Jak asi víte, úrazy v oblasti gastronomie patří většinou mezi ty závažnější, protože se jedná o pracovní odvětví, ve kterém se vyskytuje velké množství faktorů, které pro člověka představují opravdu vysoké bezpečnostní riziko. Od uklouznutí a zlomení končetiny přes pořezání ostrým nástrojem až po popálení rozžhaveným olejem. Následky bývají většinou velmi vážné, někdy dokonce doživotní. BOZP v hostinské činnosti patří k těm náročnějším, ale není třeba mít strach, že byste povinnosti nedokázali zvládnout. V tomto článku si řekneme něco o rizicích, ale také požadavcích a povinnostech na bezpečnost práce v restauraci a kuchyni. Jako hostinský zjistíte zákonné minimum, které byste měli na úseku BOZP v sektoru HOREKA (hotely, restaurace a kavárny) či gastronomie splňovat.
V první řadě je třeba zmínit, že bezpečnost práce v restauraci a kuchyni nemá žádný oficiální soubor bezpečnostních předpisů. Nelze si tedy myslet, že se budete řídit podle nějakého předem zpracovaného vzoru nebo stažené šablony z internetu, ve které bude výčet vašich povinností v oblasti BOZP.
Každý podnik, respektive každé místo, na kterém dochází k pracovní činnosti, v našem případě třeba restaurace, kuchyň, cukrárna, pekárna, kavárna nebo jiný gastronomický provoz, má jiná specifika - používá jiné technologie, stroje, nástroje či přístroje, a navíc má také jiné dispozice. Z toho plyne, že každý takový podnik má odlišné, i když ale dost podobné, rizika. Bavíme se zde o potenciálních rizicích, které mohou pracovníkům způsobit pracovní úraz. A právě podle těchto rizik se určují povinnosti bezpečnosti práce. Je tedy nezbytně nutné začít u zpracování tzv. registru rizik. Zapomínat by se nemělo také na jeho pravidelnou aktualizaci.
Tip: Doporučujeme, aby registr rizik vypracovala nezávislá odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO).
Pojďme se tedy podívat na nejčastější rizika, která představují práci v hostinské činnosti - zejména pak v restauraci a kuchyni. Podobná rizika se ale nacházejí také v pekárnách, cukrárnách nebo masných provozech.
Jak už bylo napsáno výše, povinnosti BOZP pro hostinskou činnost se odvíjí od reálných rizik, které jsou v každém pracovním prostředí odlišná. Existují ale i další povinnosti, které má každý provozovatel restaurace nebo jiného gastronomického zařízení. Abyste měli představu, co vše bezpečnost práce v hostinské činnosti představuje, připravili jsme pro vás seznam všech nejdůležitějších povinností.
Co musím splňovat jako majitel restaurace v oblasti BOZP?
1. zajistit bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti pro všechny zaměstnance
2. zajistit všem zaměstnancům školení BOZP
3. kontinuálně vyhledávat a vyhodnocovat potenciální rizikové faktory
4. zpracovat tzv. registr rizik
5. zajistit preventivní opatření zjištění rizik
6. vypracovat kategorizaci prací jednotlivých zaměstnanců dle zjištěných rizik
7. zpracovat a pravidelně aktualizovat dokumentaci BOZP a PO
8. zpracovat směrnice OOPP (osobní ochranné pracovní pomůcky)
9. provádět kontroly a revize všech technických zařízení, strojů a přístrojů
10. seznámit zaměstnance s návody zařízení od výrobců
11. zpracovat traumatologický a evakuační plán
12. dbát na ergonomické uspořádání pracovního prostředí
13. dodržovat zákonné požadavky na práci přesčas
14. zpracovat knihu úrazů a evidovat všechny pracovní úrazy
15. provádět pravidelné kontroly a audity BOZP
Další povinnosti na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v restauracích, kuchyních a jiných hostinských provozovnách se odvíjí od konkrétních specifik a odhalených rizik. Ve většině případů ale lze počítat s výše uvedenými povinnostmi.
Doporučení: Vzhledem ke komplikovanosti a složitosti agendy BOZP doporučujeme majitelům restaurací, aby si na celou problematiku najali specialistu, který zajistí vše zcela na klíč. Pak máte více času na provozní činnosti a navíc veškerou odpovědnost za BOZP předáváte právě na něj. Podívejte se na naší nabídku BOZP pro restaurace a hotely.
Tip: Máte-li nějaké dotazy ohledně BOZP pro restaurace, pošlete svůj dotaz do naší BOZP poradny.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor