Mezi pět nejčastějších nemocí z povolání v České republice za posledních 10 let (2010 - 2020) patří syndrom karpálního tunelu, kontaktní alergický ekzém, svrab, astma a pneumokonióza. V roce 2020 však na druhém místě skončilo onemocnění COVID-19, které je v určitých případech považováno též za nemoc z povolání.
Obsah článku:
Níže je uvedeno pět nejčastějších nemocí z povolání v České republice za období 2010 až 2020. Data jsou získána z oficiálních statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Zdroj: Nemoci z povolání v České republice
Nejčastější nemoc z povolání v České republice je z dlouhodobého hlediska syndrom karpálního tunelu (Syndroma canalis carpi). Je nutné zmínit, že v oficiálních statistikách je tato diagnóza rozdělena na dvě kategorie:
Obě tyto kategorie patří z dlouhodobého hlediska k těm úplně nejčastějším, proto byly pro účel tohoto článku sjednoceny do jedné kategorie.
Podrobné informace k této diagnóze se dočtete v článku Karpální tunel - syndrom, příznaky, příčiny, prevence a cvičení.
Druhou nejčastější nemocí z povolání v České republice je bezesporu kontaktní alergický ekzém (Dermatitis contacta allergica). Jedná se o zánět kůže vznikající stykem kůže s alergenem, který aktivuje imunitní buňky. Ty pak do kůže uvolňují dráždivé látky.
Typickými příznaky jsou zčervenání a mokvání kůže a svědivé pupínky. V pozdějším stádiu se pak objevuje zhrubělá, suchá a popraskaná kůže, svědění a loupání kůže. Kontaktní alergický ekzém nejčastěji způsobují kovy (zejména nikl, kobalt a chrom), organická barviva, guma, některé složky kosmetických přípravků, epoxidy, akryláty, formaldehyd, lokální anestetika nebo dokonce i některé rostliny (zejména jehličí, chryzantéma, tráva, šťáva z břečťanu a dubu).
Třetí nejčastější nemocí z povolání v České republice je svrab (Scabies). Je to infekční parazitární onemocnění kůže, které způsobuje parazitický roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes hominis). Tímto onemocněním nejvíce trpí v povolání zdravotníci. Často se vyskytuje také v noclehárnách, ubytovnách a táborech. Lidé si často mylně myslí, že svrab je onemocnění způsobené zhoršenou hygienou. Není tomu tak, avšak nedostatečná osobní hygiena zhoršuje příznaky.
Nemoc se projevuje velmi nepříjemným svěděním, oděrkami, pupínkami a skvrnami na kůži. Přenáší se kožním kontaktem mezi lidmi, pohlavním kontaktem nebo kontaktem s kontaminovaným předmětem. Nemoc postihuje mimo člověka také zvířata, u kterých se této nemoci lidově říká “prašivina”.
Čtvrtá nejčastější nemoc z povolání v tuzemsku je zánět průdušek neboli průduškové astma (Astma bronchiale). Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest způsobené reakcí na celou řadu faktorů a podnětů okolního prostředí - nejčastěji prach, pyly, plísně, zvířata, roztoči, chemické látky a další alergeny. Častými faktory jsou také znečištěné ovzduší, kouření, teplota, stres a opakované infekce dýchacích cest.
Zánět průdušek má celou řadu příznaků. Mezi ty nejčastější patří zejména dráždívý kašel, záchvaty kašle, dušnost, dlouhý výdech doprovázený pískotem či vrzáním plic, svíravý tlak na hrudi, sípání, pocit nedostatku vzduchu nebo např. tvorba hlenů, které se špatně vykašlávají. Ráno a večer se obvykle příznaky zhoršují.
Pátou nejčastější nemoc z povolání představuje dlouhodobě pneumokonióza uhlokopů prostá, což je klasifikace pneumokoniózy (Pneumoconiosis), která představuje tzv. zaprášení plic. Toto onemocnění vzniká vdechováním minerálního a uhelného prachu do plic (plicních sklípků), což vyvolává jejich zánět, čímž dochází k poruše jejich funkcí. Nejvíce postihuje pracovníky, kteří přichází do styku s oxidem křemičitým, který se nejčastěji vyskytuje zejména v černouhelných hlubinných dolech (vyšší obsah SiO2), lomech, brusírnách skla, výrobnách porcelánu, ale také v některých oblastech stavebnictví. Vznik tohoto onemocnění trvá přibližně 15 - 20 let a postihuje nejčastěji lidi v průměrném věku kolem 54 let.
Příznaky, stejně jako diagnóza se příliš neliší od silikózy. Většinou rozhoduje pracovní anamnéza (předchorobí). Projevuje se např. kašlen, dušností, únavou, zrychleným dýcháním, bolestmi na hrudi a horečkami.
Mohlo by vás zajímat: Krystalický křemík. Zabiják číslo jedna na každé stavbě!
V roce 2020 na seznam nejčastějších nemocí z povolání v České republice přibylo onemocnění COVID-19 způsobené infekčním onemocněním SARS-CoV-2. Podle statistik Českého zdravotního ústavu byl COVID-19 v roce 2020 druhou nejčastější nemocí z povolání a to přibližně v poměru 6:4 (ženy:muži).
Přečtěte si také článek: Je možné COVID-19 považovat za pracovní úraz nebo nemoc z povolání? nebo vyjádření MPSV a VÚBP: COVID–19 nemoc z povolání.
Mezi další nejčastější nemoci z povolání u nás za období 2010 až 2020 patří např.:
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor