Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnostní a požární značení. Legislativa, povinnosti, vzhled, umístění a provedení

10. 7. 2021
Zpět

Tento článek shrnuje legislativu a s ní spojené povinnosti týkající se bezpečnostního a požárního značení. Obsahuje mimo jiné informace o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a tabulek, ale také informace o souvisejících zvukových, hlasových a ručních signálech z pohledu bezpečnosti práce.

Obsah článku:

Legislativa a povinnosti značení

Podle § 5 odst. 1 písm. d) zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinné označovat pracoviště bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny týkající se požární ochrany. To platí i pro místa, na kterých se nachází věcné prostředky požární ochrany (hasicí přístroje aj.) a požárně bezpečnostní zařízení (detektory aj.).

Dále pak § 6 zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci uvádí, že na pracovištích, kde jsou vykonávány práce, při nichž může dojít k poškození zdraví, je zaměstnavatel povinen umístit bezpečnostní značky a značení. Mimo to má také povinnost zavést signály, které slouží jako informace nebo instrukce týkající se BOZP. S nimi musí seznámit všechny zaměstnance. Značky, značení a signály mohou mít obrazovou, zvukovou nebo světelnou formu.

Bezpečnostní a požární značení je zakotveno také v normách, které jsou plně v souladu s právním řádem České republiky. V těchto normách naleznete termíny a definice, významy a kategorizace bezpečnostních značek, seznam registrovaných značek, účel barev, význam geometrických tvarů, pokyny a zásady pro jejich navrhování a celou řadu dalších informací.

Nejdůležitější jsou:

Další legislativní požadavky uvádí příloha k nařízení vlády č. 101/2005 Sb. - Nařízení vlády o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí. V té jsou uvedeny povinnosti týkající se zejména značení únikových cest a východů, elektrické instalace, průhledných nebo prosklených dveří, zúžených vjezdů a výjezdů, nezakrytých nádrží kapalin a jímek, pracoviště na komunikacích, manipulačních prostor rampy, prostředků a zařízení pro poskytování první pomoci, regálů, skladovacích ploch a kotelny.

Důležitá je také vyhláška č. 246/2001 Sb. o požární prevenci, a to zejména:

Zapomenout bychom neměli ani na § 10 vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb, ve kterém jsou uvedeny povinnosti týkající se:

Poslední z nejdůležitějších je nařízení vlády č. 591/2006 Sb. o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích, ve kterém jsou uvedeny povinnosti týkající se:

Mohlo by vás zajímat: Jak se dělá požární evakuační plán. Obsah, strategie a ověřování

Vzhled, umístění a provedení bezpečnostních značek

Vzhled, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů stanovuje Nařízení vlády č. 375/2017 Sb., ve kterém jsou uvedeny všechny podrobnosti. Jejich vzhled je uveden v příloze tohoto nařízení a je rozdělen na:

Důležitou roli ve vzhledu bezpečnostních a požárních značek hraje jejich barva. V tabulce je vysvětlen jejich význam.

Bezpečnostní a požární značení. Legislativa, povinnosti, vzhled a umístění

Ukázka barevnosti jednotlivých typů značek.

Bezpečnostní a požární značení. Legislativa, povinnosti, vzhled a umístění

Bezpečnostní značky, které jsou uvedené v nařízení vlády, jsou shodné pro všechny členské státy Evropského společenství. Některé státy však mohou na základě národních úprav používat i jiné značky. Alternativy jsou uvedeny v ČSN EN ISO 7010 - Grafické značky - Bezpečnostní barvy a bezpečnostní značky - Registrované bezpečnostní značky. Pokud je použijete, je to v souladu s právním řádem České republiky.

Provedení značek má svá pravidla a je potřeba striktně dodržovat předepsaný manuál. Ten je uveden v ČSN ISO 3864 - Grafické značky - Bezpečnostní barvy a bezpečnostní značky:

Tabulka ČSN ISO 3864-1

Kódy zvukových signálů, signály rukou a hlasové signály

Ve stejné příloze nařízení vlády č. 375/2017 Sb. jsou uvedeny také kódy zvukových signálů, signály rukou a hlasové signály. V případě, že se rozhodnete pro používání hlasových signálů rukou nebo spolu s ním, kódy jsou následující:

Kódové signály

Bezpečnostní a požární značení. Legislativa, povinnosti, vzhled a umístění
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference