Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Postup a reakce na útok teroristy nebo aktivního střelce

11. 11. 2022
Zpět

Jak postupovat při teroristickém útoku aktivního střelce? Jak se chovat a jak správně reagovat? Přečtěte si doporučení evropských a amerických odborníků na krizové situace. Pochopte, co je přirozená reakce na stres, situační uvědomění a rozhodnutí podniknout akci. Získejte základní přehled nejdůležitějších vědomostí, které vám mohou zachránit život.

Obsah článku:

Způsoby chování při útoku aktivního střelce

Způsoby chování při útoku teroristy či aktivního střelce, které doporučují evropské instituce, se liší od těch amerických. Zatímco evropští odborníci doporučují způsob „útěk, ukrytí, oznámení“, americký model doporučuje „útěk, ukrytí, útok“. Jednotlivé akce jsou seřazeny od preferovaných k méně preferovaným. Způsob chování je ale podstatně složitější.

Většina evropských i amerických odborníků se shodne na tom, že nejjistější je se pokusit uprchnout z rizikového místa a následně se ukrýt. V Evropě se doporučuje ve třetí fázi oznámit událost na tísňovou linku. Předpokládá se, že se obětem podaří uniknout, případně se ukrýt či zabarikádovat. V Americe je ale třetí možnost, která je považována za krajní v ohrožení života, útok proti pachateli.

Nezapomeňte, že občan České republiky má ústavní právo bránit sebe nebo jiného, a to i se zbraní. Je-li držitelem platného zbrojního průkazu a má v době útoku aktivního střelce či teroristy u sebe střelnou zbraň, může ji za určitých podmínek použít v sebeobraně nebo obraně jiné osoby či osob. Více informací se dočtete v článku Nutná obrana a krajní nouze.

Evropský postup při útoku střelce

Americký postup při útoku střelce

Jak postupovat při útoku aktivního střelce

Situace aktivních střelců a teroristů jsou nepředvídatelné a rychle se vyvíjejí. K zastavení střelby a zmírnění počtu zraněných či mrtvých je obvykle vyžadováno okamžité nasazení donucovacích orgánů - speciálních policejních jednotek. Vzhledem k tomu, že situace aktivního střelce často skončí během 10 až 15 minut, než na místo dorazí policie, musí být jednotlivci připraveni jak psychicky, tak fyzicky, aby situaci zvládli.

Každá situace je individuální a nelze zcela přesně určit, jak se zachovat. Nicméně existují doporučené postupy, které mohou významně zvýšit možnost přežití. Je třeba být proškolen a vědět předem, jaké má člověk instinkty a co se bude dít v jeho hlavě. Jako první přichází přirozená reakce na stres, poté uvědomění, co se děje a až potom rozhodnutí, co se bude dít dál. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Přirozená reakce na stres

Když je člověk konfrontován extrémním fyzickým násilím, kontrolu převezme mozek. Je vystaven extrémnímu stresu a přepne se do nouzového režimu. Je to něco, jako když se vaše tělo nastaví na autopilota, abyste přežili. Tělo zapne obranné mechanismy, které mají za úkol připravit vás na to, že se s hrozbou potkáte a půjdete do útoku nebo utečete. První věc, kterou v těchto situacích mozek udělá, je, že úplně zmrazí vaše tělo. Takže i když chcete utéct, schovat se nebo se dokonce postavit tváří v tvář protivníkovi, automatická reakce mozku vám zabrání v pohybu. Děje se to, protože mozek vás chce udržet naživu a zmrazení je součástí přirozeného obranného systému. Člověk má masivní panickou odpověď, která se projevuje zvýšeným krevním tlakem, tepem a zrychleným dechem, což ho blokuje k další akci. Tím, že má omezenou dostupnost racionálních zdrojů, které používá, může cítit absolutní zablokovanost v tom najít nějaké racionální řešení.

Dalším příznakem přirozené stresové reakce je tunelové vidění - zúžení periferního i horizontálního vidění přibližně na 30 °. Člověk pak vnímá pouze to, co je v centru jeho vizuálního vnímá. Tento jev se týká i slyšení. Ztráta sluchu při stresu je způsobena právě periferním viděním, které ovlivňuje všechny naše smysly. Tunelové vidění je součástí stresové reakce, která ovlivňuje lidskou fyziologii - zrychlený tep a dech či změněné chování. Snižuje schopnost racionálního chování, ale ovlivňuje i smysly.

Později je mrazivá reakce a případné tunelové vidění doprovázeno uvolňováním hormonů, jako je adrenalin, které pomáhají mobilizovat vaši energii a soustředit vaši pozornost. Tato chemická reakce však může bránit vašemu mozku v tom, aby se rozhodl podniknout kroky zachraňující život. Úkolem je znovu zapojit primární odezvu vašeho mozku a potlačit autopilota. Proto je trénink tak důležitý. Naučí vás převzít kontrolu nad vaším fyziologickým autopilotem.

Situační uvědomění, co se děje

Situační uvědomění znamená vědět, co se kolem vás děje. Je to důležité, protože věnovat zvýšenou pozornost svému okolí, tedy lidem, místům a věcem, vám pomůže lépe rozpoznat potenciální hrozby. V zásadě je to způsob, jak předvídat mimořádné situace a naplánovat reakci.

Existují způsoby, jak rozvíjet situační uvědomění. Například můžete pracovat na identifikaci alespoň dvou únikových tras. Přemýšlejte:

Zůstat ve střehu vám může pomoci zůstat naživu.

Rozhodnutí podniknout akci

Události aktivních střelců se vyvíjejí rychle a bez předem stanoveného scénáře. Jediným pravidlem je, že přibližující se terorista vám dává signál okamžitě jednat.

Pokud například střelec projde dveřmi místnosti, kde se právě nacházíte, může být útěk do úkrytu obtížný. Pokud se ale můžete evakuovat, měli byste to zkusit.

Pohybujte se rychle, zůstaňte přikrčeni a jděte kupředu, dokud nebudete v bezpečí. Jakmile se budete cítit bezpečně, volejte policii. Pokud se nemůžete bezpečně evakuovat, ukryjte se a zabarikádujte. Dostaňte se za co nejvíce zamčených dveří. Vzdálenost a překážky zvyšují šanci na přežití, protože aktivní střelci nejprve hledají snadné cíle.

Pokud není možné se vzdálit od střelce nebo se bezpečně ukrýt, nezbývá než bojovat o holý život a snažit se co nejvíce vyrovnat sílu a intenzitu útoku. Statistiky říkají, že aktivní střelci nevyjednávají! Navíc máme ústavní právo bránit sebe nebo jiného, a to i se zbraní.

Co dělat a čemu se vyhnout

V případě ohrožení života teroristou či aktivním střelcem dodržujte tato pravidla:

Mohl by vás zajímat tento článek: seriál České televize „Stav ohrožení - díl Aktivní útočník“

Postup a reakce na útok teroristy nebo aktivního střelce
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference