Víte, co si představit pod pojmem holistický přístup k BOZP? Na první pohled se tento pojem tváří, jako příliš složitý, příliš filozofický, ale není tomu tak. Ač se to může tvářit komplikovaně, není to zase tak složité. Pokud pochopíte holismus a přijmete holistický přístup k bezpečnosti práce, začne být BOZP ve vaší firmě maximálně efektivní a účinné. Co konkrétně si tedy pod pojmem holismus představit? V reálném pracovním životě jde o pochopení systému BOZP v uceleném, celistvém či kompaktním pojetí. A co pro vaši firmu takový přístup přinese? I to si řekneme.
Holismus je pojem, který vznikl z řeckého holos, což v překladu do češtiny znamená celek. Poprvé byl holismus zformulován v Aristotelově díle Metafysika, ve kterém také zazněl citát:
„Celek je víc než souhrn jeho částí“
Holismus je myšlenka nebo také přesvědčení, názor či dokonce filozofický směr, který se zabývá tím, že vlastnosti nějakého systému není možné chápat a vysvětlovat pouhým zkoumáním jeho částí. Abyste to dobře pochopili, holismus říká, že celek je podstatně důležitější, než-li jeho samostatné části, a navíc, že každá jeho část má význam pouze tehdy, když se její význam vztahuje také k ostatním částem nebo k celku.
Na konci osmdesátých letech dvacátého století došla Evropská unie k rozhodnutí přehodnotit BOZP a vytvořit zcela novou filozofii a nový pohled na tuto agendu. Nová éra BOZP začala zrušením všech dosavadních předpisů a jejich nahrazením úplně novou směrnicí s názvem Směrnice Rady č. 89/391/EHS. Přečíst si můžete také obecná pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, která se vztahují k této směrnici.
Směrnice se stala jakýmsi základním kamenem pro tvorbu zcela nové legislativy BOZP. Díky tomuto novému pojetí bezpečnosti práce začaly být na zaměstnavatele kladeny podstatně vyšší nároky na dodržování povinností, které se týkaly:
V důsledku velké evropské změny z konce osmdesátých let dvacátého století začal být šířen a později i chápán také holistický přístup k BOZP. Jak už bylo naznačeno, tento přístup spočívá v řešení problematiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jako celek.
V českém prostředí se můžete někdy setkat také s pojmem komplexní služby BOZP, jež poslední dobou používá stále více firem a odborně způsobilých osob v BOZP, na což ale mají právo jen málokdy. Komplexní služby BOZP nelze zaměňovat s holistickým přístupem k BOZP. Komplexní služby mohou zahrnovat například školení zaměstnanců, dokumentaci, koordinaci na staveništi, audity, kontroly, revize, hodnocení a vyhledávání rizik apod., kdežto holistický přístup k BOZP obsahuje podstatně více dalších souvisejících částí.
Podstatou je dodržovat zásady organizace BOZP s ohledem na všechny ostatní aspekty, které souvisejí s prací, což zahrnuje například:
Zároveň je důležité se v rámci ochrany zaměstnanců zabývat také faktory, jako je stres v práci, fyzická zátěž, monotolnost práce, mezilidské vztahy, sociální vybavení pracoviště, spravedlivost při odměňování, rekondice apod.
Pro lepší pochopení holistického přístupu k BOZP vám pomůže níže uvedená informační grafika, která obsahuje všechny důležité aspekty.
Pohoda
|
Zdraví
|
Sociální ochrana
|
Bezpečnost
|
Holistický přístup k BOZP je nejčastěji uplatňován ve středních a velkých firmách. Jen velmi zřídka je možné se s ním setkat u malých podniků či drobných podnikatelů, ale vyloučené to není.
Pokud jako zaměstnavatel budete uplatňovat holistický přístup k BOZP, investice do něj se vám vyplatí v mnoha směrech. Nejen, že budete maximálně eliminovat problémy s úřady, které mají za úkol kontrolovat BOZP ve vaší firmě, ale navíc výrazně minimalizujete rizika spojená s úrazovostí vašich zaměstnanců, zlepšíte pověst a prestiž firmy a bude na vás nahlíženo, jako na společensky zodpovědnou společnost, která vytváří zdravé, šťastné a pro zaměstnance perspektivní zaměstnání.
CRDR s.r.o.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor