Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zánět spojivek a rohovky ze svařování. Jaké jsou příznaky a jak se chránit?

6. 11. 2020
Zpět

Svařovali jste a bolí vás oči? A měli jste dostatečnou ochranu očí? Elektrický oblouk, potažmo UV a IR záření uvolňující se při sváření, může být příčina této bolesti. Nepodceňujte váš stav a hned ho řešte. Může se totiž jednat o tzv. syndrom obloukového oka, respektive o zánět spojivek nebo rohovky. Přečtěte si, jaké jsou příznaky zánětu spojivek a rohovky, ale také, jak se správně chránit.

Rizika svařování

Se svařováním je spojeno celou řadou zdravotních rizik. Jedním z nich je nebezpečí, které představuje intenzivní světlo produkované při svařování. Podíváte-li se na svařovací oblouk, aniž byste přijali příslušná preventivní opatření, jako je použití odpovídajících osobních ochranných prostředků nebo svářecích clon, může to vést k tomu, že budete zranitelnější a náchylnější k nemocem, jako je zánět spojivek nebo rohovky očí.

Mohlo by vás zajímat:

Co je syndrom obloukového oka?

Obloukové oko, anglicky Arc-eye, někdy známé také jako záblesk svářeče, je zánět rohovky. Je výsledkem ultrafialového (UV) záření uvolněného svařovacím obloukem. Další příčiny oblouku mohou být také:

Příznaky obloukového oka se často neobjevují okamžitě. Vyvíjí se několik hodin - přibližně 6 - 12 hodin. Jako nejběžnější zdroj tohoto zdravotního rizika je sváření, zejména v případě, kdy svářeč nepoužije potřebné ochranné prostředky a jiná preventivní opatření.

Zánět spojivek a příznaky

Některé typy UV záření mohou způsobit poranění povrchu a sliznice (spojivky) oka, které se nazývá „obloukové oko“. Tento název je běžný pro zánět spojivek - zánět sliznice přední části oka. Doba potřebná k vyvolání těchto účinků závisí na několika faktorech, jako je intenzita záření, vzdálenost od svařovacího oblouku, úhel, pod kterým záření vstupuje do oka, a typ ochrany očí, který svářeč nebo přihlížející používá. Zánět spojivek nebo rohovky může způsobit jen několik vteřin intenzivního UV světla. Některé UV záření (ultrafialové), viditelné světlo a IR záření (infračervené) se mohou dostat na sítnici.

Co dělat, když se podíváte do svařovacího oblouku?

Pokud jste se podívali do svařovacího oblouku bez použití vhodných osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP), pravděpodobně budete trpět některými nebo všemi z následujících příznaků:

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit závažnost poranění obloukem, včetně vzdálenosti, doby trvání a úhlu, pod kterým záření proniká do oka. Kromě toho může dlouhodobá expozice někdy vést ke kataraktu, což může vést až ke ztrátě zraku.

Co mám dělat, když mám příznaky zánětu spojivek?

Pokud máte příznaky zánětu spojivek, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. To je důležité, protože v oku mohou být cizí tělesa, která přispívají k vašemu nepohodlí, a proto může být nutné předcházet infekcím antibiotickou léčbou.

Pokud trpíte záněty spojivek, lékař vám pravděpodobně poskytne ošetření očí, jako jsou dilatační kapky a polstrované obvazy, aby si vaše oči mohly odpočinout a zotavit se. Během dalších 24 - 48 hodin vás pravděpodobně bude chtít lékař znovu vidět a zkontrolovat poranění. Musí se ujistit, že oči se hojí a nedošlo k závažné infekci. Pokud se při léčbě vyskytnou problémy, odešle vás váš lékař k odborníkovi - očnímu lékaři.

„Vaše rohovka by se měla uzdravit za jeden až dva dny. Pokud podceníte toto zranění a nenavštívíte lékaře, vystavujete se velkému riziku náchylnosti k infekcím. Ve vážných případech to může mít za následek různé stupně ztráty zraku!“

Osobní ochranné pracovní prostředky pro sváření

OOPP zahrnuje veškeré prostředky používané k ochraně zaměstnanců před zdravotními a bezpečnostními riziky, s nimiž se mohou při práci setkat. Po zavedení všech dalších bezpečnostních opatření při svařování však rizika stále přetrvávají. Proto je pro zajištění ochrany před obloukovým bleskem důležité používat adekvátní ochranné prostředky pro oči. Při výběru ochrany očí je důležité zvolit svářečské helmy nebo brýle se správnou stupnicí filtru pro záření produkované svářečem.

Riziko poškození očí však není jediným rizikem spojeným se svařováním a ochrana očí není jediným ochranným prostředkem, který je nutné nosit. Po důkladném posouzení rizik kvalifikovanou osobou je nutné nosit vhodné OOPP pro všechna potenciální rizika a nebezpečí, se kterými se můžete při svařování setkat.

„Noste ochranné prostředky při jakékoliv činnosti svařování, a to i v případě, že provádíte jen malý rychlý svár!”

Nepřehlédněte: Bezpečnost práce při kovoobrábění a svařování. Připravte se na školení BOZP

Bezpečná vzdálenost od svařovacího obloukového blesku

Někdy může být těžké zjistit, kdy by vám mohlo hrozit riziko obloukového blesku. Intenzita záření a doba expozice mohou ovlivnit pravděpodobnost poranění. Nemusíte pracovat se svářečkou, abyste mohli být ohroženi obloukovým bleskem. Stačí být v blízkosti svařování a podívat se do něj. Proto je důležité zajistit, abyste si byli vědomi preventivních opatření, která byste měli přijmout ke snížení rizika.

Nepřehlédněte: Zásady bezpečnosti práce při svařování plamenem a elektrickým obloukem

Intenzita záření je silně závislá na vzdálenosti od svářečského oblouku. Pokud se tedy nacházíte na krátkou vzdálenost od elektrického oblouku, může i velmi krátká expozice blesku vést ke zranění. Z toho plyne, že osoby pracující se svářečkou, a všichni v jejich okolí, kteří jsou blíže než 10 metrů od záblesku, musí mít odpovídající ochranu. Například musíte být za svářečskou oponou nebo nosit osobní ochranu očí. I když intenzita záření klesá čím dál jste od zdroje, aktivní sledování záblesku svařovacího oblouku se i tak nedoporučuje, protože dlouhá doba na velkou vzdálenost může stále vést k popálení bleskem.

Jaké typy záření jsou spojeny se svařováním?

Svařovací oblouky vydávají záření v širokém rozsahu vlnových délek - od 200 nm (nanometrů) do 1400 nm (neboli 0,2 až 1,4 µm, mikrometry). Mezi tyto rozsahy patří ultrafialové (UV) záření (200 až 400 nm), viditelné světlo (400 až 700 nm) a infračervené (IR) záření (700 až 1400 nm).

UV záření je rozděleno do tří rozsahů - UV-A (315 až 400 nm), UV-B (280 až 315 nm) a UV-C (100 až 280 nm). UV-C a téměř všechny UV-B jsou absorbovány v oční rohovce. UV-A prochází rohovkou a absorbuje se v oční čočce.

Existují další možné účinky na oči?

Dlouhodobé vystavení UV záření může u některých osob způsobit šedý zákal (katarakt). Vystavení infračervenému světlu může dlouhodobě zahřát oční čočku a způsobit kataraktu.

Viditelné světlo ze svařovacích procesů je velmi jasné a může přemoci schopnost duhovky oka dostatečně a rychle se uzavřít, aby omezila jas světla dopadajícího na sítnici. Výsledkem je, že světlo dočasně oslepuje a unavuje oko.

Zánět spojivek a rohovky ze svařování. Jaké jsou příznaky a jak se chránit?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference