Kotoučová pila, ať už se jedná o ruční okružní pilu (mafl) nebo stolní kotoučovou pilu (cirkulárka), patří podle statistik úrazovosti mezi nejnebezpečnější dřevoobráběcí stroje. Neodborná manipulace s nimi může mít za následek velmi vážné poranění, v ojedinělých případech dokonce i smrt. Při úrazech nejčastěji dochází k pořezání či dokonce amputaci končetiny nebo její části (typicky prsty na rukou). Než se pustíte do práce, přečtěte si proto nejdůležitější pravidla a zásady bezpečnosti práce s kotoučovou pilou a předejděte zbytečnému poranění.
Důležité: Jestliže jste ještě nikdy s kotoučovou pilou nepracovali, je nutné se zúčastnit odborného naučného kurzu a školení bezpečnosti práce (BOZP). Bez řádného proškolení může být používání pily životu nebezpečné!
Následující článek shrnuje nejdůležitější zásady a pravidla bezpečnosti práce s kotoučovou pilou. Nejedná se o návod na používání podobných pil. Co vás v článku čeká?
Než zařízení spustíte, udělejte nejdříve bezpečnostní provozní kontrolu. Díky ní předejdete hned několika rizikům a zdraví nebezpečným situacím.
Zvolte správný kotouč na řezání. Takový, který bude určený pro konkrétní pracovní postup a materiál, který s ním chcete opracovávat - například dřevo, cihly, plast aj.
Pečlivě zkontrolujte stav kotouče. Právě on vám může nejvíce ublížit. Nikdy by neměl být tupý, porušený, deformovaný nebo dokonce prasknutý! Při montáži se přesvědčte, že je kotouč, ale i ochranný kryt, řádně upnutý dle návodu výrobce.
Odložte všechny své šperky. Řetízky, náramky, prstýnky, hodinky apod. mohou způsobit velmi vážná poranění. Pokud máte dlouhé vlasy, svažte si je a schovejte pod ochrannou čepici.
Zkontrolujte si pracovní oděv. Měl by být pevný, spíš upnutý než volný, a neměly by z něj volně vlát jakékoliv části, které by se mohly dostat do střetu s pilou.
Nasaďte si ochranný štít a brýle. Při dlouhodobé práci se obecně doporučuje používat také ochranná sluchátka a respirátor. Z hlediska BOZP to může být dokonce předepsáno.
Po zapnutí pily se ujistěte, že je vše v pořádku. Nežádoucí by mohly být jakékoliv neobvyklé zvuky nebo dokonce vibrace. V takovém případě stroj ihned vypněte. Určitě není na škodu ihned po spuštění pily vyzkoušet, zda správně funguje vypínač.
Upozorňujeme, že tyto zásady jsou při řezání s kotoučovou pilou extrémně důležité. Vždy je dodržujte a neberte nic na lehkou váhu.
Dávejte pozor na to, aby vaše ruce byly vždy v bezpečné vzdálenosti od pilového kotouče, ale i místa, kde dochází k řezu. Za žádných okolností nesahejte rukou pod materiál, který řežete.
Pilu nikdy nepoužívejte bez ochranného krytu, který je její součástí. Pokud ho budete chtít demontovat za účelem opravy, údržby nebo seřízení stroje, odpojte pilu nejdříve od elektrického zdroje.
Pokud řežete dlouhé dřevěné desky nebo trámy, je nutné zajistit, aby při jejich posouvání nedošlo ke zbytečnému namáhání pilového kotouče na ohyb.
Pokud řežete dřevěné válce, polena nebo jiné materiály, které mají válcovitý tvar, je nezbytně nutné používat pomůcky, které eliminují pootáčení nebo překlápění řezaného materiálu.
Hloubku řezu přizpůsobte tloušťce obráběného kusu. Pod obráběným kusem musí být viditelná část zubů pilového kotouče menší než výška jednoho zubu.
Odstraňování pilin, odpadků dřeva a jiných nečistot ze stolní kotoučové pily - cirkulárky, provádějte zásadně tehdy, je-li stroj vypnutý. Navíc čištění nikdy neprovádějte rukama, ale k tomu určenými nástroji - koště apod.
Při řezání netlačte materiál k pilovému kotouči do řezu přímo tělem. Nestůjte v rovině kotouče a nedávejte při řezání ruce do roviny řezu! Při práci na cirkulárce doporučujeme z hlediska BOZP používat krátkou vyztuženou zástěru, která slouží k ochraně břišní části trupu.
Pokud provádíte podélný řez, používejte vodicí pravítko nebo vodítko s rovnou hranou. Díky tomu totiž zpřesníte řez a snížíte riziko nebezpečí zaseknutí nebo uváznutí pilového kotouče.
Jestliže řežete kulaté palivové dřevo na pile, která disponuje podávací kolébkou, řežte vždy jen jeden kus.
Nesnažte se nikdy provádět takové pracovní výkony, které nezaručují spolehlivé vedení materiálu do řezu. K tomu dochází zejména při řezání úkosem nebo při řezání klínů, špalíků apod. Stejně tak se nesnažte řezat materiál, který je větší než samotná výšku řezu.
Za žádných okolností nepoužívejte poškozené nebo nevhodné podložky nebo upínací matice kotouče. Mohou způsobit velmi vážná poranění.
Při práci s ruční kotoučovou pilou, tzv. maflem, nikdy nedržte řezaný kus v ruce nebo přes koleno. Obrobek by měl být vždy řádně upevněn a podepřen.
Nikdy nepřekračujte nejvyšší přípustný počet otáček stroje vzhledem k vlastnostem použitého kotouče. Nastavte správnou řeznou rychlost.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor