Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak postupovat při záznamu o pracovním úrazu? Zkuste formulář na Pracovniuraz.cz!

30. 11. 2016
Zpět

Kolem pracovních úrazů bývá často velké haló a to zejména při zpracování záznamu o této zkutečnosti. Samozřejmě se jedná o velmi nepříjemnou situaci, kterou si nepřeje ani jedna ze zúčastněných stran. Když už k němu ale dojde, je nesmírně důležité, aby byl dodržen správný postup při zpracování záznamu. Dodržení všech náležitostí a povinností je totiž zcela nezbytné pro následné dokazování odpovědnosti, takže není od věci vědět, jak správně postupovat.

Kdo už zpracování záznamu o pracovním úrazu někdy dělal, dá nám určitě za pravdu, že je to zdlouhavá byrokratická záležitost, čímž rozhodně důležitost této agendy nechceme nijak shazovat. Navíc, když se poohlédnete na internetu po nějakém návodu, jak toto zpracování provést, většinou narazíte na dlouhé a zbytečně podrobné články, které vám celou záležitost udělají ještě více nepříjemnou. My vám ale v tomto článku ukážeme ten nejjednodušší a nejrychlejší postup, který existuje.

Základní povinnosti

Základní povinnosti by měli znát jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci. Pro správný postup zpracování záznamu je to nezbytné.

Základní povinností zaměstnance je ohlásit jakýkoliv i sebemenší pracovní úraz, a to ihned bez zbytečného odkladu. Pokud není zraněný schopen pracovní úraz oznámit sám, musí to za něj provést jeho kolega či svědek celé události, který je zároveň povinen mu poskytnout první pomoc a zavolat záchranku. Zaměstnanec je také povinen spolupracovat na vyšetřování příčin.

Základní povinností zaměstnavatele je kromě poskytnutí první pomoci zjistit, co bylo příčinou pracovního úrazu, tzn., že ho musí velmi pečlivě vyšetřit. Stejně tak je jeho povinností pracovní úraz zapsat do knihy pracovních úrazů, kterou musí ze zákona vést a zapisovat do ní úplně všechny úrazy svých zaměstnanců.

Papírování je konec! Použijte pracovniuraz.cz

Při zpracování záznamu o pracovním úrazu naší metodou vás ušetříme zdlouhavého papírování. Nebudeme vás zatěžovat ani zbytečnými informacemi typu, co je pracovní úraz, co musí obsahovat kniha úrazů, jaké náležitosti musí mít záznam o pracovního úrazu apod., ale půjdeme rovnou k věci. Nejjednodušší a nejrychlejší postup při zpracování záznamu o pracovním úrazu je totiž použít formulář na webu pracovniuraz.cz, který vás povede celým procesem hezky krok za krokem.

„Záznam o pracovním úraze zdarma, jednoduše, logicky a zcela dle legislativy.“

Postup krok za krokem (5 kroků)

Online služba na webu pracovniuraz.cz je projektem naší společnosti CRDR spol. s r.o. Služba je zcela zdarma. Budeme velice rádi, když nás podpoříte třeba pouhým sdílením odkazu na vašem webu, sociální síti či diskuzi o pracovních úrazech. Děkujeme.

Přejděte tedy na web pracovniuraz.cz a zaregistrujte se. Registrace není bezpodmínečně nutná, ale doporučujeme ji, protože vám v budoucnu přinese hned několik důležitých výhod - budete moct ukládat jednotlivé formuláře a později je doplňovat či upravovat a zároveň budete moct si na webu vést celou evidenci všech pracovních úrazů, které se ve vaší firmě přihodí. Registrace není nijak složitá. Vyplníte pouze jméno, příjmení, firmu, ičo, email a heslo.

Krok 1 - vyplňte základní údaje

Budeme potřebovat vaše základní údaje. To znamená email, na který odešleme záznam o pracovním úrazu. Email bude zároveň sloužit pro přihlášení do vašeho účtu.

Zvolte, o jaký typ úrazu se jedná. Pracovní úrazy rozdělujeme na:

Podrobnosti o jednotlivých úrazech jsou uvedeny v nápovědě, přímo u formuláře. Stačí kliknout na symbol otazníku.

Nezapomeňte ještě vyplnit evidenční číslo zaměstnavatele. Toto interní číslo slouží pro evidenci pracovních úrazů. Každý zaměstnavatel by si měl vytvořit pokračující řadu záznamů.

Krok 2 - vyplňte údaje o zaměstnavateli

Další zcela nezbytnou částí formuláře jsou údaje o zaměstnavateli. Pokud uvedete správné IČO a firma bude v rejstříku ARES, zbytek údajů lze načíst automaticky pomocí odkazu Načíst zbytek údajů ze systému ARES. Můžete také nahrát firemní logo, aby se zobrazovalo v záznamu.

Nezbytné je uvést také místo, kde k úrazu došlo. Uveďte, o jaký typ pracoviště se jednalo. Zaškrtněte také, zda bylo místo úrazu pravidelným pracovištěm zraněného. Stejně důležité je též uvést hlavní činnost zaměstnavatele z nabídky klasifikace ekonomických činností (CZ-NACE). Vyplnění není složité, stačí vybrat oddíl, skupinu a třídu z připravených položek v rozbalovacím menu. Nemusíte tak na internetu zdlouhavě tápat a vyhledávat, o jakou činnost se jedná.

Dále uveďte činnost, při které k pracovnímu úrazu došlo. Může se jednat například o svařování plamenem, řezání na cirkulárce, chůze po mokré podlaze apod.

Poslední, co musíte na této stránce vyplnit je zaměstnavatel, u kterého k úrazu došlo. Pokud se zaměstnavatel neshoduje s výše uvedeným, odškrtněte fajfku a vyplňte údaje o firmě.

Krok 3 - vyplňte údaje o postiženém zaměstnanci

V třetím kroku našeho online formuláře pro záznam pracovního úrazu je potřeba vyplnit všechny údaje o úrazem postiženém zaměstnanci.

Uvedete jeho jméno a příjmení, pohlaví, datum narození, statní občanství, adresu pro doručování oznámení, klasifikaci zaměstnání, délku trvání pracovního poměru a nakonec typ jeho pracovního poměru a datum trvání pracovní neschopnosti.

Krok 4 - vyplňte údaje o úrazu

Tato část je asi nejdůležitější z celého formuláře. V ní musíte velmi přesně uvést datum a hodinu úrazu, druh zranění, konkrétní zraněnou část těla, počet zraněných osob, počet odpracovaných hodin před samotným úrazem, co bylo zdrojem úrazu, co bylo příčinou úrazu a zda byl u zraněného zaměstnance zjištěn alkohol nebo jiné návykové látky.

V posledních třech kolonkách této části pak musíte uvést popis úrazového děje, předpisy, které byly v souvislosti s úrazem porušeny a kým konkrétně, a v neposlední řadě pak opatření, které zaměstnavatel přijal k zabránění opakování tohoto pracovního úrazu.

Krok 5 - vyplňte vyjádření svědků

V posledním kroku je potřeba uvést také zaměstnance nebo jiné osoby, které byly pracovnímu úrazu přítomni a staly se tedy svědky této události. Stačí vyplnit základní údaje, kterými jsou jméno a příjmení, a to jak pro svědka nebo více svědků, tak pro zástupce ve věcech BOZP, zástupce odborové organizace a zástupce zaměstnavatele.

Záznam o pracovním úraze je hotový, ale co dál?

Pokud máte záznam o pracovním úraze hotový, můžete se buď podívat na jeho náhled nebo ho můžete rovnou vygenerovat a přijde vám na vámi vyplněný email. Pokud jste registrováni, můžete kdykoliv vyplněný formulář upravit a znovu uložit.

Nezapomeňte, že Záznam o pracovním úrazu musíte nejpozději do 5 dne následujícího kalendářního měsíce odeslat na Oblastní inspektorát práce (OIP), ale také územně příslušnému útvaru Policie České republiky, tzn. na policii v místě, kde k úrazu došlo (pokud máte podezření na spáchání trestného činu). Tyto informace vám budou sděleny ihned po dokončení formuláře.

Pokud je potřeba, například pro likvidaci pojistné události, pošlete záznam o úrazu také organizační jednotce pojišťovny, u které je zaměstnavatel pojištěn. To platí ale pouze v případě pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání.

Co když si nevíte rady?

Ano, může se stát. Pro tyto případy jsme připravili speciální stránku - Poradnu, do které doplňujeme nejčastější dotazy, které nám poslali uživatelé před vámi. Případně se na nás můžete obrátit přímo v naší BOZP poradně na Facebooku.

Další informace o pracovních úrazech

Chcete-li si přečíst něco víc o pracovních úrazech nebo další informace o postupech, čtěte následující články:

Jak postupovat při záznamu o pracovním úrazu? Zkuste formulář na Pracovniuraz.cz!
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference