Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost při shazování sněhu a rampouchů ze střech domů. Odpovědnost, odškodnění a zásady

23. 11. 2018
Zpět

Víte, že pokud jste vlastníkem nějakého domu, plně odpovídáte za jeho stav v zimním období? Pokud se například sesune ze střechy domu lavina sněhu, nebo pokud spadnou ledové rampouchy, a bude zraněn kolemjdoucí, máte problém a to celkem velký. To platí i v případě, že se někdo zraní u vchodu nebo na schodech před vaším domem. Přečtěte si pro jistotu něco o bezpečnosti při shazování sněhu a rampouchů ze střech domů. Kdo a v jakých případech nese odpovědnost, jak je to s odškodněním při úrazu a jaké dodržovat zásady při shazování sněhu a ledu ze střechy?

Video: městské sněhové laviny

Než začnete číst tento článek, podívejte, co může taková městská sněhová lavina způsobit.

Kdo odpovídá za úklid sněhu na chodníku a před domem?

Odpovědnost za úklid sněhu na chodníku nebo před domem je v některých případech odlišná. Přečtěte si, jaké jsou skutečné rozdíly.

Sníh na chodníku v obci odklízí obec

Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je většina chodníků v obcích České republiky ve vlastnictví právě obcí, je právě jejich povinností zajistit odklízení sněhu. Stejně tak odpovědnost za nedostatečně odklizený sníh má obec.

Přístupový chodník k domu odklízí vlastník

Pozor ale na přístupový chodník k domu. Za ten vždy odpovídá jeho vlastník a ne vždy to bývá obec, jak by se někomu mohlo zdát. Pokud je chodník na pozemku obce, úklid sněhu zajišťuje obec. Pokud je na pozemku vlastníka domu, odklízení zajišťuje vlastník - soukromý majitel, firma, SVJ, bytové družstvo apod.

Schody do domu odklízí vlastník

Nejen schody do domu, ale také bezprostřední prostor před vstupem do něj, je plně v odpovědnosti majitele objektu. Za tento bezprostřední prostor je považován prostor, se kterým se dostane osoba při východu z objektu poprvé do kontaktu s kluzkým povrchem.

Kdo odpovídá za shození sněhu a rampouchů ze střechy?

Je to úplně stejné, jako u odklízení sněhu na chodníku a před domem. Plnou odpovědnost za sníh na střeše, případně za ledové rampouchy na domě, nese vždy majitel objektu. Nese jak právní odpovědnost za způsobené škody na majetku, tak i případná zranění kolemjdoucích osob.

Pořiďte si na střechu domu protisněhové zábrany, tašky, mříže, háky nebo jiné zachytávače, které sníh zbrzdí, případně rozdělí na několik částí tak, aby nedošlo k hromadnému sesuvu.“

Nebezpečné případy může řešit státní správa

Ve výjimečných případech může některé akutní, závažné a obecně ohrožující situace, řešit státní správa, respektive technické služby města, hasiči apod. V případě extrémní sněhové kalamity může zasahovat dokonce i armáda. Není ale možné povolat subjekty státní správy na každou zasněženou střechu nebo chodník. Vlastník nemovitosti může požádat o pomoc, ale ta bude vždy individuálně vyhodnocena podle závažnosti rizika a ohrožení veřejnosti. Zpravidla vyjíždí k takovým zásahům pouze v akutních případech, které mohou bezprostředně ohrožovat lidské životy, zdraví nebo majetek občanů.

Subjekty státní správy se starají především o stav střech objektů a přístupových chodníků, které jsou ve vlastnictví obce, města nebo kraje. Odklízení sněhu nebo shazování rampouchů řeší především v místech, kde dochází ke kumulaci více osob - centrum města, školy, nemocnice, úřady apod.

Pokud máte pochyby o stavu konstrukce vašeho domu, je nutné bezodkladně kontaktovat příslušný stavební úřad, nebo obecní úřad, a udělat opatření, která zamezí ohrožení životů, zdraví a majetku jiných osob.“

Odškodnění za úraz při uklouznutí na ledovém chodníků

Pokud se zraníte například v důsledku uklouznutí na zasněženém, zmrzlém nebo ledovém chodníku a budete chtít požadovat odškodnění úrazu, musí to být prokazatelně z důvodu špatného stavu pozemní komunikace. Každý chodec a řidič se musí navíc přizpůsobit aktuálním meteorologickým podmínkám.

Uplatňování odškodňování za úraz způsobený uklouznutím na zledovatělém chodníku bývá v mnoha případech velice složité. Vlastník může totiž prokázat, že špatný stav chodníku byl způsoben nenadálou sněhovou kalamitou. Podle zákona odpovědnost za škodu způsobenou špatným stavem chodníku nebo schodů do domu může vzniknout pouze v případě, že se prokáže, že nebylo možné ze strany jeho majitele tuto závadu odstranit, zmírnit nebo na ní alespoň předepsaným způsobem upozornit.

Ne všechny úrazy v důsledku uklouznutí na ledě jsou odškodněny. Musí být totiž řádně prokázány a to se často neděje. Pokud se vám stane úraz, obstarejte si svědky. Mohou to být například náhodní kolemjdoucí, záchranáři, policie apod. Jako důkazní materiál je možné použít také fotografie stavu chodníku nebo schodů do domu.

Pokud si zaviníte úraz vlastní vinou, odškodnění se vás netýká. Taková situace může nastat třeba v případě, kdy se přiměřeně nepřizpůsobíte situaci, například nemáte zimní obuv nebo nevyužijete odklizený chodník, který se nachází naproti přes silnici.

Odpovědnost řidiče a chodce. Závada schůdnosti a sjízdnosti

Nespadá vše jen na vlastníka chodníku nebo schodů, potažmo pozemku, na kterém se tato komunikace nachází. Také řidiči a chodci mají svou odpovědnost. Za závadu schůdnosti či sjízdnosti se totiž považuje změna stavu komunikace, kterou nelze předpovídat. Když to převedeme do srozumitelné lidské řeči, jde o to, že když napadne souvislá vrstva sněhu, je nám tato závada zcela jasná, a proto bychom se tomuto stavu měli přizpůsobit.

Zásady při shazování sněhu ze střechy

Při odstraňování sněhu a rampouchů ze střech domů buďte maximálně opatrní. Může totiž hrozit riziko pádu v důsledku uklouznutí nebo třeba proboření střechy. Přečtěte si pro jistotu několik základních bezpečnostních zásad při shazování sněhu a rampouchů ze střechy.

Než se pustíte do práce, podívejte se na video, kde je vidět, že shazování sněhu ze střechy může být velmi zrádné. Extrémní pozor dávejte přesně na tyto situace, zejména pak ve velkých výškách.

Pro odklízení budete potřebovat následující vybavení:

Dbejte na tyto základní bezpečnostní zásady:

Tak pojďme odklízet. Jak na to?

1. Rozmístěte bezpečnostní cedule

Než se pustíte do jakékoliv práce, informujte nejdříve kolemjdoucí o tom, že na střeše se pracuje, respektive dochází ke shazování sněhu nebo ledu. Ohraničte nebezpečné místo před domem, kam bude dopadat sníh a led, bezpečnostní páskou. V ohraničeném pásmu rozmístěte také bezpečnostní informační cedule, něco ve smyslu “Pozor padá sníh ze střechy” nebo “Pozor, právě dochází ke shazování sněhu ze střechy”.

2. Porušte vrstvu sněhu hráběmi

Ideální je začít shazovat sníh pomocí hrábí. Ty totiž naruší vrstvu sněhu tak, aby nedošlo k hromadnému sesuvu - sklouznutí. Pokud to děláte ze spodu domu, nikoliv přímo ze střechy, mějte dostatečný odstup pro případ, že by k sesuvu náhodou došlo. I to se může stát. Počítat musíte se vším.

3. Shazujte sníh přímo ze střechy

Pokud máte střechu předpřipravenou hráběmi, vylezte na ní a vemte si s sebou lopatu nebo sněžné hrablo. Pohybem odshora dolů postupně shrnujte sníh, ale jen po částech, nikoliv všechen najednou.

4. Neodstraňujte všechen sníh

Ano, opravdu je to tak. Neodstraňujte všechen sníh ze střechy. Nechte na ní malou vrstvu, protože bude sloužit jako ochrana střechy. Dávejte také pozor, abyste si střechu nepoškodili tvrdými údery apod.

5. Na tvrdý sníh nebo led použijte řezačku

Je možné, že velký nános sněhu, který jste na střeše nechali delší dobu, způsobil, že sníh zmrznul a nejde sundat. V takovém případě je možné použít speciální řezačku na led (Snow Cutter). Tento nástroj je bezpečnější a podstatně účinnější než lopata či hrablo. Řezačka funguje tak, že ji zaseknete do sněhu a táhnete směrem dolů. Podívejte se na video.

6. Shazujte sníh po malých částech

Nesnažte se nahromaděný sníh na střeše ztrhnout celý najednou. Může to být velmi nebezpečné a to i přesto, že se vám to bude zdát, jako zábava. Tímto počínáním můžete způsobit náhlý sesuv opravdu obrovské masy sněhu, která se promění na opravdovou smrtící sněhovou nebo dokonce ledovou lavinu. Odstraňujte sníh proto systematicky a po částech.

Zásady při shazování rampouchů

Shazování rampouchů je ještě víc nebezpečné než shazování sněhu. Platí ale podobná pravidla. Na velké rampouchy je lepší zavolat specializovanou firmu. Masivní ledy se v některých případech neodstraňují klasickým shazováním, ale odřezáváním z plošiny. Pokud se pustíte do přímého odstraňování, ujistěte se, že je dobře zabezpečeno místo, kam budou rampouchy dopadat, a že se v tomto místě nikdo nevyskytuje. Doporučujeme, aby v bezpečné zóně byla vždy alespoň jedna kontrolní osoba, která zajistí bezpečnost kolemjdoucích. Odstraňování se provádí nejčastěji klasickým odklepnutím směrem od domu tak, aby led dopadl do předem vyhrazeného zabezpečeného místa. Buďte ale maximálně opatrní, protože se často stává, že klepnete do jednoho rampouchu a utrhne se celý ledový masiv.

Bezpečnost při shazování sněhu a rampouchů ze střech domů. Odpovědnost, odškodnění a zásady
Naši nejvýznamnější klienti
NÚDZ Hilite Lindab Lom Praha Rituals Košík AEG Bvlgari Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference