Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Předjíždění cyklistů motorovým vozidlem. Nová pravidla silničního provozu od 1. července 2021

11. 4. 2021
Zpět

Poslanci České republiky schválili dne 14. 4. 2021 novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Hlavním cílem této legislativní úpravy je zvýšení bezpečnosti a ochrany cyklistů na veřejných komunikacích, a to zejména při jejich předjíždění autem. Co konkrétně bude muset řidič motorového vozidla v souvislosti s předjížděním jízdních kol dodržovat? Přečtěte si kompletní přehled.

Obsah článku:

Auto a cyklista na silnici

Pro celou řadu řidičů aut představuje řidič jízdního kola, tedy cyklista, nebezpečnou překážku na silnici. Někteří z nich by dokonce jízdní kola na silnici úplně zakázali. Vypovídají o tom některá agresivní videa, kdy řidič auta ohrožuje cyklistu. Narazíte ale i na videa, kdy se naopak cyklista chová nepředvídatelně nebo si dokonce myslí, že veřejná komunikace patří jen jemu. Takových videí je na internetu opravdu velké množství.

Řidiči automobilů by si měli uvědomit, že agresivním jednáním mohou ohrozit život cyklisty. Cyklisté by si zase měli uvědomit, že nejsou nesmrtelní a měli by přizpůsobit své chování v provozu tak, aby neohrožovali ostatní účastníky provozu a hlavně svůj život. Cyklista je totiž na silnici velmi zranitelný a následky při srážce s motorovým vozidlem bývají často fatální.

Statistiky smrtelných nehod cyklistů

Z dlouhodobých statistik je zřejmé, že bezpečnost cyklistů na silnicích se zlepšuje. Zde je přehled některých nejdůležitějších dat.

Zdroj: Besip a Ředitelství služby dopravní policie ČR
Klíčový dokument: Cyklisté. Dílčí cíl Národní strategie bezpečnosti silničního provozu 2011-2020

Nová pravidla při předjíždění cyklistů

I přesto, že z dlouhodobého hlediska se počet úmrtí cyklistů na silnicích daří snižovat, je snahou stále pokračovat ve zvyšování bezpečnosti provozu, podpoře cyklistiky a kultivaci vztahů mezi motoristy a cyklisty. Důkazem je i to, že od 1. července 2021 začnou platit nová pravidla silničního provozu týkající se předjíždění cyklistů autem.

Co je nového pro řidiče aut?

Důvody nových předpisů při předjíždění cyklistů

Každý řidič jistě ví, že povinnost neohrozit cyklistu při předjíždění platí již řadu let. Už málokdo ale ví, že boční odstup při předjíždění se počítá až když dojde k dopravní nehodě s fatálními následky, tedy úmrtím.

Nyní po novele zákona bude vzdálenost bočního odstupu známa předem, což by mělo nehodám nejen předcházet, ale také jednodušeji postihovat ty, kteří tuto ochrannou zónu naruší a způsobí dopravní nehodu s cyklistou. Nejedná se tedy o novou povinnost řidiče motorového vozidla, ale pouze o upřesnění bočního odstupu, který má umožnit lepší vymahatelnost zákona.

Předjíždění cyklisty přes plnou čáru

Jede-li řidič motorového vozidla po vozovce, na které je povoleno předjíždět ostatní účastníky provozu, tedy tam, kde je přerušovaná čára a nejede v protisměru jiný účastník provozu, je jasné, že může ostatní předjíždět. Co má ale udělat řidič v případě, když před ním jede cyklista a na silnici je plná čára, která nařizuje zákaz předjíždění?

Pravidla silničního provozu říkají, že plnou čáru nesmí překročit auto ani jeho náklad. Předjíždění na plné čáře je možné pouze u několika málo výjimek:

Předjíždění cyklisty autem přes plnou čáru nespadá do výjimek a je tak zakázáno! Můžete ale narazit na dodatkovou značku, která umožňuje v daném úseku předjíždění pomalu jedoucích vozidel.

Měli byste vědět, že někteří řidiči považují cyklistu za překážku a často tak argumentují výjimku při předjíždění přes plnou čáru. Je to omyl, protože cyklista není překážka na silnici, ale účastník silničního provozu.

Případ, kdy může auto předjet cyklistu na plné čáře

Nastává ale také otázka, jak se zachovat, když narazíte na cyklistu v úseku, kde je plná čára a zároveň také dostatek místa na předjíždění.

Pamatujte si, že při předjíždění cyklisty nikdy nesmíte překročit plnou čáru!

Předjíždění cyklistů. Nová pravidla na silnicích od 1. července 2021
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference