Invakuace je rychlý a bezpečný přesun osob z místa, které je ohroženo mimořádnou událostí, dovnitř objektu, který je v danou situaci bezpečný. Při evakuaci dochází k přesunu zevnitř ven, ale při invakuaci dochází k přesunu zvenku dovnitř nebo zevnitř do jiného bezpečného prostoru uvnitř. Jaké jsou zásady a postupy invakuace a jak zpracovat invakuační plán včetně identifikace rizik, zajištění bezpečných prostor a dalších souvisejících opatření?
Obsah článku:
Invakuace je opakem evakuace, tedy inverzí evakuace. To znamená, že pokud venku nebo v jiné části budovy hrozí nebezpečí, dojde k přemístění osob do jiného bezpečného místa uvnitř objektu. Invakuace může být vyžadována v případě, že hrozí např.:
Pojem invakuace vznikl po útocích 11. září 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku. V českém legislativním řádu není invakuace nijak zakotvena, avšak je obecně doporučována při jakémkoliv nebezpečí, které hrozí mimo budovy či objekty. Nejčastěji se postupy invakuace nacvičují za účasti IZS ve školství jako prevence pro případ mimořádných událostí.
V některých případech může při invakuaci dojít také k uzamčení objektu (lockdown). To je vyžadováno zejména v případech, kdy hrozí vnitřní nebo vnější nebezpečí, např. útok aktivního střelce nebo útok nebezpečného zvířete. V takovém případě je bezpečnější zůstat uvnitř až do doby, než bezpečnostní složky nerozhodnou jinak.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud dostanete varování o invakuaci, měli byste postupovat podle následujícího scénáře:
Ukrytí uvnitř objektu může být účinným způsobem, jak se chránit v některých nouzových situacích, ale měli byste tak učinit pouze v případě, že vám to nařídí člen ostrahy nebo záchranné služby nebo pokud obdržíte informaci či pokyn o invakuaci. Mohou nastat situace, kdy je lepší utéct (evakuovat se), případně se schovat, půjde-li to udělat bezpečně.
Mohlo by vás zajímat: Postup a reakce na útok teroristy nebo aktivního střelce
Invakuační plán se zpracovává podobně, jako evakuační či požární evakuační plán. Není však definován žádným právním předpisem, takže není povinný. Jeho zpracováním však snížíte rizika spojená s nečekanými mimořádnými událostmi, jako jsou povodně, tornáda nebo dokonce terorismus.
Invakuace vyžaduje předběžné plánování, které pomůže:
Invakuační plán je soubor opatření a pokynů, které určují, jakým způsobem postupovat v případě mimořádné události, při které je bezpečnější zůstat uvnitř objektu nebo budovy. Upravuje tedy způsob invakuace dovnitř objektu a případné zamčení a zabarikádování.
Stejně jako ostatní havarijní plány je nutné i ten invakuační zpracovávat na základě předchozí analýzy, tedy identifikace a hodnocení potenciálních rizik. Provozovatel objektu by si tak měl vyhodnotit, zda existují bezpečnostní rizika, která by mohla vyžadovat invakuaci.
Odpovězte si na následující otázky:
Mohlo by vás zajímat: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích
Dojdete-li po identifikaci a vyhodnocení rizik k závěru, že existuje vysoké bezpečnostní riziko, pro jehož snížení je nutné použít invakuaci osob do bezpečného prostoru, vaším dalším úkolem bude takové místo zajistit a připravit ho na potenciální mimořádnou událost.
Bezpečné prostory by měly být v ideální případě:
Při výběru bezpečného prostoru lze využít také rady od statika se znalostí výbušných účinků. Myslete také na přívod vzduchu, potřebu sociálního zázemí, posezení, pitné vody, osvětlení a komunikace. Taková opatření mohou být nezbytná zejména pro přečkání osob po delší dobu - možná i několik hodin.
Zpracování invakuačního plánu zahrnuje celou řadu dalších souvisejících opatření, které je nutné nepodcenit a pracovat s nimi tak, aby se stali součástí celé infrastruktury havarijního plánování. Vaše další úkoly mohou zahrnovat např.:
V mnoha ohledech lze při zpracování invakuačního plánu vycházet z některých již zavedených postupů a principů zpracování evakuačního plánu. Prostudujte si proto článek Požární evakuační plán - k čemu slouží, kdo má jaké povinnosti a co musí obsahovat?
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor