Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Dynamické hodnocení rizik. Zkuste hledat rizika BOZP jinak než obvykle

9. 7. 2019
Zpět

Hodnocení rizik BOZP zahrnuje analýzu rizik a nebezpečí vašeho pracoviště a provádění kontrol, které je buď eliminují, nebo snižují. Pokud se však vaše pracovní prostředí náhle změní, víte, co byste správně měli dělat? Dynamické hodnocení rizik vám umožňuje provádět rychlá posouzení měnícího se pracovního prostředí, abyste mohli nadále bezpečně plnit své povinnosti v oblasti BOZP. V tomto článku vám vysvětlíme, co je to dynamické posouzení rizika a kdy ho můžete použít.

Co je to dynamické hodnocení rizik?

Dynamické hodnocení rizik je proces průběžného sledování a analýzy rizik a nebezpečí v měnícím se pracovním prostředí s vysokým rizikem. To umožňuje pracovníkům rychle identifikovat nová rizika a následně je odstranit.

Mimo dynamického hodnocení rizik jste se mohli setkat také s pojmem formální hodnocení rizik. To formální se připravuje předem, zaznamenává a pravidelně monitoruje různé rizikové faktory. Narozdíl od toho to dynamické je více proměnlivé a provádí ho jednotlivci vždy, když vstoupí do nového pracovního prostředí nebo když dojde ke změnám v současném pracovním prostředí.

Tip: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích

Realizace dynamického hodnocení rizika však neznamená, že nemusíte provádět formální posouzení rizika. Dynamické hodnocení by mělo doplňovat a zaplňovat mezery, které byste nemohli předvídat při zpracování standardního posouzení rizik. Dynamické posouzení rizika byste měli provést vždy před vstupem do jakékoliv nové situace, ale také v případě změny okolností v pracovním prostředí, pracovním procesu či technologii nebo změny ergonomie pracovního místa.

Kdy použít dynamické hodnocení rizik?

Některé role podléhají osamocené práci, vysoce rizikovým činnostem nebo pravidelně se měnícímu pracovnímu prostředí. Například pracovníci pohotovostní služby se mohou pravidelně setkávat se situacemi, kdy je důležité rychle posoudit rizika a nebezpečí. V těchto případech by bylo vhodné provést dynamické posouzení rizika, aby se zajistilo, že pracovníci budou pozorovat a analyzovat rizika a nebezpečí specifická pro okolnosti této situace.

Příklad

Zvažte, zda by nebylo dobré znát vaše zaměstnance také v soukromí. To vám o nich může říct mnoho důležitých informací. Navštivte je nečekaně doma nebo večer u piva. Můžete tak odhalit skrytá rizika, která se jen těžko předpovídají. Například pokud zjistíte, že váš zaměstnanec má v soukromí sklony k alkoholu či drogám, může to pro vás být varovný signál, protože takový zaměstnanec může tyto zvyklosti postupně přenášet také do práce.

Mohlo by vás zajímat: Alkohol na pracovišti. 10 nejčastějších otázek a odpovědí

Pokud se vám opravdu prokáže, že zaměstnanec má sklony k alkoholu a drogám, položte si následující otázky, které zastávají roli dynamického hodnocení rizik.

Kladení takových otázek pomůže pracovníkům provádějícím hodnocení rizik posoudit situaci komplexně. Pak mohou rozhodnout, zda mají pokračovat v dalším zkoumání, nebo jak mohou v případě potřeby situaci ukončit. Tímto způsobem se provádí dynamické posuzování rizik, které pomáhá při rozhodování o kontrolách a následném odstranění nebo snížení rizik.

Mohlo by vás zajímat: 10 nejčastějších příčin pracovních úrazů, nehod a zranění na pracovišti

Výhody dynamického hodnocení rizik

Pochopení toho, jak provádět dynamické hodnocení rizik, má mnoho výhod. Je to důležité zejména proto, abyste věděli, jak takové hodnocení provádět, pokud pracujete v neustále se měnícím pracovním prostředí. Pokud můžete provést dynamické posouzení rizika:

Tím, že pochopíte, jak provádět dynamické hodnocení rizik, budete mít k dispozici nástroje potřebné k sebevědomému posouzení všech situací, se kterými se setkáváte. Navíc si zajistíte bezpečné pracoviště.

Tip: Přečtěte si také další Metody a způsoby hodnocení rizik na pracovišti

Dynamické hodnocení rizik. Zkuste hledat rizika BOZP jinak než obvykle
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference