Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Doporučení a zásady bezpečnosti práce při bouřce

27. 7. 2018
Zpět

Údery blesku mohou vážně zranit nebo zabít osoby, které vykonávají svou práci venku. Nejvíce ohroženi jsou ti, kteří pracují v lese a v zemědělství, ale také opraváři elektrického napětí, kteří jezdí při bouřkových kalamitách do terénu na pohotovostní opravy. Ohroženi jsou také ti, kteří pracují ve výškách a na stavbách. Co dělat a jak se chovat, když vás při práci venku zastihne bouřka? Přečtěte si naše doporučení a obecné zásady bezpečnosti práce při bouřce.

Blesky jsou často jako pracovní nebezpečí přehlíženy a zaměstnavatelé jim nedávají příliš vysokou pozornost. Často nemají ani žádné povědomí o nebezpečí blesku při práci. Proto vznikly tyto zásady. Než se do nich ale pustíme, přečtěte si několik zajímavých bleskových statistik.

Bleskové statistiky

Blesk je náhlý vysokonapěťový výboj elektřiny, který se vyskytuje uvnitř oblaku, mezi mraky nebo mezi mrakem a zemí. Každou vteřinu se na světě zableskne přibližně 40 až 50 blesků (téměř 1,4 miliardy ročně). Tyto elektrické výboje jsou velice silné a smrtící. Blesk má totiž asi 1 miliardu voltů a 20 tisíc ampér.

„Setkání s bleskem tváří v tvář přežije zhruba 30 - 40 % lidí.“

Každý rok zabíjí blesky lidi, hospodářská nebo volně žijící zvířata. Jsou odpovědné nejen za životy lidí a zvířat, ale také za škody na budovách, komunikačních systémech, elektrických vedeních a elektrických zařízeních. Ročně zemře v důsledku zásahu bleskem přibližně 24 tisíc lidí, přičemž asi 240 tisíc jich je zasaženo a přežije.

Mohlo by vás zajímat: statistiky obětí blesků podle NLSI

Na fotografii můžete vidět následky po zásahu člověka bleskem.

Práce s vyšším rizikem zásahu blesku

10 zásad bezpečnosti při práci v bouřce

Zaměstnavatelé, školitelé, ale i zaměstnanci by měli pochopit rizika blesku a opatření k minimalizaci nebezpečí při práci venku. Mnoho jeho obětí je totiž zasaženo proto, že pozdě reagovali - nejednali okamžitě. Tím je myšleno, že se okamžitě neukryli na bezpečné místo, nebo se vrátili ven příliš brzy po bouři. Pamatujte si proto, že pokud jsou příznaky bouřky, neměli byste začínat další pracovní úkol, ale měli byste se schovat. Správné plánování a bezpečné postupy mohou totiž podstatně snížit riziko zásahu blesku při práci venku.

1. Sledujte předpověď počasí!
2. Když hřmí, schovejte se
3. Používejte pravidlo 30 a 30
4. Pokud není v blízkosti dům, využijte auto
5. Nepoužívejte drátové telefony
6. Pozor, když vám vstávají vlasy
7. Vypracujte havarijní akční plán
8. Školte zaměstnance pro práci při bouřce
9. Nemůžete-li se schovat do bezpečí
10. První pomoc při zasažení bleskem

1. Sledujte předpověď počasí

Velmi důležitou roli při bezpečnosti práce hraje jako obvykle prevence. Doporučujeme proto zaměstnavatelům, aby pravidelně kontrolovali předpověď počasí. Sledujte nepřetržitě povětrnostní podmínky ve vaší oblasti. Sledujte pohyb mraků, ale také rychlost větru, což naznačuje vývoj bouřky. Existuje celá řada on-line aplikací, které můžete mít v mobilu, například Meteoradar. Na škodu není ani použití různých systémů varování před bleskem. Tyto oznamovací služby mohou odesílat varování při vývoji bleskové aktivity. Navíc tyto systémy poskytují mapu míst, kde dochází k úderům blesků. Podívejte se na globální mapu blesků, která běží v reálném čase.

2. Když hřmí, schovejte se

Pokud slyšíte hřmění, buďte ve střehu. Nikdy nezůstávejte při bouřce venku! Měli byste se mít vždycky kam schovat. Bezpečné místo je uvnitř stabilního domu, který má hromosvod, zdi a podlahy s uzemněnými vnitřními rozvody. Jestliže je bezpečí daleko, na nic nečekejte a ihned se tam vydejte.

Naopak mezi nebezpečné objekty nebo místa, kde byste se při bouřce neměli zdržovat, patří stany, skleníky, otevřené přístřešky, zastřešené otevřené sklady, vchody, okna, dveře, komíny, radiátory, krbové průchody, kamna, kovové trubky, okolí elektrických přístrojů a hromosvodů.

3. Používejte pravidlo 30 a 30

Pravidlo 30 a 30 vás upozorní, kdy je ten správný čas se schovat před bouřkou. Funguje to následovně: pokud napočítáte 30 nebo méně vteřin mezi bleskem a hřměním, okamžitě ukončete veškeré venkovní práce a vyhledejte bezpečný úkryt. V bezpečí zůstaňte minimálně ještě 30 minut od té doby, co jste slyšeli poslední zahřmění.

Každá vteřina mezi bleskem a hromem představuje přibližně 300 metrovou vzdálenost. To znamená, že pokud napočítáte méně než 30 vteřin mezi zábleskem a zahřměním, bouřka je od vás méně než 10 km. V takovém případě existuje asi 80% šance, že v okruhu těchto 10 km udeří další blesk.

4. Pokud není v blízkosti dům, využijte auto

Jestliže se ocitnete v bouřce a nemáte možnost se schovat do domu, využijte auto s gumovými pneumatikami. Je to totiž druhé nejbezpečnější místo, kam se schovat. Nedotýkejte se však v autě žádných kovových částí, aby jste v případě zasažení blesku do auta nedostali elektřinu. Jakmile bouřka odezní, doporučujeme zůstat v autě ještě alespoň 30 minut.

Pozor, nedoporučujeme se schovávat v traktoru nebo autě bez střechy.

5. Nepoužívejte drátové telefony

Při velké bouřce hrozí zasažení nejen elektrického napětí, ale také telekomunikačního vedení. Proto se při bouřce nedoporučuje používat drátový telefon (pevná linka). Použít pevnou linku můžete jen v nouzovém případě. Bezdrátové mobilní telefony však lze používat zcela bezpečně.

6. Pozor, když vám vstávají vlasy

Jestliže cítíte, že vám při bouřce vstávají vlasy, je relativně hodně pravděpodobné, že se do vás chystá uhodit blesk. V takovém případě musíte jednat opravdu velmi rychle i za cenu toho, že budete vypadat, jako blázen.

7. Vypracujte havarijní akční plán

Pokud jsou vaši zaměstnanci vystaveni nebezpečí blesku, doporučujeme vám vypracovat havarijní akční plán pro náhlé zastižení zaměstnanců bouřkou. Plán by měl být písemný a měli byste s ním seznámit všechny pracovníky, kterých se to týká. Tento plán by měl obsahovat například:

8. Školte zaměstnance pro práci při bouřce

Školte své zaměstnance pro práci při bouřce. Naučte je, jak se mají v takových situacích chovat a jaké mají dodržovat bezpečnostní zásady. Zaměstnavatel by měl zajistit odbornou přípravu vedoucích zaměstnanců, aby věděli, kde jsou bezpečné úkryty a jaký je čas potřebný k jejich dosažení. Zaměstnavatel by měl samozřejmě zajistit školení nejen vedoucím, ale i řadovým zaměstnancům. Součástí školení by mělo být také informování o tom, jak včas rozpoznat příchod bouřky nebo jak podat první pomoc osobě, která byla zasažena bleskem.

9. Nemůžete-li se schovat do bezpečí

Venku neexistuje žádné bezpečné místo před bouřkou. Pokud se tedy nemůžete schovat, bezpodmínečně dodržujte alespoň tyto zásady:

10. První pomoc při zasažení bleskem

Zasažení člověka bleskem způsobuje díky extrémně vysokému elektrickému výboji popáleniny a zástavu dechu a srdce. Nemusíte mít však strach, že by na vás postižený mohl převést elektrickou energii. V první řadě byste měl jako zachránce přivolat lékaře a zajistit zraněnému první pomoc. Jestliže zraněný nedýchá, musíte okamžitě zahájit umělé dýchání. Pokud nenahmatáte ani srdeční tep, musíte zahájit resuscitaci. Pokud si s těmito úkony nevíte rady, poradí vám v dané situaci dispečer zdravotnické záchranné služby.

Doporučení a zásady bezpečnosti práce při bouřce
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference