Předcházení ohrožení života a zdraví při práci vychází z § 7 zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a je jednou ze základních povinností každého zaměstnavatele. V tomto článku se podíváme na to, co předcházení ohrožení života a zdraví znamená a co přesně musí zaměstnavatel splňovat.
Obsah článku:
Zaměstnavatel, na jehož pracovišti se vyskytují rizika, je povinen je vyhledávat a kontrolovat pomocí měření, aby zjistil, jaké jsou jejich hodnoty, tedy jakou daná rizika představují závažnost. Zjištěná rizika musí následně úplně eliminovat nebo alespoň snížit na nejmenší rozumně dosažitelnou míru. Jinými slovy musí zajistit hodnocení rizik a přijmout taková opatření, která budou odpovídat dodržení nejvyšších přípustných hodnot. V této věci musí zaměstnavatel postupovat podle prováděcího právního předpisu.
V případě, že nelze vyloučit výskyt biologických činitelů a překročení nejvyšších přípustných hodnot, musí zaměstnavatel zajistit omezení jejich působení. To může udělat úpravou pracovních podmínek (např. zkrácení pracovní doby), zajištěním kontrolovaných pásem na pracovišti, poskytováním vhodných ochranných prostředků či nápojů a dalšími technickými a technologickými opatřeními, která by měla být nastavena s ohledem na konkrétní typ rizika a v souladu se znalostmi a zkušenostmi na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP).
Mohlo by vás zajímat: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích
Při výkonu pracovních činností s vědomým záměrem vystavení zaměstnance biologickým činitelům II. až IV. skupiny, nebo překročí-li výsledky měření rizik nejvyšší přípustné hodnoty, je zaměstnavatel povinen zjistit, proč k tomuto stavu došlo, tedy jaké jsou příčiny.
Používání biologických činitelů a azbestu je uvedeno v § 41 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.
Není-li možné eliminovat výskyt biologických činitelů nebo snížit hodnoty rizikových faktorů pod hranici nejvyšších přípustných hodnot, musí zaměstnavatel postupovat podle § 104 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce a poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). S touto skutečností musí navíc seznámit své zaměstnance a proškolit je pro jejich správné používání.
Mohlo by vás zajímat: Jak seznámit a proškolit zaměstnance pro používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP)
Pokud při pracovní činnosti dochází k manipulaci s azbestem, biologickými činiteli a chemickými karcinogeny, nebo jsou prováděny pracovní procesy s rizikem chemické karcinogenity, je zaměstnavatel povinen zajistit, aby tyto práce byly vždy prováděny v tzv. kontrolovaných pásmech. Kontrolovaná pásma musí být viditelně označena a zajištěna tak, aby do nich nemohli vstupovat nepovolané osoby včetně zaměstnanců, kteří v nich neprovádějí práci, opravy, údržbu, zkoušky, revize, kontrolu nebo dozor.
Zaměstnavatel musí vést evidenci kontrolovaných pásem včetně zaměstnanců, kteří do nich vstupují. Tuto evidenci je povinen archivovat jako rizikové práce po dobu stanovenou zvláštním právním předpisem (§ 39 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění zákona č. 13/2002 Sb. a zákona č. 356/2003 Sb.). Evidence kontrolovaných pásem musí obsahovat:
Předcházení ohrožení života a zdraví stanovuje také zákaz výkonu některých prací.
To se týká zejména
práce s:
Zakázané práce se nevztahují na výzkumné laboratorní práce, analýzy, likvidaci zásob, odpadů, odstraňování staveb apod. Více informací k zakázaným pracím je uvedeno v § 8 zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor