Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zásady bezpečnosti práce při svařování plamenem a elektrickým obloukem

12. 4. 2016
Zpět

Svařování plamenem nebo elektrickým obloukem je považováno za velmi nebezpečné a v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany se řadí do kategorie práce se zvýšeným nebezpečím požáru nebo výbuchu. Obecně se doporučuje všem svářečům, aby striktně dodržovali základní zásady bezpečnosti práce s těmito zařízeními. Díky dodržování těchto zásad lze předejít velmi závažným bezpečnostním rizikům, které mohou ohrozit nejen zdraví samotných pracovníků, ale také životy ostatních lidí, kteří se pohybují v bezprostřední blízkosti svářečských prací. V tomto článku vám představíme 10 základních pravidel pro svařování plamenem a 10 základních pravidel pro svařování elektrickým obloukem.

Základní povinnosti, které byste neměli ignorovat

Ještě než začnou jakékoliv svářečské práce, je třeba vyhodnotit okolní a přilehlé prostory. Je třeba zvážit, zda tyto prostory nejsou faktorem, který by svářecí práce klasifikoval jako práce se zvýšeným nebezpečím.

Pokud se bude jednat o práce se zvýšeným nebezpečím, lze svařování provádět pouze na základě písemného příkazu. Tento příkaz definuje také opatření, která musí být provedena ještě před začátkem svařovacích prací.

Úkolem svářeče je, aby před samotným zahájením svářečských prací pečlivě zkontroloval, zda se na místě svařování a v jeho okolí nenachází hořlavé látky nebo jiné hořlavé materiály. Pokud se na místě nacházejí, musí neprodleně zajistit jejich odstranění, aby se zamezilo potenciálním požáru nebo výbuchu. Svářeč musí také zkontrolovat, zda je na pracoviště zabezpečena předepsaná ochrana osob.

Svářeč ani jeho osobní ochranné pracovní pomůcky nesmí být znečištěny oleji, tukem nebo jinými hořlavými látkami, který by mohly způsobit jeho vznícení. Na místě, kde se svařuje, musí být také rozmístěny zástěny, které chrání okolní osoby před zářením a teplem.

Na pracovišti, kde dochází ke svařování, je důležité, aby byla dobře vyřešena také ergonomie pracovního prostředí. To znamená, aby na pracovišti byl pořádek a všechna zařízení a ostatní příslušenství byla rozmístěna tak, aby se předešlo pracovnímu úrazu například zakopnutím apod.

Svařovací zařízení musí být navíc umístěno tak, aby v případě ohrožení lidského zdraví nebo života mohlo být okamžitě odpojeno. Zařízení, které je porouchané by mělo být vždy označeno bezpečnostní cedulkou s nápisem “Porucha”.

Pokud dochází ke svařování v místech, kde existuje nebezpečí požáru nebo výbuchu, musí být toto místo po dobu práce, při přerušení, ale i po dokončení svařování pečlivě kontrolováno. U nebezpečných prací musí být místo svařování kontrolováno nejméně po dobu 8 hodin po dokončení prací.

Bezpečnost práce při svařování plamenem

Při svařování plamenem byste měli respektovat alespoň těchto 10 základních bezpečnostních zásad a pravidel.

Bezpečnostní zásada č. 1 - plynové láhve s technickými plyny pro svařování je nutné umístit tak, aby k nim byl kdykoliv volný přístup.

Bezpečnostní zásada č. 2 - plynové láhve musí být skladovány a umísťovány tak, aby bylo zajištěno jejich převrhnutí, pád nebo skutálení. K zajištění se používají speciální stojany (stabilní nebo přenosné), kovové pásy, objímky nebo řetězy. Každá láhev musí být bezpečně zajištěna tak, aby bylo možné ji v případě nečekané situace či potřeby okamžitě uvolnit.

Bezpečnostní zásada č. 3 - při přepravě plynových láhví v uzavřených dopravních prostředcích (například v pojízdných dílnách) je nezbytné, aby se před svařováním či řezáním vyložily mimo přepravní vozidlo. Nemusí tak být učiněno, pokud jsou splněny zvláštní bezpečnostní podmínky dle platných právních předpisů.

Bezpečnostní zásada č. 4 - v případě, že jsou plynové láhve vystaveny sálavému teplu, je nezbytně nutné, aby byly chráněny bezpečnostní zástěnou z nehořlavého materiálu.

Bezpečnostní zásada č. 5 - hadice, které jsou součástí plynových láhví, je nutné připevnit svorkami, které jsou k tomuto účelu přímo vyrobeny.

Bezpečnostní zásada č. 6 - hadice, které jsou součástí plynových láhví, je nutné chránit proti mechanickému poškození a případnému znečištění. Velmi důležité je, aby spoje hadic byly naprosto těsné.

Bezpečnostní zásada č. 7 - pokud se hadice z plynové láhve vede přes přechod, je nezbytně nutné, aby byly chráněny bezpečnostním krytem. Pokud nelze použít kryt, je možné použít vhodný uzávěr.

Bezpečnostní zásada č. 8 - v případě, kdy dochází ke svařování více svařovacími soupravami, je důležité, aby jednotlivé soupravy byly od ostatních souprav vzdáleny nejméně 3 metry. Pokud není možné jednotlivé soupravy oddělit vzdáleností, musí být odděleny alespoň nehořlavou a pevnou stěnou.

Bezpečnostní zásada č. 9 - pokud dojde k přerušení svařování na delší dobu, je nezbytně nutné, aby svářeč pečlivě uzavřel ventily láhví, aby vypustil plyn z hadic a povolil regulační šrouby redukčních ventilů.

Bezpečnostní zásada č. 10 - pokud dochází ke svařování na přechodném místě, tedy mimo prostory, které jsou ke sváření přímo určeny, je velmi důležité, aby plynové láhve byly z tohoto místa odvezeny na bezpečné místo a zajištěny proti manipulaci nepovolanými osobami.

Bezpečnost práce při svařování elektrickým obloukem

Při svařování elektrickým obloukem by každý pracovník měl respektovat alespoň těchto 10 základních pravidel a bezpečnostních zásad.

Bezpečnostní zásada č. 1 - svařovací vodiče musí být bezpečně připojeny tak, aby nedošlo k nechtěnému dotyku s výstupními svorkami svářečky.

Bezpečnostní zásada č. 2 - svařovací kabel musí být vodivě propojen s předmětem, který se svařuje. Nebo je také možné, aby svařovaný předmět byl vodivě spojen s bezpečnostní podložkou pomocí svařovací svorky.

Bezpečnostní zásada č. 3 - je také nezbytně nutné, aby svorka pro připojení svařovacího vodiče byla umístěna co nejblíže k místu svařování, případně ke svařovacímu stolu, na kterém je umístěn svařenec.

Bezpečnostní zásada č. 4 - pokud svářeč vyměňuje elektrody, musí tak učinit zásadně s nasazenými a neporušenými rukavicemi, které jsou určeny pro sváření. V žádném případě nesmí svářeč vyměňovat elektrody s mokrými či jen vlhkými rukavicemi.

Bezpečnostní zásada č. 5 - pokud svářeč potřebuje odložit držák elektrod a svařovací pistoli, musí dbát na to, aby byly tyto komponenty odloženy vždy na izolační podložku či izolační stojan.

Bezpečnostní zásada č. 6 - v případě, kdy potřebuje svářeč uložit vodič svařovací proudu, musí to učinit tak, aby nedošlo k možnému poškození ostrými ohyby, případně jinými předměty či přímo účinky sváření.

Bezpečnostní zásada č. 7 - je nezbytně nutné, aby přívod zdroje svařovacího proudu byl v případě mechanického poškození ještě chráněn vysoce odolným krytem.

Bezpečnostní zásada č. 8 - pokud dojde k poškození svařovacího vodiče, nesmí ho svářeč za žádných okolností již používat.

Bezpečnostní zásada č. 9 - svařovací zdroje musí procházet pravidelnými periodickými prohlídkami, které provádí vždy pověřený pracovník, a to dle pokynů výrobce zdroje.

Bezpečnostní zásada č. 10 - pracovníky, kteří vykonávají svou práci na svařovacích pracovištích, je nutné proškolit v oblasti poskytnutí první pomoci při zásahu elektrickým proudem.

Největší bezpečnostní rizika při svařování

Svařování obnáší velkou řadu bezpečnostních rizik. Mezi nejčastější rizika patří zásah elektrickým proudem, popálení rozžhaveným kovem, zásah infračerveným a ultrafialovým zářením, zásah plasmovým obloukem, uvolňování škodlivých látek a vznik požáru nebo výbuchu.

CRDR s.r.o.

Zásady bezpečnosti práce při svařování plamenem a elektrickým obloukem
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference