Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Na BOZP nejste sami. MPSV motivuje firmy k získání titulu Bezpečný podnik

16. 1. 2016
Zpět

Ministerstvo práce a sociálních věcí nemusí spolu s Inspektorátem bezpečnosti práce představovat jenom nepříjemného drába v podobě regulačního a sankčního úřadu, jelikož se obě tyto instituce občas ocitnou v roli podporovatele aktivní politiky BOZP a právě k tomuto účelu slouží několik akčních programů jako je např. program „Bezpečný podnik“. Jedná se o ocenění a certifikaci udělovanou dvakrát ročně firmám, které zvlášť příkladným způsobem plní politiku řízení a eliminace rizik BOZP. Toto ocenění je především uznání dobré práce lidí zodpovědných v daných organizacích za BOZP, nicméně přispívá k dobrému obrazu celé firmy a dává též signál stávajícím i potenciálním zaměstnancům, že o jejich bezpečnost bude v dané společnosti dobře postaráno. Pokud vás tato certifikace zaujala, pojďte se na ni spolu s námi podívat trochu podrobněji.

Téměř dvacet let bezpečných podniků

Ocenění Bezpečný podnik uděluje, jak už jsme napsali, Ministerstvo práce a sociálních věcí v součinnosti s Inspektorátem bezpečnosti práce a to již od roku 1996. Tento titul je dané firmě, která splní náležité podmínky pro udělení této certifikace, přiznán na maximální dobu 3 let, po té je nutné absolvovat celý proces udělení titulu znovu. Ocenění „Bezpečný podnik“ může být dané firmě odebráno i dříve než za tři roky, a to zejména z důvodu, kdy inspekční šetření zjistí během pravidelné kontroly závažná porušení pravidel BOZP. V současné době vlastní toto ocení přibližně 80 společností, mezi kterými najdeme značky jako Metrostav a.s., Pražská energetika a.s., ČEZ, Nestlé, Průmstav a.s. a další společnosti.

Podmínky získání titulu Bezpečný podnik

Pokud má některá firma zájem na získání tohoto titulu, je v první řadě nutné zkontaktovat daný místně příslušný Inspektorát bezpečnosti práce (dle sídla firmy). Zde následně získáte brožuru o podmínkách přiznání tohoto titulu spolu s kontrolním seznamem povinností, které musí vaše firma splnit. Tento seznam má formu checklistu a tak prvním krokem pro vás bude kontrola jednotlivých bodů tohoto checklistu a v položkách, na které nebudete moci odpovědět kladně, bude potřeba zjednat konkrétní opatření a nápravu. Pokud máte všechny tyto body splněné, přichází na řadu samotná přihláška pro udělení titulu, jejíž součástí je též žádost o kontrolu ze strany inspektorátu práce. Součástí přihlášky je několik nezbytných příloh, jako např. stanovisko hasičského záchranného sboru, inspekce životního prostředí a u některých specifických odvětví též báňského úřadu. Pokud váš podnik projde touto kontrolou a všechna stanoviska příslušných úřadů budou pozitivní, nic již nebude bránit vám tento titul přiznat.

Známka odpovědnosti a prestiže firmy

Titul „Bezpečný podnik“ je udělován slavnostní formou dvakrát ročně a příslušné certifikáty získáte jak v českém, tak i anglickém jazyce. Udělený certifikát pak vlastně potvrzuje skutečnost, že jste uspěli při velmi důkladné kontrole bezpečnosti práce s přísně nastavenými parametry. Získání takové kladné známky totiž není nic jednoduchého a nejedna firma musela od základu změnit svůj přístup k problematice BOZP. Odměnou je však dobrozdání, které nejenom ukazuje na schopnosti vrcholového managementu, ale také na jejich smysl pro společenskou odpovědnost a zájem o své zaměstnance. Takové společnosti se pak výrazně lépe buduje tvář zodpovědného zaměstnavatele, který využívá potenciál své firmy.

Chcete být také Bezpečným podnikem?

Pokud vás možnost získat toto ocenění zaujala a chtěli byste také přidat do image vaší společnosti tuto známku, pak vás čeká dost práce a na jejím konci zasloužená odměna. Inspektorát bezpečnosti práce se totiž v těchto případech zaměřuje zejména na BOZP jako na dlouhodobý úkol jednotlivých úseků ve vaší společnosti, a proto dává zvláštní důraz na spolupráci jednotlivých oddělení mezi sebou, zaměstnanců s vedoucími pracovníky a zjišťuje přímou angažovanost vrcholového managementu v dlouhodobém plánování a řešení rizik BOZP.

Z toho důvodu je při plnění jednotlivých předepsaných úkolů nutné zásadně zrevidovat všechny procesy řešení BOZP na vašem pracovišti, doplnit dokumentaci BOZP, naplánovat vhodná školení zaměstnanců, zaměřit se na vhodnost a revizi jednotlivých OOPP, zajistit vzájemné informovaní a součinnost jednotlivých oddělení mezi sebou a spousta dalších úkolů, které souvisí s nastavením kompletně nové a přísné strategie řízení rizik BOZP. Velmi často jsou tyto úkoly nad časové i personální možnosti většiny firem, nicméně od toho tu máte nás.

My jakožto společnost CRDR s.r.o. jsme připraveni pomocí vám splnit i ta nejpřísnější kritéria programu Bezpečný podnik, a v součinnosti s vámi zajistit, že při kontrole ze strany inspekce práce splníte všechny předepsané body. Samozřejmě si taková příprava vyžádá určité úsilí a náklady, nicméně na jejím konci budete mít o BOZP ve vaší firmě nejen dokonalý přehled, ale všechny nastavené procesy budou mít jasně měřitelné cíle, systém řízení kritických bodů BOZP bude přinášet úspory, a co se týče nemocnosti a úrazovosti zaměstnanců, tak vám výrazně klesnou škody na majetku v důsledku nehod a zanedbání pravidel bezpečnosti práce. Vedoucí vašich úseků se následně stanou spolutvůrci strategie řízení rizik a bezpečnost práce bude integrální součástí všech vašich procesů. Uvidíte, že se tato situace velmi výrazně projeví na výkonnosti vaší firmy. Podmínky pro získání ocenění „Bezpečný podnik jsou možná náročné, nicméně s CRDR s.r.o., vaším partnerem pro bezpečnost práce, dokážete zvládnout i tyto náročné úkoly.

CRDR s.r.o.

Na BOZP nejste sami. MPSV motivuje firmy k získání titulu Bezpečný podnik
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference