Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Nejčastější nemoci z povolání v České republice za posledních 10 let (2010 - 2020)

10. 11. 2021
Zpět

Mezi pět nejčastějších nemocí z povolání v České republice za posledních 10 let (2010 - 2020) patří syndrom karpálního tunelu, kontaktní alergický ekzém, svrab, astma a pneumokonióza. V roce 2020 však na druhém místě skončilo onemocnění COVID-19, které je v určitých případech považováno též za nemoc z povolání.

Obsah článku:

5 nejčastějších nemocí z povolání v letech 2010 - 2020

Níže je uvedeno pět nejčastějších nemocí z povolání v České republice za období 2010 až 2020. Data jsou získána z oficiálních statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Zdroj: Nemoci z povolání v České republice

Syndrom karpálního tunelu

Nejčastější nemoc z povolání v České republice je z dlouhodobého hlediska syndrom karpálního tunelu (Syndroma canalis carpi). Je nutné zmínit, že v oficiálních statistikách je tato diagnóza rozdělena na dvě kategorie:

Obě tyto kategorie patří z dlouhodobého hlediska k těm úplně nejčastějším, proto byly pro účel tohoto článku sjednoceny do jedné kategorie.

Podrobné informace k této diagnóze se dočtete v článku Karpální tunel - syndrom, příznaky, příčiny, prevence a cvičení.

Kontaktní alergický ekzém

Druhou nejčastější nemocí z povolání v České republice je bezesporu kontaktní alergický ekzém (Dermatitis contacta allergica). Jedná se o zánět kůže vznikající stykem kůže s alergenem, který aktivuje imunitní buňky. Ty pak do kůže uvolňují dráždivé látky.

Typickými příznaky jsou zčervenání a mokvání kůže a svědivé pupínky. V pozdějším stádiu se pak objevuje zhrubělá, suchá a popraskaná kůže, svědění a loupání kůže. Kontaktní alergický ekzém nejčastěji způsobují kovy (zejména nikl, kobalt a chrom), organická barviva, guma, některé složky kosmetických přípravků, epoxidy, akryláty, formaldehyd, lokální anestetika nebo dokonce i některé rostliny (zejména jehličí, chryzantéma, tráva, šťáva z břečťanu a dubu).

Svrab (sarkoptóza)

Třetí nejčastější nemocí z povolání v České republice je svrab (Scabies). Je to infekční parazitární onemocnění kůže, které způsobuje parazitický roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes hominis). Tímto onemocněním nejvíce trpí v povolání zdravotníci. Často se vyskytuje také v noclehárnách, ubytovnách a táborech. Lidé si často mylně myslí, že svrab je onemocnění způsobené zhoršenou hygienou. Není tomu tak, avšak nedostatečná osobní hygiena zhoršuje příznaky.

Nemoc se projevuje velmi nepříjemným svěděním, oděrkami, pupínkami a skvrnami na kůži. Přenáší se kožním kontaktem mezi lidmi, pohlavním kontaktem nebo kontaktem s kontaminovaným předmětem. Nemoc postihuje mimo člověka také zvířata, u kterých se této nemoci lidově říká “prašivina”.

Zánět průdušek (Astma bronchiale)

Čtvrtá nejčastější nemoc z povolání v tuzemsku je zánět průdušek neboli průduškové astma (Astma bronchiale). Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest způsobené reakcí na celou řadu faktorů a podnětů okolního prostředí - nejčastěji prach, pyly, plísně, zvířata, roztoči, chemické látky a další alergeny. Častými faktory jsou také znečištěné ovzduší, kouření, teplota, stres a opakované infekce dýchacích cest.

Zánět průdušek má celou řadu příznaků. Mezi ty nejčastější patří zejména dráždívý kašel, záchvaty kašle, dušnost, dlouhý výdech doprovázený pískotem či vrzáním plic, svíravý tlak na hrudi, sípání, pocit nedostatku vzduchu nebo např. tvorba hlenů, které se špatně vykašlávají. Ráno a večer se obvykle příznaky zhoršují.

Pneumokonióza uhlokopů prostá

Pátou nejčastější nemoc z povolání představuje dlouhodobě pneumokonióza uhlokopů prostá, což je klasifikace pneumokoniózy (Pneumoconiosis), která představuje tzv. zaprášení plic. Toto onemocnění vzniká vdechováním minerálního a uhelného prachu do plic (plicních sklípků), což vyvolává jejich zánět, čímž dochází k poruše jejich funkcí. Nejvíce postihuje pracovníky, kteří přichází do styku s oxidem křemičitým, který se nejčastěji vyskytuje zejména v černouhelných hlubinných dolech (vyšší obsah SiO2), lomech, brusírnách skla, výrobnách porcelánu, ale také v některých oblastech stavebnictví. Vznik tohoto onemocnění trvá přibližně 15 - 20 let a postihuje nejčastěji lidi v průměrném věku kolem 54 let.

Příznaky, stejně jako diagnóza se příliš neliší od silikózy. Většinou rozhoduje pracovní anamnéza (předchorobí). Projevuje se např. kašlen, dušností, únavou, zrychleným dýcháním, bolestmi na hrudi a horečkami.

Mohlo by vás zajímat: Krystalický křemík. Zabiják číslo jedna na každé stavbě!

Další časté nemoci z povolání

V roce 2020 na seznam nejčastějších nemocí z povolání v České republice přibylo onemocnění COVID-19 způsobené infekčním onemocněním SARS-CoV-2. Podle statistik Českého zdravotního ústavu byl COVID-19 v roce 2020 druhou nejčastější nemocí z povolání a to přibližně v poměru 6:4 (ženy:muži).

Přečtěte si také článek: Je možné COVID-19 považovat za pracovní úraz nebo nemoc z povolání? nebo vyjádření MPSV a VÚBP: COVID–19 nemoc z povolání.

Mezi další nejčastější nemoci z povolání u nás za období 2010 až 2020 patří např.:

Nejčastější nemoci z povolání v České republice (2010 - 2020)
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference