Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Rozdíly mezi respirátory s filtrační třídou ochrany FFP1, FFP2 a FFP3

13. 11. 2020
Zpět

Pokud zvažujete nákup respirátoru pro ochranu dýchacích cest, přečtěte si nejdříve informace o filtračních třídách, abyste si udělali představu o tom, jak který respirátor funguje, potažmo k čemu je určen. Tento článek vás seznámí s tím, co je filtrační třída FFP, ale také jaké jsou rozdíly mezi respirátory s filtrační třídou FFP1, FFP2 a FFP3. Na závěr vám pak dáme několik doporučení, jak vybrat správný respirátor. Pojďme na to!

Rozdíly mezi respirátory s filtrační třídou ochrany FFP1, FFP2 a FFP3

Co znamená filtrační třída FFP u respirátoru?

FFP je zkratka z anglického Filtering FacePiece, v doslovném překladu filtrační obličejová maska, v českém prostředí spíše obličejová polomaska. Filtrační respirátory se skládají z masky a filtračního zařízení. Typ filtru určuje úroveň nabízené ochrany, například respirátory FFP1 jsou vhodné pro nízkoúrovňové prachové a vodní částice, zatímco FFP2 nabízí zvýšenou ochranu proti střední úrovni prachu, kapalné mlze a oleji. Respirátory vyhovující FFP3 se obvykle používají k vyšší úrovni filtraci např. prachu, biologických látek a azbestu. Je nutné také poznamenat, že respirátory FFP2 a FFP3 chrání uživatele před vdechováním kapének infekčních agens (viry, bakterie, plísně aj.).

Tabulka průniku filtrů FFP

Norma EN 149 definuje výkonnostní požadavky pro tři třídy filtračních polomasek: FFP1, FFP2 a FFP3.

Třída filtru Mez absorpce filtru * Vnitřní průnik
FFP1 Filtruje nejméně 80 % vzdušných částic (aerosolů) <22 %
FFP2 Filtruje nejméně 94 % vzdušných částic (aerosolů) <8 %
FFP3 Filtruje nejméně 99 % vzdušných částic (aerosolů) <2 %

* Mez absorpce filtru při průtoku vzduchu 95 l / min.

Mohlo by vás zajímat: Respirátory FFP nechrání před páry a plyny.

Respirátor s filtrační třídou FFP1

Nejnižší třída respirátoru s označením FFP1 je určena pro ochranu proti netoxickému a nefibrogennímu prachu (krystalický oxid křemičitý - křemen, kristobalit nebo tridymit, ale také gama forma oxidu hlinitého). Chrání do koncentrace až 5xNPK/PEL.

Používá se hlavně jako protiprachová ochrana, např. pro domácí kutily. Prach může způsobit plicní onemocnění, jako je silikóza, antrakóza, sideróza a azbestóza (zejména prach z oxidu křemičitého, uhlí, železné rudy, zinku, hliníku nebo dokonce z cementu).

Účinnost FFP1 (min. 80 %)

Respirátor s filtrační třídou FFP1 filtruje minimálně 80 % aerosolů (vzdušných částic) až do velikosti 0,6 μm (mikrometru). Představuje dostatečnou ochranu ve stavebnictví a potravinářství. Není vhodný ve zdravotnictví, kde mohou být přítomny bakterie a viry.

Respirátor s filtrační třídou FFP2

Střední třída respirátoru s označením FFP2 chrání uživatele proti pevným a kapalným zdraví škodlivým prachům, aerosolům a kouřům. Chrání do koncentrace až 10xNPK/PEL.

Respirátor s filtrační třídou FFP2 poskytuje ochranu v různých oblastech, jako je sklářský průmysl, slévárenství, stavebnictví, farmaceutický průmysl a zemědělství. Účinně zachytí také práškové chemikálie.

Účinnost FFP2 (min. 94 %)

Respirátor s filtrační třídou FFP2 filtruje minimálně 94 % aerosolů (vzdušných částic) až do velikosti 0,6 μm (mikrometru). Umí zachytit:

Respirátor s filtrační třídou FFP3

Nejvyšší třída respirátoru s označením FFP3 chrání dýchací cesty uživatele proti infekčním a virovým onemocněním včetně koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, fibrogenním a mutagenním látkám, azbestovému prachu a aerosolu do stupně koncentrace až 50xNPK/PEL.

Respirátor s filtrační třídou FFP3 je vhodný zejména ve zdravotnictví, průmyslu a potravinářství. Představuje vysokou ochranou nejen pro zdravotníky, ale také jednotlivce, kteří chtějí mít jistotu, že se nenakazí virovým nebo infekčním onemocněním např. při návštěvě lékaře, ale také při nákupech, ve veřejné dopravě nebo při výkonu pracovních povinností.

Účinnost FFP3 (min. 99 %)

Respirátor s filtrační třídou FFP3 filtruje minimálně 99 % aerosolů (vzdušných částic) až do velikosti 0,6 μm (mikrometru). Dokáže odfiltrovat:

Jak vybrat správný respirátor?

Pokud si chcete být jisti, že kupujete nebo používáte opravdu kvalitní respirátor, měl by vyhovovat standardům (normám) a splňovat následující minimum:

Označení certifikovaného respirátoru FFP2
Označení certifikovaného respirátoru FFP2

Mohlo by vás zajímat: Někteří výrobci používají k identifikaci třídy masky navíc barevné označení pásku, norma EN 149 však žádné takové barevné kódování neurčuje a různí výrobci používají různá barevná schémata. Neřiďte se proto jen barevným označením.

Respirátory s výdechovými ventily chrání jen vás

U respirátoru, který má výdechový ventil, nemusí platit pravidlo „Můj respirátor chrání tebe, tvůj zase mě.“ Zde platí spíš pravidlo „Můj respirátor chrání jen mě, tvůj jen tebe.“ Důvodem je fakt, že vydechovaný vzduch putuje přes výdechový ventil, který uživateli sice umožňuje lepší dýchání, protože lépe odvádí vlhko a teplo, nicméně vydechovaný vzduch neprochází přes výdechový filtr, takže pokud je uživatel nakažený virem, vydechuje ho bez jakékoliv zábrany.

Respirátor s výdechovým ventilem bez filtrační vložky
Respirátor s výdechovým ventilem bez filtrační vložky

Chcete-li se chránit před virovými nemocemi, jako je COVID-19, vyvarujte se používání respirátoru s výdechovým ventilem bez filtrační vložky. Ten je vhodnější např. při práci s chemikáliemi (barvy, laky apod.). Filtruje vzduch při nadechování, ale ne při vydechování. Můžete však narazit na respirátor, který má ve výdechovém ventilu také filtr.

Pro ochranu před koronavirem zvolte raději respirátor FFP2 nebo FFP3 bez vzduchového ventilu. Nemáte-li jinou možnost, než použít masku s výdechovým ventilem, nasaďte si na spodní ventil roušku, ideálně z nanovlákna.

Rozdíly mezi respirátory s filtrační třídou ochrany FFP1, FFP2 a FFP3
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference