Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Filozofie a holistický přístup k BOZP

10. 8. 2016
Zpět

Víte, co si představit pod pojmem holistický přístup k BOZP? Na první pohled se tento pojem tváří, jako příliš složitý, příliš filozofický, ale není tomu tak. Ač se to může tvářit komplikovaně, není to zase tak složité. Pokud pochopíte holismus a přijmete holistický přístup k bezpečnosti práce, začne být BOZP ve vaší firmě maximálně efektivní a účinné. Co konkrétně si tedy pod pojmem holismus představit? V reálném pracovním životě jde o pochopení systému BOZP v uceleném, celistvém či kompaktním pojetí. A co pro vaši firmu takový přístup přinese? I to si řekneme.

Co je holismus?

Holismus je pojem, který vznikl z řeckého holos, což v překladu do češtiny znamená celek. Poprvé byl holismus zformulován v Aristotelově díle Metafysika, ve kterém také zazněl citát:

„Celek je víc než souhrn jeho částí“

Holismus je myšlenka nebo také přesvědčení, názor či dokonce filozofický směr, který se zabývá tím, že vlastnosti nějakého systému není možné chápat a vysvětlovat pouhým zkoumáním jeho částí. Abyste to dobře pochopili, holismus říká, že celek je podstatně důležitější, než-li jeho samostatné části, a navíc, že každá jeho část má význam pouze tehdy, když se její význam vztahuje také k ostatním částem nebo k celku.

Nové pojetí filozofie BOZP Evropskou unií

Na konci osmdesátých letech dvacátého století došla Evropská unie k rozhodnutí přehodnotit BOZP a vytvořit zcela novou filozofii a nový pohled na tuto agendu. Nová éra BOZP začala zrušením všech dosavadních předpisů a jejich nahrazením úplně novou směrnicí s názvem Směrnice Rady č. 89/391/EHS. Přečíst si můžete také obecná pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, která se vztahují k této směrnici.

Směrnice se stala jakýmsi základním kamenem pro tvorbu zcela nové legislativy BOZP. Díky tomuto novému pojetí bezpečnosti práce začaly být na zaměstnavatele kladeny podstatně vyšší nároky na dodržování povinností, které se týkaly:

Holistický přístup ve vztahu k BOZP

V důsledku velké evropské změny z konce osmdesátých let dvacátého století začal být šířen a později i chápán také holistický přístup k BOZP. Jak už bylo naznačeno, tento přístup spočívá v řešení problematiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jako celek.

V českém prostředí se můžete někdy setkat také s pojmem komplexní služby BOZP, jež poslední dobou používá stále více firem a odborně způsobilých osob v BOZP, na což ale mají právo jen málokdy. Komplexní služby BOZP nelze zaměňovat s holistickým přístupem k BOZP. Komplexní služby mohou zahrnovat například školení zaměstnanců, dokumentaci, koordinaci na staveništi, audity, kontroly, revize, hodnocení a vyhledávání rizik apod., kdežto holistický přístup k BOZP obsahuje podstatně více dalších souvisejících částí.

Co je tedy podstatou?

Podstatou je dodržovat zásady organizace BOZP s ohledem na všechny ostatní aspekty, které souvisejí s prací, což zahrnuje například:

Zároveň je důležité se v rámci ochrany zaměstnanců zabývat také faktory, jako je stres v práci, fyzická zátěž, monotolnost práce, mezilidské vztahy, sociální vybavení pracoviště, spravedlivost při odměňování, rekondice apod.

Pro lepší pochopení holistického přístupu k BOZP vám pomůže níže uvedená informační grafika, která obsahuje všechny důležité aspekty.

Struktura holistického přístupu k BOZP

Pohoda
 • Mezilidské vztahy
 • Pracovní podmínky
 • Čistota a hygiena
 • Pracovní prostředí
Zdraví
 • Škodlivé faktory
 • Sociální vybavení
 • Zdravotní prevence
 • Rekondice
Sociální ochrana
 • Pracovně-právní vztahy
 • Sociální zabezpečení
 • Mzda
 • Chráněné skupiny pracovníků
Bezpečnost
 • Prevence havárie
 • Bezpečná technologie
 • Technická bezpečnost
 • Protiúrazová prevence

Co vaší firmě holistický přístup k BOZP přinese?

Holistický přístup k BOZP je nejčastěji uplatňován ve středních a velkých firmách. Jen velmi zřídka je možné se s ním setkat u malých podniků či drobných podnikatelů, ale vyloučené to není.

Pokud jako zaměstnavatel budete uplatňovat holistický přístup k BOZP, investice do něj se vám vyplatí v mnoha směrech. Nejen, že budete maximálně eliminovat problémy s úřady, které mají za úkol kontrolovat BOZP ve vaší firmě, ale navíc výrazně minimalizujete rizika spojená s úrazovostí vašich zaměstnanců, zlepšíte pověst a prestiž firmy a bude na vás nahlíženo, jako na společensky zodpovědnou společnost, která vytváří zdravé, šťastné a pro zaměstnance perspektivní zaměstnání.

CRDR s.r.o.

Filozofie a holistický přístup k BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference