Ač to na první pohled není úplně zjevné, tak i lidé, kteří pracují v kanceláři, jsou ohroženi (a to mnoha faktory), a proto je i v tomto případě nutné dodržovat pravidla bezpečnosti práce a vytvořit příjemné a bezpečné pracovní prostředí. V tomto článku se seznámíte s hlavními zásadami BOZP v administrativě, které platí jak pro kanceláře s jedním pracovníkem, tak pro open space kanceláře s bezpočtem zaměstnanců.
Nejdůležitější je myslet na komplexně a analyzovat rizika BOZP nejprve z pohledu globálního a teprve poté řešit věci detailně. Pokud máte zaměstnance pouze v administrativě, předpokládá se, že budete pro ně potřebovat vhodný prostor. Ti šťastnější mají prostory vlastní, ti méně šťastní využijí možnost pronájmu. Každopádně obě varianty musí splňovat základní předpoklady budovy, která bude bezpečná nejen pro zaměstnance, ale například i pro návštěvy.
Řešení problematiky BOZP a PO z pohledu nemovitosti má obvykle na starosti majitel budovy, přičemž nájemce je povinen tyto věci akceptovat a z pohledu svého kontrolovat. Nájemce pak dále řeší své povinnosti zaměstnavatele spojené s výkonem své vlastní činnosti.
V rámci BOZP budovy se nejčastěji řeší věci typu bezpečnost na schodištích a s tím spojená vhodná obuv zaměstnanců, nebezpečí pádu osob do hloubky, vhodné značení prosklených ploch apod. Z pohledu požární ochrany jsou to pak vhodné a dostatečné prvky požární ochrany, volné únikové cesty, bezpečnostní značení a informovanost osob v rámci evakuace.
Přestože to na první pohled nevypadá, i administrativní práce vyžadují velké soustředění, a proto by v místnosti neměly být žádné rušivé elementy.
Na výkon i na zdravotní stav má vliv míra hluku. V kanceláři je nutné regulovat míru hlasitosti – měla by se držet pod hladinou 45 dB. Současně je třeba dbát na snížení doby dozvuku – její hodnota by neměla překročit 0,75 s. Pozor je třeba dát i na hluk, který vydávají přístroje, musí se držet pod 35 dB. Každý administrativní pracovník vnímá hladinu hluku jinak. Někomu nevadí pracovat ve velké otevřené kanceláři s mnoha hovořícími lidmi, někdo dokáže pracovat pouze v klidném a tichém prostředí. Zaměstnavatel by tak měl vyjít vstříc individuálním potřebám zaměstnanců a nechat je například používat sluchátka, do kterých si pustí vlastní hudbu.
V kanceláři musí být zajištěny dobré světelné podmínky. Nepodceňujte však dostatek denního světla, které je pro člověka nejpřirozenější a nejméně namáhá oči. Pro osvětlení pracovních ploch platí, že by se intenzita světla měla pohybovat v rozmezí 200 až 500 luxů. Světelné zdroje by neměly blikat ani bzučet.
Zajištěn musí být i dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Výměna vzduchu by se měla řídit pravidlem: 50 m3/hod na jednoho pracovníka přičemž rychlost proudění by neměla přesáhnout 0,15 m/s. Pozor na vlhkost vzduchu – ta musí být držena v limitech 40 až 70 %.
Co se týče teploty vzduchu v místnosti, neměla by překročit 28 °C a být nižší než 20 °C. Vzduch by měl být čistý – bez pachů a prachu. Pomoci k tomu mohou čističky vzduchu nebo řízená podtlaková ventilace.
Neméně důležitým faktorem je teplota v kanceláři. Jelikož žijeme v mírném podnebném pásmu, obyčejně nás trápí spíše zima než horko. Letos to však bylo především horko. Zejména kanceláře bez klimatizace kde teplota stoupne na 27°C jsou pro práci nevyhovující. Povolené limity na jednotlivých pracovištích najdete v nařízení vlády č. 93/2012 Sb.
Na výkon a BOZP má vliv i rozmístění nábytku v kanceláři. Ten by měl být účelný a nábytek by neměl pracovníky omezovat v pohybu. Je lepší volit nábytek účelový a s jeho množstvím to nepřehánět. Nevhodně umístěný nábytek může vést k úrazu. Zaměstnance je třeba poučit o správném používání nábytku. Nemělo by například docházet k tomu, že skříně či šuplíky zůstávaly otevřené.
Administrativní práce se vykonává vsedě, proto je z hlediska bezpečnosti práce nutné zajistit, aby pracovníci seděli pohodlně – což znamená zdravě a bezpečně. Základem je kvalitní kancelářská židle nebo křeslo. Ta by měla mít ergonomicky tvarovaný sedák a opěrku zad. U židle musí jít nastavit výška. Výškově nastavitelné by měly být i opěrky pro ruce. Důležitým prvkem je podvozek – lepší jsou židle s kolečky, které umožňují i pohyb. Pamatujte ale, že sebelepší židle vám nepomůže, pokud na ni budete sedět zkrouceni jako paragraf
Při práci u počítače byste měli sedět tak, že:
Od toho jsme tu přeci my. Poradíme vám, jak správně vyřešit všechny vaše zákonné povinnosti zaměstnavatele z pohledu BOZP, na co si máte dát pozor, na co máte nárok nebo naopak co je vaší povinností. Odborně proškolíme vaše zaměstnance či provedeme vstupní audit BOZP, při kterém odhalíme potenciální rizika. Stačí zaslat vyplnit poptávkový formulář nebo zaslat email uvedený v kontaktech.
CRDR s.r.o.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor