstnavatelé musí zajistit, aby zaměstnanci byli informováni a proškoleni v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví před hlukem a vibracemi. Školení by měla zahrnovat informace o rizicích, ochranných opatřeních a správném používání osobních ochranných prostředků.

Rizika nadměrného hluku a vibrací

Hluk a vibrace jsou dva základní elementy, které se v našem životě objevují v různých podobách. Od zvuků městské dopravy až po vibrace, které cítíme při jízdě metrem. Ačkoli se mohou zdát neškodné, jejich přítomnost může mít značný dopad na naše zdraví. Nařízení vlády č. 272/2011 Sb. nám v tomto směru poskytuje jasný rámec a směr, jak těmto negativním vlivům předcházet a eliminovat je.

Hluk: Nepřítel ve stínu

Hluk je v podstatě nechtěný zvuk. Může pocházet z různých zdrojů, včetně dopravy, průmyslových aktivit, stavebních prací, nebo dokonce i z našich domovů - myčky nádobí, vysavače, hudební systémy, to vše může generovat hluk.

Hluk může mít různé účinky na naše zdraví. Mimo jiné může způsobit sluchové problémy, včetně tinnitu a ztráty sluchu. Ale to není vše. Nadměrný hluk může vést k chronickému stresu, nespavosti, únavě a dokonce i k problémům s krevním tlakem. Proto je regulace hluku klíčová pro udržení našeho zdraví.

Související články:

Vibrace: Neviditelná hrozba

Vibrace jsou oscilace nebo pohyby, které se pohybují sem a tam v pravidelných intervalech. Tak jako hluk, i vibrace můžeme cítit v různých situacích - ať už je to vibrace mobilního telefonu nebo vibrace od strojů na pracovišti.

Vibrace mohou mít na naše tělo různé účinky. Při nadlimitní expozici mohou způsobit tzv. Raynaudův syndrom, což je onemocnění drobných cév prstů rukou. Dále mohou vibrace přispět k celkové únavě člověka, bolestem zad a dokonce i poruchám rovnováhy.

Snižování expozice hluku a vibrací

Ať už jste jednotlivec nebo organizace či firma, existuje několik konkrétních kroků, které můžete podniknout, abyste minimalizovali vystavení se hluku a vibracím. Zde jsou některé z nich:

Hluk a vibrace na pracovišti. Povinnosti, limity, rizika a snižování expozice
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference