Víte, jaké máte jako zaměstnavatel, ale i zaměstnanec práva a povinnosti týkající se přestávek na pracovišti? Přečtěte si ucelené informace zaměřené na povinné přestávky v práci na jídlo a oddech a bezpečnostní přestávky. Jaké jsou rozdíly, co říká zákoník práce a jaké máte nároky?
Obsah článku:
Chcete-li si nárokovat přestávky v práci, je nutné nejdříve rozlišovat pracovní přestávku a bezpečnostní přestávku. Každá má jinou definici a jiné požadavky, které jsou podrobněji uvedeny v Zákoníku práce, konkrétně v §§ 88 a 89. V tomto článku se dočtete vše podstatné o těchto zákonných povinnostech.
Přestávka v práci představuje pro zaměstnavatele povinnost poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku na jídlo a oddech po dobu minimálně 30 minut. U mladistvých zaměstnanců má zaměstnavatel povinnost jim poskytnou přestávku v práci nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.
Nezapomeňte: Přestávka v práci se nezapočítává do pracovní doby.
Povinnost ukládá: § 88 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce
V případě, že se jedná o pracovní činnost, která nemůže být přerušena, např. z důvodu technologického postupu, musí být zaměstnanci poskytnuta přiměřená doba na jídlo a oddech. Konkrétní minimální čas přestávky není přesně definován. U mladistvých zaměstnanců platí, že mají nárok na 30 minutovou přestávku.
Nezapomeňte: Doba přestávky bez přerušení provozu se započítává do pracovní doby.
Přestávka v práci na jídlo a oddech nemusí trvat celých 30 minut v kuse. Je možné ji rozdělit, avšak pouze tak, aby jedna její část trvala minimálně 15 minut. Přestávku není možné čerpat na začátku a konci pracovní doby.
Bezpečnostní přestávka se řídí zvláštními právními předpisy a nárok na ní mají pouze zaměstnanci, kteří:
Nezapomeňte: Bezpečnostní přestávku není možné vybírat na začátku a konci pracovní doby. Započítává se však do pracovní doby. Probíhá-li pracovní přestávka na jídlo a oddech současně s bezpečnostní přestávkou, započítává se do pracovní doby zaměstnance.
Povinnost ukládá: § 89 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce
Nejsou-li dodrženy hodnoty zátěže teplem při práci zařazené do třídy IIb až V podle přílohy č.1 Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., je zaměstnavatel povinen uplatňovat režim střídání práce a bezpečnostní přestávky na pracovišti.
Povinnost ukládá: § 4 odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Bezpečnostní přestávku lze uplatňovat také v případě, že zaměstnanec vykonává práci po dobu delší jak 2 hodiny za směnu v teplotě 4 °C a nižší. V takovém případě má nárok na bezpečnostní přestávku po dobu minimálně 10 minut.
Nárok vzniká také tehdy, nemůže-li zaměstnanec pracovat s materiálem, jehož teplota je 10 °C a nižší, v ochranných rukavicích, ale pouze nechráněnou rukou, protože to druh práce vyžaduje. V takovém případě musí zaměstnavatel zajistit zaměstnanci po dokončení této práce bezpečnostní přestávku v trvání minimálně 5 minut.
Povinnost ukládá: § 7 odst. 2 a 3 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Bezpečnostní přestávky, případně zajištění střídání činnosti nebo zaměstnanců, mohou nárokovat také pracovníci, jejichž činnost je spojená s celkovou fyzickou a lokální svalovou zátěží, která přesahuje hygienické limity. Přestávka musí trvat 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí práce.
Povinnost ukládá: § 25a odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnostní přestávky zaměstnancům, kteří pracují v nepřirozené poloze po dobu, která překračuje hygienické limity. V takovém případě má zaměstnanec právo na přestávku v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí práce. Přestávka může být nahrazena střídáním činností nebo zaměstnanců.
Povinnost ukládá: § 27a odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnostní přestávky zaměstnancům, kteří překračující hygienické limity pro ruční manipulaci s břemeny. Zaměstnanec má právo na přestávku v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí práce. Přestávka může být nahrazena střídáním činností nebo zaměstnanců.
Povinnost ukládá: § 30 odst. 3 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Pracuje-li zaměstnanec ve vnuceném pracovním tempu, nebo vykonává-li monotónní práci, vzniká mu tím nárok na bezpečnostní přestávku v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí práce. Přestávka může být nahrazena střídáním činností nebo zaměstnanců.
Povinnost ukládá: § 33 odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
V zájmu omezení nepříznivého vlivu zrakové zátěže na zaměstnance musí zaměstnavatel zajistit bezpečnostní přestávky trvající alespoň 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí práce. Přestávka může být nahrazena střídáním činností nebo zaměstnanců.
Povinnost ukládá: § 35 odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Povinnost zařadit bezpečnostní přestávky do průběhu směny má zaměstnavatel v případě, že je pracovní činnost zaměstnance zařazena dle zákona o ochraně zdraví do rizikové skupiny, která vyžaduje nezbytné a nepřetržité používání OOPP nebo musí zaměstnanec dle nařízení zaměstnavatele nepřetržitě používat jiné ochranné prostředky, které mu ztěžují pohyb, dýchání, vidění apod.
Po celou dobu bezpečnostní přestávky nesmí být zaměstnanec vystaven žádnému rizikovému faktoru, který přesahuje hygienické limity.
Povinnost ukládá: § 39 odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Podnikatel v silniční dopravě, který tuto činnost provozuje velkými vozidly, má povinnost po 6 hodinách přerušit práci přestávkou v trvání minimálně 30 minut. Přesáhne-li doba práce 9 hodin po sobě jdoucích, musí být přestávka alespoň 45 minut. Je možné ji rozdělit do více částí v trvání minimálně 15 minut.
Povinnost ukládá: § 9b odst. 2 zákona č. 111/1994 Sb.
Pro zaměstnance, který řídí automobilu do 3,5 tuny a nevztahují se na ně žádné zvláštní předpisy, je stanovena max. doba řízení na 4,5 hodiny. Po této době je povinen zastavit, přerušit řízení a vyčerpat bezpečnostní přestávku po dobu minimálně 30 minut.
Pozor ale, za dobu řízení se považuje také přestávka kratší 15 minut. Bezpečnostní přestávku lze rozdělit do dvou částí v trvání minimálně 15 minut zařazených do doby řízení. Po dobu přestávky nesmí řidič vykonávat práci spojenou s řízením. Může jen dozorovat vozidlo nebo náklad.
Povinnost ukládá: Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 168/2002 Sb. odst. 3 písm. a)
Na provozovatele vnitrostátní a mezinárodní silniční dopravy se vztahuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 ze dne 15. března 2006 o harmonizaci některých předpisů v sociální oblasti týkajících se silniční dopravy, o změně nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 a (ES) č. 2135/98 a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 3820/85. V tomto nařízení se o povolené době řízení a bezpečnostních přestávkách píše v článku 6,7,8 a 9.
Podrobnější informace se dočtete v článku Bezpečnostní přestávky řidičů osobních a nákladních automobilů
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor