Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Invakuace osob při mimořádné události. Zásady, postupy a zpracování plánu

21. 1. 2023
Zpět

Invakuace je rychlý a bezpečný přesun osob z místa, které je ohroženo mimořádnou událostí, dovnitř objektu, který je v danou situaci bezpečný. Při evakuaci dochází k přesunu zevnitř ven, ale při invakuaci dochází k přesunu zvenku dovnitř nebo zevnitř do jiného bezpečného prostoru uvnitř. Jaké jsou zásady a postupy invakuace a jak zpracovat invakuační plán včetně identifikace rizik, zajištění bezpečných prostor a dalších souvisejících opatření?

Obsah článku:

Co je invakuace?

Invakuace je opakem evakuace, tedy inverzí evakuace. To znamená, že pokud venku nebo v jiné části budovy hrozí nebezpečí, dojde k přemístění osob do jiného bezpečného místa uvnitř objektu. Invakuace může být vyžadována v případě, že hrozí např.:

Pojem invakuace vznikl po útocích 11. září 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku. V českém legislativním řádu není invakuace nijak zakotvena, avšak je obecně doporučována při jakémkoliv nebezpečí, které hrozí mimo budovy či objekty. Nejčastěji se postupy invakuace nacvičují za účasti IZS ve školství jako prevence pro případ mimořádných událostí.

V některých případech může při invakuaci dojít také k uzamčení objektu (lockdown). To je vyžadováno zejména v případech, kdy hrozí vnitřní nebo vnější nebezpečí, např. útok aktivního střelce nebo útok nebezpečného zvířete. V takovém případě je bezpečnější zůstat uvnitř až do doby, než bezpečnostní složky nerozhodnou jinak.

Mohlo by vás zajímat:

Zásady a postupy při invakuaci

Pokud dostanete varování o invakuaci, měli byste postupovat podle následujícího scénáře:

  1. Zůstaňte v klidu, najděte nejbližší budovu a jděte dovnitř.
  2. Pohybujte se pomalu. Okamžitě se kryjte a zůstaňte bezpečně daleko od oken a dveří, které by měly zůstat zavřené a zamčené.
  3. Je-li v budově více invakuovaných osob, někteří by měli monitorovat hlavní dveře, aby umožnili vstup případným dalším známým osobám.
  4. Pokud máte k dispozici elektronické spojení s okolím, např. mobilní telefon, nalaďte si zprávy a sledujte jak se situace vyvíjí.
  5. Pokud víte o dalších osobách, které mohou být poblíž, informujte je prostřednictvím mobilního telefonu a sdělte jim, kde je bezpečné místo a případně, jak se do něj dostat.
  6. Zůstaňte v zabezpečené oblasti, dokud nedostanete další pokyny od bezpečnostní nebo záchranné složky - prvního zasahujícího, policisty, tísňových služeb apod.
  7. Dodržujte pokyny záchranných složek a za žádných okolností se nesnažte incident řešit vlastní silou nebo ho dokonce eskalovat. Takové jednání by mohlo být fatální. Dovolit si ho může pouze osoba se speciálním výcvikem.

Ukrytí uvnitř objektu může být účinným způsobem, jak se chránit v některých nouzových situacích, ale měli byste tak učinit pouze v případě, že vám to nařídí člen ostrahy nebo záchranné služby nebo pokud obdržíte informaci či pokyn o invakuaci. Mohou nastat situace, kdy je lepší utéct (evakuovat se), případně se schovat, půjde-li to udělat bezpečně.

Mohlo by vás zajímat: Postup a reakce na útok teroristy nebo aktivního střelce

Zpracování invakuačního plánu

Invakuační plán se zpracovává podobně, jako evakuační či požární evakuační plán. Není však definován žádným právním předpisem, takže není povinný. Jeho zpracováním však snížíte rizika spojená s nečekanými mimořádnými událostmi, jako jsou povodně, tornáda nebo dokonce terorismus.

Invakuace vyžaduje předběžné plánování, které pomůže:

Invakuační plán je soubor opatření a pokynů, které určují, jakým způsobem postupovat v případě mimořádné události, při které je bezpečnější zůstat uvnitř objektu nebo budovy. Upravuje tedy způsob invakuace dovnitř objektu a případné zamčení a zabarikádování.

Identifikace a hodnocení rizik

Stejně jako ostatní havarijní plány je nutné i ten invakuační zpracovávat na základě předchozí analýzy, tedy identifikace a hodnocení potenciálních rizik. Provozovatel objektu by si tak měl vyhodnotit, zda existují bezpečnostní rizika, která by mohla vyžadovat invakuaci.

Odpovězte si na následující otázky:

Mohlo by vás zajímat: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích

Zajištění bezpečných prostor

Dojdete-li po identifikaci a vyhodnocení rizik k závěru, že existuje vysoké bezpečnostní riziko, pro jehož snížení je nutné použít invakuaci osob do bezpečného prostoru, vaším dalším úkolem bude takové místo zajistit a připravit ho na potenciální mimořádnou událost.

Bezpečné prostory by měly být v ideální případě:

Při výběru bezpečného prostoru lze využít také rady od statika se znalostí výbušných účinků. Myslete také na přívod vzduchu, potřebu sociálního zázemí, posezení, pitné vody, osvětlení a komunikace. Taková opatření mohou být nezbytná zejména pro přečkání osob po delší dobu - možná i několik hodin.

Zajištění souvisejících opatření

Zpracování invakuačního plánu zahrnuje celou řadu dalších souvisejících opatření, které je nutné nepodcenit a pracovat s nimi tak, aby se stali součástí celé infrastruktury havarijního plánování. Vaše další úkoly mohou zahrnovat např.:

V mnoha ohledech lze při zpracování invakuačního plánu vycházet z některých již zavedených postupů a principů zpracování evakuačního plánu. Prostudujte si proto článek Požární evakuační plán - k čemu slouží, kdo má jaké povinnosti a co musí obsahovat?

Invakuace osob při mimořádné události. Zásady, postupy a zpracování plánu
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference