Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Společensky odpovědná firma ctí zásady BOZP

15. 6. 2015
Zpět

„Člověk je veliký tím, že pociťuje odpovědnost. Odpovědnost tak trochu za osud lidí, v dosahu své činnosti.“ (Antoine de Saint-Exupéry)

Společenská odpovědnost firem (Corporate Social Responsibility, dále jen „CSR“) je důležitým aspektem strategického chování firem a jako taková je uznávána i na úrovni Evropské unie. Tento koncept se objevil počátkem 2. poloviny 20. století a v jeho rámci se podnik chová odpovědně nejen v oblasti obchodních rozhodnutí a strategie, ale také v oblasti životního prostředí a sociálního dopadu fungování firmy.

Společenská odpovědnost firmy spočívá nejen v ekonomickém růstu a rozvoji společnosti, ale také v respektování dalších zásadních parametrů, mezi které patří zejména důvěryhodnost a dobré jméno společnosti. Každý zaměstnanec rád pracuje ve společnosti, které může věřit a která mu přináší nejen finanční, ale i duševní uspokojení. Je rád, když je o něj patřičně pečováno a je hrdý, když od ostatních slyší, jakého má dobrého zaměstnavatele. Dodavatelé naopak rádi dodávají firmě, která prodává kvalitní produkty a platí za poskytnuté služby ve stanoveném termínu.

Pověst firmy je něco, co se nedá vybudovat přes noc, nedá se vyhrát v loterii a ani se nedá koupit za žádné peníze. Vnímání pověsti jako takové je odrazem společnosti a tak v kulturách, kde se krade „od rána do večera“, pověst nehledejte. Pověst je křehká a cenná. Hodně těžko se buduje, za to se dá velmi rychle ztratit. Řekl bych, že jako národ jsme v tomto směru od dob revoluce udělali pár malých krůčků, máme ale stále co dohánět.

BOZP jako jeden ze sociálních pilířů CSR

V sociální oblasti se sociálně odpovědné firmy chovají tak, že se zaměřují na přímý přístup ke svým zaměstnancům. Firma svým chováním pozitivně působí na životní úroveň zaměstnanců, jejich vzdělávání a kulturní rozvoj, zdokonalení kvality života a zejména pak na jejich zdraví a bezpečnost. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (dále jen „BOZP“) je tak jedním ze základních pilířů společensky odpovědné firmy. Neznamená to, že firma dodržující BOZP je automaticky společensky plně odpovědná, ale činí dobré kroky k tomu, aby splnila jeden ze základních předpokladů společensky odpovědné firmy.

Přínosy dodržování BOZP pro firmu

Většina neznalých zaměstnavatelů bude pravděpodobně namítat, že BOZP je jen zdržování zaměstnanců od jejich práce, hromada zbytečných papírů a starostí, které nikomu užitek nepřinesou. To jsou právě ti zaměstnavatelé, kteří nemyslí na nic jiného než na rychlé zbohatnutí. Vydělat balík peněz a někam se rychle a zbaběle schovat. Logicky o pověsti a důvěryhodnosti zde nemůže být ani řeč.

Naopak ti zaměstnavatelé, kteří jsou chytří, kteří chtějí vytvářet společenské hodnoty a nemyslí jen na sebe, si uvědomují svoji odpovědnost. Odpovědnost nejen za své zaměstnance, ale také za budování dobré pověsti a obchodní značky. Pokud bude zaměstnavatel BOZP přehlížet, budou se zaměstnanci cítit ohroženě. V horším případě, např. když už dojde k pracovnímu úrazu, budou zaměstnanci odcházet. V ještě horším případě se stane něco velmi vážného a jméno firmy bude nechvalně citováno ve všech médiích. Pověst kvalitní a důvěryhodné firmy se ztratí jak pára nad hrncem. Firma dostane od společnosti fiktivní nálepku „pozor na ně!“ a s tou se jen velmi těžko bojuje mezi silnou konkurencí.

Jak se stát CSR firmou z pohledu BOZP?

Každý zaměstnavatel by si měl předně uvědomit, že dodržování BOZP je jedna z jeho základních povinností. Když pomineme všechny zákony, zásady a předpisy, žádný zaměstnavatel přeci nechce nikomu záměrně ublížit. Zaměstnance si najal proto, aby pro něj odvedli dohodnutou práci, a ti si za odměnu zaslouží finanční ohodnocení a mj. jiné i bezpečné pracovní podmínky. Protože žijeme ve společnosti, kde platí černé na bílém, je důležité respektovat zákony a ostatní právní předpisy. Už v samotném základním ustanovení zákoníku práce je uvedeno, že „Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce“. Máte pocit, že je na vás předpisů mnoho a nevyznáte se v nich? Proto jsme tu my, abychom Vám s BOZP pomohli. Zeptejte se nás a my vám rádi poradíme.

Společenská odpovědnost firmy
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference