Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

5 důvodů, proč je pro firmu důležité mít v pořádku BOZP a PO

17. 1. 2016
Zpět

Jste podnikatel(ka) nebo majitel(ka) firmy a máte zaměstnance? Ze všech stran se dovídáte, že byste měl(a) řešit otázky týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a požární ochrany (PO)? Ale pořád nevíte proč? Říkáte si: “Vždyť obor mého podnikání není nijak zvlášť nebezpečný a rizika požáru jsou minimální. Žádná kontrola nepřišla, tak proč bych to měl(a) řešit?” Přečtete si tento článek, ve kterém se dozvíte 5 základních důvodů, proč mít agendu BOZP a PO v pořádku.

Asi není třeba vysvětlovat, co to vlastně BOZP je, protože definic na internetu najdete relativně hodně. Pokud to náhodou nevíte, přečtěte si článek Co je BOZP, který vás do této problematiky spolehlivě zasvětí.

Vzhledem k tomu, že se mezi zaměstnavateli, ale i zaměstnanci přistupuje k BOZP stále jako k něčemu otravnému, k něčemu, co je bráno jako nutné zlo, je třeba tuto agendu představit také jako něco, co vám ušetří peníze a zachrání zdraví nebo dokonce život. Pojďme na to!

1. Vyhnete se velkým pokutám

Jedna z prvních věcí, která vás určitě bude zajímat, jsou pokuty za nedodržování zákonných požadavků a povinností BOZP a s tím související PO. Pravděpodobně už víte, že BOZP a PO se týká každého podnikatelského subjektu, tedy fyzických (OSVČ) i právnických (firmy) osob, zejména mají-li zaměstnance.

Zákonné povinnosti z BOZP ukládá přes 100 různých předpisů a další desítky norem. Jedním z nejdůležitějších je zákon č. 262/2006 Sb. Zákoník práce, který uvádí základní požadavky ve vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Neméně důležitý je také zákon č. 309/2006 Sb. O zajištění dalších podmínek BOZP, který ukládá povinnosti konkrétních činností danému podnikatelskému subjektu.

Povinností, které má zaměstnavatel, je opravdu velká řada a pro nezasvěcené není reálné vše bezchybně dodržovat. Proto se firmám jednoznačně vyplatí najmout si externí agenturu nebo specialistu na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, případně požární ochranu, která za vás nebo vaší firmu může převzít zodpovědnost týkající se pokut a sankcí. Povinnosti podnikatelských subjektů, tedy všech zaměstnavatelů, majitelů firem, ale i drobných živnostníků, jsou uvedeny na stránce Průvodce BOZP - povinnosti zaměstnavatele.

Zpět k pokutám. Možná ani netušíte, jak jsou vysoké. Nejvyšší pokutu ve výši 2 miliony korun může firma dostat v případě, že nebude dodržovat povinnosti vůči zajištění BOZP, které uvádí Zákoník práce. Detailněji o pokutách se píše přímo v samotném zákoně č. 251/2005 Sb. o inspekci práce.

2. Zbavíte se starostí a zodpovědnosti

Starostí a zodpovědností se můžete zbavit jediným způsobem - najmete si na agendu BOZP a PO externistu, který za vás vše převezme. Ale pozor, ne každý poskytovatel těchto služeb vám takovou výhodu poskytne. Naše společnost ano.

Nejlepším způsobem je využít služeb tzv. outsourcingu, kdy máte garanci plnění všech úkolů v souladu s platnými právními předpisy odborně způsobilou osobou. Výhodou mimo této garance je maximální snížení nákladů na BOZP a PO, komplexní řešení včetně odborného poradenství, pravidelné kontroly a revize technických zařízení a samozřejmě vyhnutí se výše zmiňovaným sankcím. Naše společnost vám takovou službu může nabídnout, a to s pojištěním pro případ provozní odpovědnosti až do výše 10 milionů korun.

3. Minimalizujete rizika nebezpečí úrazu

Mimo pokut a velkých nepříjemností z úřady minimalizujete díky kvalitnímu řešení BOZP a PO také havárie a s tím spojené případné odstávky provozu, škody a ztráty na ušlém zisku. Stejně tak snížíte riziko úrazovosti vašich zaměstnanců, případně i osob, které se mohou pohybovat v blízkosti pracovního procesu (například stavba).

Díky dodržování povinností a pravidelnému školení chráníte nejen sebe, jako firmu či podnikatele, ale hlavně také vaše zaměstnance. Chráníte je od nepříjemných zdravotních problémů a pracovní neschopnosti, což může mít vliv také na vaše podnikání. Neměli byste zapomínat též na zdravotní rizika svých zaměstnanců z dlouhodobého hlediska - například špatné seznámení s bezpečností při práci v sedě nebo špatné seznámení a nastavení pravidel při používání osobních ochranných pracovních prostředků, může u zaměstnance vyústit až v nemoc z povolání. Ta představuje obrovské riziko nejen pro vašeho zaměstnance, ale i pro vás, protože úřady se pak budou zajímat, jak jste ve vaší firmě dodržoval(a) právě povinnosti vztahující se k BOZP.

4. Eliminujete problémy s SÚIP a pojišťovnami

Zde se dostáváme k faktu, který může mít zásadní vliv na vaše podnikání nebo dokonce na ukončení vaší podnikatelské činnosti z důvodu krachu, a to zcela bez nadsázky. Asi není potřeba detailně vysvětlovat, kdo vás bude vyšetřovat v případě jakékoliv havárie ve vaší firmě nebo vážného pracovního úrazu či dokonce úmrtí zaměstnance. Jasně, že to bude policie, ale současně s ní také Státní úřad inspekce práce (SÚIP). Dostanete se okamžitě do hledáčku jejich vyšetřování a věřte, že to nebude žádný med. Budou chtít znát odpovědi na mnoho otázek, které se týkají školení zaměstnanců, vedení dokumentace BOZP, pravidelné kontroly pracovišť apod. V případě požáru se připravte také na problémy od hasičů z oboru vyšetřování požárů.

Pak jsou na řadě pojišťovny. Ty si vyžádají veškeré podklady týkající se toho, jak byla zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví při práci, případně požární ochrana. V případě negativní zprávy, ve které se může psát, že nebyly provedeny všechny úkony k zajištění bezpečnosti práce a požární ochrany, nebo dokonce nebyly provedeny žádné povinnosti z oblasti BOZP či PO, dostáváte se do velmi svízelné situace, která vám nadělí nejen tučnou pokutu, ale pojišťovna se k vám postaví negativně a nezaplatí vám za vzniklé škody na majetku ani korunu.

V případě vážného zranění nebo nedejbože úmrtí zaměstnance pak najednou „stojíte jednou nohou v kriminále“. Smířit se budete muset také s odškodněním zraněného zaměstnance nebo v horším případě s odškodněním pozůstalých. Soudní tahanice, obrovské problémy, zkrachovalá firma a život v tu ránu zcela naruby. Ne, toto není zastrašování, toto je holá realita! Podívejte se na internet, kde je takových situací popsaných nespočet.

5. Zlepšíte si pověst - budete společensky odpovědná firma

Tak a teď něco trochu pozitivního. Zlepšení pověsti vaší firmy je další z důvodů, proč dodržovat zásady BOZP a plnit všechny povinnosti. Možná si řeknete: “Proč? Jaký dopad může mít BOZP na zlepšení pověsti mé firmy? Vždyť ani nikdo neví, zda to řešíme či nikoliv?” Mýlíte se! Vždyť každý zaměstnanec bude rád pracovat ve firmě, ve které si nejenže vydělá slušné peníze, ale které bude také věřit, protože bude vědět, že jí záleží nejen na svém výdělku, ale také na zdraví svých zaměstnanců. Člověk už je od přírody rád a vděčný za to, že se o něj někdo stará a pečuje o kvalitu jeho zdravotního stavu. A navíc každý zaměstnanec bude hrdý na to, že pracuje ve firmě, ve které je od ostatních zaměstnanců slyšet, jak má dobrého zaměstnavatele.

Také vaši dodavatelé a odběratelé vás určitě zmíní v dalších podnikatelských kruzích, protože budou vědět, že jste ti, kterým záleží nejen na sobě, ale také na svých zaměstnancích. Asi sami víte, že vybudovat skvělou pověst firmy není jen tak, a že to nějaký ten rok trvá. A není to jen o BOZP, ale také o dalších činnostech, které vám po nějakém čase dají statut společensky odpovědné firmy. BOZP je bez diskuze jedním ze základních pilířů každé firmy, která ctí tzv. Corporate Social Responsibility. Více informací se dozvíte v článku Společensky odpovědná firma ctí zásady BOZP.

CRDR s.r.o.

5 důvodů, proč je pro firmu důležité mít v pořádku BOZP a PO
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference