Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Cvičný požární poplach. Znáte svou povinnost a umíte jej správně vyhlásit?

4. 4. 2016
Zpět

Mnoho z nás si při vyslovení slovního spojení cvičný požární poplach s nostalgií vzpomene na školení léta, kdy kolikrát ne úplně zábavnou hodinu výuky přerušil požární poplach a následná evakuace školy, občas doprovázená přítomností hasičských jednotek či kouřem z dýmovnice, což nejenom zpestřilo celou situaci, ale taktéž umožnilo při čekání na dokončení evakuace žákům prohlédnout si požární techniku. Od těch dob se sice mnohé změnilo, nicméně povinnost vyhlašování cvičeného požárního poplachu trvá nadále, a ač si při něm už většinou neužijete tolik zábavy jako za školních let, přesto pro vás bude určitě velmi užitečné si vyzkoušet procedury z požární poplachové směrnice či evakuaci zaměstnanců z budovy. O tom, jak provést takové cvičení, jak jej naplánovat a vyhodnotit si něco povíme v následujícím článku.

Kdo musí cvičný požární poplach vyhlašovat?

Povinnost vyhlásit cvičný požární poplach se týká všech společností, které pracují vevysokém stupni požárního nebezpečí“, a to minimálně jednou ročně. Na pracovištích, která jsou podle klasifikace požárního nebezpečí vyhodnocena jako „se zvýšeným požárním nebezpečím“ je povinné vyhlašovat cvičný poplach v případě, že se na něm vyskytují tzv. složité podmínky pro zásah dle §4 zákona č.133/1985 Sb. V těchto případech je tedy vaší povinností minimálně jednou ročně uspořádat cvičný požární poplach. Jak ovšem takový požární poplach správně naplánovat?

Ohlášení poplachu

Při organizování cvičného požárního poplachu je celkem obvyklé, že o něm krom pár zaměstnanců z řad vedoucích pracovníků nikdo neví, proto je vhodné konání takového poplachu ohlásit na místní jednotku hasičského záchranného sboru, jelikož se může stát, že při cvičeném poplachu někdo ze zaměstnanců přivolá v nevědomosti záchranné hasičské jednotky. Některá pracoviště také bývají napojena na centralizovaná pracoviště požární ochrany či jiným způsobem integrovány do nejrůznějších bezpečnostních systémů, proto je vhodné upozornit příslušné dispečinky na skutečnost konání poplachu, ať není nutné řešit zbytečné výjezdy, ve kterých může přijít ke slovu i sankce.

Co vše při poplachu zjišťovat

Konkrétní průběh cvičného požárního poplachu by měl být uveden v organizační směrnici zabezpečení požární ochrany. Samotné vyhlášení poplachu je pak specifikováno v požární poplachové směrnici nebo v řádu ohlašovny požáru. Ke zvukovým či světelným výstražným znamením je možné přidat také netoxický kouř pro simulaci zhoršené viditelnosti a tím si např. vyzkoušet viditelnost výstražné signalizace či značení evakuačních cest. Při samotném poplachu je důležité změřit čas celkové evakuace pracoviště, zkontrolovat činnost členů preventivních požárních hlídek, vyzkoušet funkčnost a správnost příslušných protipožárních směrnic, a to včetně uvedených telefonních čísel. V rámci zkoušky protipožárních technických prostředků se také testují např. požární klapky, požární uzávěry, zařízení na odvod kouře a tepla, nouzové osvětlení a další náležitosti.

Cvičný požární poplach z hlediska zaměstnance

To, jakým způsobem pojmete cvičný požární poplach záleží v zásadě na vaší preferenci, samozřejmě pokud dodržíte náležitý postup daný v Organizačním zabezpečení požární ochrany. Při evakuaci je nutné, aby se všechny osoby (v některých případech i zvířata) dostavily na určené místo, tzv. shromaždiště a tam zůstaly až do obdržení pokynů velitele zásahu. Na tomto místě pak můžete pro zaměstnance připravit i nějaké rozptýlení v podobě občerstvení či, jak jsme hovořili na začátku, přítomnosti příslušníků hasičského sboru, kteří vám mohou pomoci s vyhodnocením celého poplachu, zkontrolují s vámi přípojná místa, popř. zodpoví dotazy vašich zaměstnanců. Toto ovšem bývá možné až po předchozí dohodě právě s hasiči.

Vyhodnocení cvičného požárního poplachu

Jakmile je požární cvičení u konce, je možné se vrátit zpět na pracoviště a začít s vyhodnocením cvičení. V první řadě je důležité zjistit, jestli byly během cvičného poplachu dodrženy všechny směrnice a postupy dané dokumentací PO, jestli každý ze zaměstnanců věděl, kudy vedou evakuační cesty, jak dobře byla viditelná signalizační znamení, požární poplachová směrnice a evakuační řád popř. jiná důležitá označení mající vztah k procedurám požární ochrany.

Zároveň s tímto je nutné ověřit průběh evakuace a zdolávání požáru u vedoucích zaměstnanců, jestli se tito řádně a včas zhostili svých povinností a jak obstáli u konkrétních bodů. Jakmile dojde k těmto šetřením je na čase vše zapsat do požární knihy a to včetně vyhotovení všech příloh, které stanovují příslušné dokumenty požární ochrany. Pokud si v nějaké části organizaci a vyhodnocení požárního poplachu nejste jisti, či nemáte časové a lidské kapacity na jeho přípravu, můžete využít našich služeb externího dodavatele služeb BOZP a PO, a my vám celý poplach naplánujeme, zrealizujeme, vyhodnotíme a kompletně zaevidujeme.

CRDR s.r.o.

Cvičný požární poplach. Znáte svou povinnost a umíte jej správně vyhlásit?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference