Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak na ergonomii v kanceláři? Pár užitečných tipů pro větší bezpečnost a prevenci zdravotních rizik na pracovišti

24. 5. 2016
Zpět

Ergonomii pracoviště začíná být v posledních letech čím dál tím více akcentovaným aspektem bezpečnosti práce. Děje se tak zejména díky přesnějším statistikám domácích i celoevropských organizací bezpečnosti práce, které nyní přesněji a přehledněji evidují jednotlivé druhy trvalých následků, které souvisejí přímo s výkonem dané profese. Kancelářská práce byla donedávna sledována spíše pomálu, nicméně stále se množící případy chronických obtíží pohybového aparátu přinutily profesní organizace dohlížející na bezpečnost práce zabývat se riziky vzniku těchto trvalých následků.

V současné době tak existuje velké množství doporučení a metodik, jakým způsobem uvažovat o ergonomii kancelářské práce tak, aby se účinně předcházelo možným zdravotním komplikacím, a proto jsme se rozhodli vám přinést pár tipů, které vám mohou pomoci při návrhu uspořádání pracovních míst ve vaší kanceláři.

Kancelářská židle

Na tomto kousku nábytku stráví váš zaměstnanec velké množství času, a pokud tento čas nemají zkrátit obtíže s krční páteří či s bolestmi zad, je důležité se postarat o správné nastavení židle. To provedete pomocí sledování tří základních bodů, a sice opěry zad, podpory rukou a výšky sedu. Záda musí být podepřena hlavně ve spodní části, ale pouze do té míry, aby zaměstnanec necítil přílišný tlak na zadní stranu nohou. Ruce by pak měly být podepřené v přirozené poloze, nejčastěji to bývá pravý úhel, nicméně je vhodné, aby si optimální polohu rukou našel zaměstnanec sám. Optimální výšku sedu získáte tehdy, když jsou chodidla plně opřená o zem a stále zbývá dostatečná vzdálenost od desky stolu.

Klávesnice a myš

Dlouhodobá práce s myší a klávesnicí významně zvětšuje rizika vzniku karpálního tunelu a dalších chorob pohybového aparátu, které mohou v důsledku vyřadit z činnosti vašeho zaměstnance až na měsíce, proto je vhodné věnovat ergonomii myši a klávesnice dostatečnou pozornost. Klávesnice a myš by měly být dosažitelné, i když jsou ruce v souběžné poloze s deskou stolu či podlahou opřené o opěrky židle. Volně umístěné zápěstí je možné také podepřít pomocí ergonomické podložky.

Ideální poloha pro myš je hned vedle klávesnice, ne příliš daleko, ani ne příliš blízko, aby se zaměstnanec při práci s myší neopíral zápěstím o okraj stolu. Pokud máte pocit, že má zaměstnanec příliš málo prostoru pro práci s myší, doporučíme poohlédnout se po ergonomické myši, která i v malém prostoru umožní výrazně větší pohyblivost a tím zabraňuje vzniku chorob pohybového aparátu.

Monitor, dokumenty a jiné prvky

Vrchní okraj monitoru by se měl nacházet těsně pod výškou očí ve vzdálenosti, kdy se jej zaměstnanec dotkne maximálně konečky prstů při plně natažené ruce. Pokud se Vaši lidé častěji zabývají opisováním či vypisováním z nejrůznějších dokumentů pořiďte jim držák na dokumenty, který umístíte mezi klávesnici a monitor.

Celodenní sledování monitoru má krom ergonomických aspektů ještě poměrně negativní vliv na citlivost a zaostřovací schopnost očí, proto většina odborníků na bezpečnou práci v kanceláři doporučuje tzv. pravidlo 20-20-20, tedy každých minut odhlédnout od monitoru a soustředit se po minimálně 20 sekund na objekt, který je vzdálen minimálně 20 stop, tedy přibližně 7 metrů od místa, kde zaměstnanec sedí.

Pokud vaši zaměstnanci používají delší dobu telefon, je vhodné jim pořídit tzv. headsety, tedy spojený mikrofon se sluchátky, které se umisťují přímo na hlavu. Za delší dobu je většinou považováno více než 2 hodiny denně. Mezi další prvky, které mohou usnadnit práci vašim zaměstnancům, pak patří protiskluzová úprava podlah či naopak umístění plastových desek pod kancelářské židle, které usnadňují jejich pohyb.

Systematika a pečlivá příprava se vám vrátí

Jak dokázaly četné výzkumy, investice do ergonomie pracoviště mají obvykle několikanásobnou návratnost v horizontu několika let, proto je vhodné se jim věnovat se zvýšenou pozorností. Ke správnému nastavení ergonomických faktorů vašeho pracoviště vám postačí jednoduchý proces evaluace a sledování v kombinaci s pohovorem s vašimi zaměstnanci, kteří vám mohou prozradit, kde je možné v rámci ergonomie celkově zlepšit jejich pohodlí a efektivitu jejich práce. O ergonomických faktorech je vhodné též rozvažovat při sestavování vnitřních směrnic bezpečnosti práce. Úplně vám v takovém případě postačí příprava vhodného checklistu, který bude vycházet z typizovaného pracovního místa, a který použijete při přípravách dalších pracovních kapacit.

BOZP.cz

Jak na ergonomii v kanceláři? Pár užitečných tipů pro větší bezpečnost a prevenci zdravotních rizik na pracovišti
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference