Hodnocení rizik BOZP zahrnuje analýzu rizik a nebezpečí vašeho pracoviště a provádění kontrol, které je buď eliminují, nebo snižují. Pokud se však vaše pracovní prostředí náhle změní, víte, co byste správně měli dělat? Dynamické hodnocení rizik vám umožňuje provádět rychlá posouzení měnícího se pracovního prostředí, abyste mohli nadále bezpečně plnit své povinnosti v oblasti BOZP. V tomto článku vám vysvětlíme, co je to dynamické posouzení rizika a kdy ho můžete použít.
Dynamické hodnocení rizik je proces průběžného sledování a analýzy rizik a nebezpečí v měnícím se pracovním prostředí s vysokým rizikem. To umožňuje pracovníkům rychle identifikovat nová rizika a následně je odstranit.
Mimo dynamického hodnocení rizik jste se mohli setkat také s pojmem formální hodnocení rizik. To formální se připravuje předem, zaznamenává a pravidelně monitoruje různé rizikové faktory. Narozdíl od toho to dynamické je více proměnlivé a provádí ho jednotlivci vždy, když vstoupí do nového pracovního prostředí nebo když dojde ke změnám v současném pracovním prostředí.
Tip: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích
Realizace dynamického hodnocení rizika však neznamená, že nemusíte provádět formální posouzení rizika. Dynamické hodnocení by mělo doplňovat a zaplňovat mezery, které byste nemohli předvídat při zpracování standardního posouzení rizik. Dynamické posouzení rizika byste měli provést vždy před vstupem do jakékoliv nové situace, ale také v případě změny okolností v pracovním prostředí, pracovním procesu či technologii nebo změny ergonomie pracovního místa.
Některé role podléhají osamocené práci, vysoce rizikovým činnostem nebo pravidelně se měnícímu pracovnímu prostředí. Například pracovníci pohotovostní služby se mohou pravidelně setkávat se situacemi, kdy je důležité rychle posoudit rizika a nebezpečí. V těchto případech by bylo vhodné provést dynamické posouzení rizika, aby se zajistilo, že pracovníci budou pozorovat a analyzovat rizika a nebezpečí specifická pro okolnosti této situace.
Zvažte, zda by nebylo dobré znát vaše zaměstnance také v soukromí. To vám o nich může říct mnoho důležitých informací. Navštivte je nečekaně doma nebo večer u piva. Můžete tak odhalit skrytá rizika, která se jen těžko předpovídají. Například pokud zjistíte, že váš zaměstnanec má v soukromí sklony k alkoholu či drogám, může to pro vás být varovný signál, protože takový zaměstnanec může tyto zvyklosti postupně přenášet také do práce.
Mohlo by vás zajímat: Alkohol na pracovišti. 10 nejčastějších otázek a odpovědí
Pokud se vám opravdu prokáže, že zaměstnanec má sklony k alkoholu a drogám, položte si následující otázky, které zastávají roli dynamického hodnocení rizik.
Kladení takových otázek pomůže pracovníkům provádějícím hodnocení rizik posoudit situaci komplexně. Pak mohou rozhodnout, zda mají pokračovat v dalším zkoumání, nebo jak mohou v případě potřeby situaci ukončit. Tímto způsobem se provádí dynamické posuzování rizik, které pomáhá při rozhodování o kontrolách a následném odstranění nebo snížení rizik.
Mohlo by vás zajímat: 10 nejčastějších příčin pracovních úrazů, nehod a zranění na pracovišti
Pochopení toho, jak provádět dynamické hodnocení rizik, má mnoho výhod. Je to důležité zejména proto, abyste věděli, jak takové hodnocení provádět, pokud pracujete v neustále se měnícím pracovním prostředí. Pokud můžete provést dynamické posouzení rizika:
Tím, že pochopíte, jak provádět dynamické hodnocení rizik, budete mít k dispozici nástroje potřebné k sebevědomému posouzení všech situací, se kterými se setkáváte. Navíc si zajistíte bezpečné pracoviště.
Tip: Přečtěte si také další Metody a způsoby hodnocení rizik na pracovišti
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor