Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

BOZP při práci s jeřáby a zdvihacími zařízeními. Rizika, povinnosti, legislativa

29. 9. 2016
Zpět

Práce s jeřáby a jinými zdvihacími zařízeními představuje v oblasti BOZP řadu neobvykle vysokých rizik. Je tedy extrémně důležité těmto rizikům věnovat stejně vysokou pozornost a důrazně dbát na dodržování bezpečnosti práce. V tomto článku si řekneme o nejčastějších a nejzávažnějších rizicích, o základních povinnostech zaměstnanců i zaměstnavatelů a samozřejmě také něco o legislativě ve vztahu k práci s jeřáby.

Rizika při práci s jeřáby a zdvihacími zařízeními

Práce s jeřáby či jinými zdvihacími zařízeními představují bezpečnostní riziko nejen pro ty, kteří je obsluhují - jeřábníci, vazači břemen, signalisti a další spolupracovníci - opraváři, montéři apod., ale také pro osoby, které se provozu jeřábů přímo nezúčastňují - dělníci na stavbě, kolemjdoucí fyzické osoby. Co vše se může stát?

1. zachycení nebo sražení osoby pohybujícím se jeřábem
2. vypadnutí břemene z úvazku a následný pád břemene z výšky
3. přimáčknutí vazače břemene při vázání
4. zneužití jeřábu nekompetentní osobou
5. vyjetí nebo vykolejení jeřábu z dráhy
6. ztráta stability a následný pád jeřábu způsobené přetížením
7. poškození a následné přetržení nosného lana
8. pád kladnice na osoby, které pracují pod jeřábem
9. zasažení osob elektrickým proudem
10. selhání zařízení - poškození, havárie

Rizik při práci s jeřábem je samozřejmě mnohem více. V této publikaci jsme pro vás uvedli jen ty nejčastější a nejzávažnější. Jak vypadá zřícení jeřábu se můžete podívat v následujícím videu.

Základní předpoklady, jak rizikům předcházet

Bohužel nikdy nelze na 100% zabránit havárii při práci s jeřábem, ale závažným rizikům lze velmi úspěšně předcházet, pokud budete dodržovat následující předpoklady.

Vsaďte na zkušeného jeřábníka

Zkušeného a zodpovědného zaměstnance je dobré mít asi v každém oboru, ale u jeřábníků to platí dvojnásob, protože právě na něm nejvíce závisí bezpečnost práce při zdvihání těžkých břemen. Než ho přijmete, chtějte znát velmi detailně jeho praxi. Nebojte se oslovit jeho předchozího zaměstnavatele a zeptejte se na jeho kvality.

Pravidelně školte své zaměstnance

I když si každý myslí, jak je dokonalý, opak je pravdou. Školte pravidelně nejen jeřábníky, vazače a signalisty, ale všechny své zaměstnance v oblasti bezpečnosti práce. Nenechte je usnout na vavřínech a opakujte jim stále dokola jejich povinnosti týkající se bezpečnosti práce na staveništi.

Používejte dostatečně dimenzovaný jeřáb

Přetížení jeřábu či jiného zdvihacího zařízení je velmi častým příkladem havárií. Nezapomeňte na to, že stroj musí být vždy dostatečně dimenzovaný, tzn. že by měl být schopen bez problému zdvihnout a přemístit břemeno tak, aby nedošlo na základě přetížení k jeho převrácení nebo zřícení.

Dělejte pravidelné revize zdvihacích zařízení

Jeřáb bez revize je dalším relativně častým jevem havárií. Dbejte na pravidelné a ze zákona povinné revize zdvihacích zařízení. Ušetří vám mnoho starostí, které se týkají bezpečnosti, ale také mnoho peněz za případné sankce.

Vymezte zakázaný prostor pro manipulaci s břemeny

Vymezení zakázaného prostoru pro manipulaci s těžkými břemeny, které jsou přepravovány pomocí jeřábu, je nezbytnou povinností. Je nevyhnutelně nutné tento prostor označit a seznámit s ním nejen obsluhu jeřábu, ale i další spolupracovníky.

Dbejte na dostatečnou nosnost podloží

Mezi další závažné chyby, které vedou k havárii při práci s jeřábem, je nedostatečný průzkum podloží. Jeřáb je většinou vystaven velmi vysokému zatížení, takže je potřeba vždy velmi pečlivě rozložit síly pod patkami, aby nedošlo k proboření.

Nezapomeňte na pojistnou skříň

Pojistná skříň se používá v případě havárie, kdy je potřeba okamžitě stroj odpojit od elektrického zdroje. Měla by být vždy co nejblíže ke zdvihacímu stroji tak, aby byla dobře a rychle přístupná.

Povinnosti při práci s jeřáby a zdvihacími zařízeními

V tomto přehledu poukazujeme pouze na základní a nevyhnutelně důležité povinnosti. Ve skutečnosti je povinností při práci se zdvihacími stroji nebo jeřáby mnohem více.

Povinnosti zaměstnavatelů

Základní povinností každého zaměstnavatele, který provozuje zdvihací zařízení je řídit se požadavky, které jsou uvedeny v technické normě ČSN ISO 12 480-1 Jeřáby - Bezpečné používání. Na základě této normy je bezpodmínečně povinen zpracovat a dodržovat provozní předpis, který se nazývá Systém Bezpečné Práce, a to ať už se jedná pouze o jeden zdvih nebo o sérii více zdvihů.

Dále je zaměstnavatel povinen

Povinnosti zaměstnanců

Také zaměstnanci, kteří pracují s jeřáby, mají své povinnosti. V případě, že dojde ze strany zaměstnance k porušení bezpečnostních předpisů, je to bráno jako porušení pracovní kázně. Pokud dojde k pracovnímu úrazu, může to být posuzováno také jako trestný čin, takže zaměstnanci, buďte na pozoru.

Základní legislativní požadavky

Zde uvádíme základní a nejdůležitější zákony týkající se práce s jeřáby a zdvihacími zařízeními.

Zákoník práce č. 262/2006 Sb.

V zákoníku práce považujeme za nejdůležitější § 101 a § 102, ve kterých se hovoří o předcházení ohrožení života a zdraví při práci.

Dalším neopomenutelným paragrafem v Zákoníku práce je § 108, který se zabývá účastí zaměstnanců na řešení otázek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Nařízení vlády č. 378/2001 Sb.

Nařízení vlády, kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí.

Zákon řeší řadu otázek týkající se bezpečnosti při práci se stroji a technickými zařízeními, nicméně tou nejdůležitější částí jsou povinnosti, kdo a podle čeho musí provádět kontrolu stroje před jeho uvedením do provozu.

Velmi zásadní jsou také povinnosti, které jsou uvedeny v přílohách 1 a 2 tohoto nařízení vlády. Příloha č. 1 hovoří o dalších požadavcích na bezpečný provoz a používání zařízení pro zdvihání břemen a zaměstnanců. Příloha č. 2 zase o dalších požadavcích na bezpečný provoz a používání zařízení pro zdvihání a přemísťování zavěšených břemen.

Nařízení vlády č. 591/2006 Sb.

Nařízení vlády, které informuje o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích.

Zásadní informace jsou uvedeny především v příloze č. 2 a 3. Příloha č. 2 se zabývá bližšími minimálními požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při provozu a používání strojů a nářadí na staveništi (nejzásadnější povinnosti jsou v kapitolách XI až XV. Příloha č. 3 řeší požadavky na organizaci práce a pracovní postupy, kde mezi nejdůležitější patří kapitola I.

Nařízení vlády č. 362/2005 Sb.

Nařízení vlády, které pojednává o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.

Zákon poukazuje zejména na rizika spojená s výkonem této práce. Definuje například zakázané prostory, používání žebříků, ochranu proti pádu předmětů a materiálů, zajištění pod místem práce, práce na střeše dočasné stavební konstrukce, shazování předmětů a materiálů, přerušení práce ve výškách, školení zaměstnanců atd.

ČSN ISO 12480-1 Jeřáby - Bezpečné používání

Nejdůležitější je “Část 1: Všeobecně”, dále pak části 5, 10 a 11.

ČSN ISO 9926-1 Výcvik jeřábníků

Nejdůležitější je Část 1: Všeobecně, dále pak části 4 a 7.

BOZP při práci s jeřáby a zdvihacími zařízeními. Rizika, povinnosti, legislativa
Naši nejvýznamnější klienti
NÚDZ Hilite Lindab Lom Praha Rituals Košík AEG Bvlgari Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference