Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku

Máte ohlášenou kontrolu bezpečnosti práce z OIP?

Nezoufejte a využijte naší expresní BOZP pohotovost!

Přišla vám právě ohláška z Oblastního inspektorátu práce (OIP) o kontrole BOZP a vy nemáte zpracovanou vůbec žádnou dokumentaci, nebo máte, ale nejste si jisti, zda je vše v naprostém pořádku? Nezoufejte a jednejte klidně. Nemusíte totiž nutně dostat tu nejvyšší pokutu. My vám pomůžeme! Už zítra můžeme být u vás ve firmě a uděláme rychlé, expresní či pohotovostní řešení, které vás zprostí sankcí a dalších postihů. Čtěte dál, jak to funguje a co vám můžeme nabídnout.

Co dělat, když máte ohlášenou kontrolu BOZP

Velmi často se v praxi setkáváme s tím, že nám volají firmy nebo jednotliví podnikatelé, kteří obdrželi ohlášku o kontrole BOZP a potřebují pomoci. Ve většině případů nemají ani ponětí, co vše kontrola BOZP ze strany OIP obnáší, co si mají připravit nebo jak to celé probíhá. Pokud firma BOZP neřeší, logicky nemůže ani tyto informace vědět, protože se s touto situací ještě nesetkali. Jediné, co ale tuší, je, že jim hrozí pokuta. Jste-li na tom stejně, tušíte správně a vaše obavy o hrozící pokutě jsou více jak oprávněné. Pokud totiž nemáte vůbec nic z oblasti bezpečnosti práce, pokutu dostanete zcela jistě! Ale ještě není vše ztraceno.

Zavolejte nám ještě dnes a zítra jsme u vás

Ano, když nám bezodkladně zavoláte, dokážeme vám pomoci. Nabízíme totiž službu expresní BOZP pohotovost, která spočívá v tom, že vám veškeré podklady včetně dokumentace BOZP zpracujeme během dvou až tří dnů v závislosti na složitosti a rozsahu. Počítejte s tím, že uděláme opravdu vše potřebné, abychom vám připravili vše podle zákona, nicméně to zda pokutu dostanete či nikoli nezávisí na nás. Na druhou stranu, je lepší být připraven a očekávat menší pokutu, než čekat na pořádný “výprask”.

Kolik služba expresní BOZP pohotovost stojí

Cena za expresní BOZP pohotovost v případě ohlášené kontroly Oblastním inspektorátem práce není oproti našim klasickým službám nijak výrazně dražší. Zaplatíte pouhých 15–20% navíc, což je oproti hrozící pokutě zcela zanedbatelná částka.

Více kontaktů naleznete na této stránce.

Několik faktů o kontrolách BOZP

Téměř každá byť malá firma se za svou životnost dostane do hledáčku OIP, který provede inspekci. Může to být inspekce týkající se různých povinností vyplývajících z právních předpisů. Mezi stále více časté cíle inspektorů práce patří v posledních letech také kontroly bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární ochrana.

Ohlášená vs neohlášená kontrola

V podstatě existují dva typy inspekcí: ohlášená a neohlášená. Častěji se ale setkáte spíše s tou ohlášenou, což pro vás v případě, že BOZP neřešíte, znamená podstatnou výhodu a polovinu úspěchu při zažehnání případné pokuty. Máte totiž pár dní na přípravu. Málokdy je to více jak týden. Ohlášená kontrola se ale standardně dělá během několika málo dnů než týdnů. Ostatně termín návštěvy OIP pro kontrolu BOZP se píše přímo ve vaší ohlášce.

V některých případech je také možné se setkat s tím, že OIP v daném kraji zveřejní program své činnosti a plánu prověrek na celý rok dopředu. Tuto zkutečnost si můžete ověřit přímo na oficiálních stránkách Státního úřadu inspekce práce.

OIP je právem obávaná státní instituce

Možná víte, že konkrétně OIP patří společně s FÚ mezi nejvíce obávané státní instituce vůbec. Umí totiž rozdávat vysoké pokuty a to hlavně v případě, že na povinnosti prokazatelně kašlete nebo dokonce s těmito úřady neumíte jednat. Pamatujte, že arogance, zvyšování hlasu nebo dokonce agresivita situaci podstatně zhoršuje. Tomuto jednání se vždy vyvarujte!

Čemu se v případě ohlášené kontroly vyhnout

Jako každý kontrolní orgán nebo státní instituce, která má pravomoc vás jakýmkoliv způsobem kontrolovat, tak i OIP, případně SÚIP, nemají rádi nekorektní ba dokonce arogantní jednání.

  1. Rozhodně se vyhněte tomu, že se budete chtít kontrole vyhnout. To je cesta do pekel!
  2. Zapomeňte i na nedůvěryhodné výmluvy typu odstávka provozu, nemoc apod.
  3. Může se stát, že vám ohlášku oznámí OIP telefonicky. V takovém případě nebuďte nekorektní, negativní, arogantní apod. Spíš se snažte vyjít maximálně vstříc.

Co vás může při kontrole překvapit

Je dost pravděpodobné, že nemáte s kontrolou z OIP žádné zkušenosti, takže vás překvapí úplně všechno. Nejvíce vás asi zaskočí, jak je kontrola rozsáhlá, co vše po vás budou chtít, hlavně co se týče povinností k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a dodržování pracovních podmínek, které jsou stanovené hned v několika právních předpisech. Zcela otevřeně vám říkáme, je toho opravdu hodně. Víc než si myslíte.

Co je výstupem kontroly BOZP

Výstupem kontroly BOZP ze strany OIP je rozsáhlý protokol, ve kterém jsou zaznamenány všechny nedostatky, ale také nařízená opatření k jejich odstranění včetně stanovených termínů další kontroly. Protokol přebírá statutární zástupce kontrolované firmy, případně jím pověřený zástupce.

Výše pokut ze strany OIP za BOZP

Pokuty se pohybují v řádu statisíců až milionů korun, podle velikosti firmy a závažnosti pochybení. Níže uvádíme jen některé příklady.

Pokuty na úseku bezpečnosti práce:

Co OIP kontroluje v oblasti BOZP nejčastěji

Nedá se zcela jistě říct, co přesně bude OIP v dané firmě kontrolovat. To je vždy v pravomoci inspektora, který není povinen vám tuto informaci dopředu sdělit. Nejčastěji se však kontrolují níže uvedené věci.

Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference