Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Karpální tunel. Syndrom, příznaky, příčiny, prevence a cvičení

29. 5. 2020
Zpět

Máte brnění nebo mravenčení ruky, bolest v prstech, zejména na palci, ukazováčku a prostředníčku? Máte oslabenou citlivost ruky a prstů, cítíte pálení na zevní, palcové straně dlaně a na palci, ukazováčku a prostředníčku? Možná máte syndrom karpálního tunelu. Přečtěte si co to je, jaké jsou příznaky, příčiny, ale i preventivní opatření.

Obsah článku:

Co je karpální tunel

Karpální tunel je úzký kanál v zápěstí, který funguje jako průchod pro nervy, cévy a šlachy mezi předloktím a dlaní ruky.

Součástí karpálního tunelu jsou:

Uvnitř karpálního tunelu jsou:

Co je syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je způsoben zúžením prostoru karpálního tunelu, čímž dochází k tlaku na střední nerv a šlachy v zápěstí ruky. Karpální tunel je úzký průchod obklopený kostmi a když je střední nerv stlačen, způsobuje otupělost, necitlivost, brnění a slabost v ruce nebo dokonce v paži.

U většiny pacientů se syndrom karpálního tunelu v průběhu času zhoršuje, takže je důležitá včasná diagnostika a léčba. Na začátku se symptomy mohou často zmírnit jednoduchými opatřeními, jako je nošení karpálního návleku na zápěstí (dlaha, ortéza), používání ergonomických pomůcek nebo vyhnutí se určitým činnostem, které mohou způsobovat tyto zdravotní komplikace.

Pozor ale na přetrvávající bolesti! Tlak středního nervu na karpální tunel může vést k poškození nervů a výraznému zhoršení příznaků. Pro prevenci trvalého poškození může být u některých pacientů doporučen chirurgický zákrok.

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Příznaky obvykle začínají pomalu a mohou nastat kdykoliv. Mezi první příznaky patří:

Příznaky se někdy projeví až v paži nebo rameni. Uvedené obtíže trápí nemocného nejvíc v nočních hodinách při spánku, což často způsobuje probuzení. Tyto noční příznaky jsou často první hlášené.

Nejčastěji zasahuje 1. až 4. prst ruky. Středně těžký stupeň onemocnění je hraničním stupněm, který je jedním z rozhodujících faktorů, zda bude potřeba zvolit operační postup nebo jinou konzervativní léčbu. Středně těžký stupeň karpálního tunelu je vyžadován pro uznání nemoci z povolání.

Běžné denní příznaky mohou zahrnovat:

Jak se syndrom karpálního tunelu zhoršuje, symptomy se stávají konstantními. Tyto příznaky mohou zahrnovat:

V nejtěžším stadiu se svaly na spodní straně palce viditelně zmenšují (atrofie).

Příčiny syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je často výsledkem kombinace více faktorů, které zvyšují tlak na střední nerv a šlachy uvnitř tunelu. Ve většině případů je to více jak jedna příčina.

Syndromu karpálního tunelu jsou nejvíce vystaveni lidé, kteří vykonávají činnosti nebo práci, vyžadující opakované používání prstů. Vzniká především vlivem nadměrného, dlouhodobého a stereotypního či jednostranného přetěžování ruky a zápěstí. Mezi nejčastější příčiny v pracovním prostředí patří:

Mezi často přispívající faktory patří:

Další faktory, které mohou přispívat ke kompresi nervů a šlach, jsou:

K rozvoji syndromu karpálního tunelu může také přispět mnoho dalších faktorů, jako např.:

Věděli jste, že syndrom karpálního tunelu je častější u žen než mužů, ale také u starších než mladých lidí?

Syndrom karpálního tunelu v souvislosti s prací

Syndrom karpálního tunelu z přetěžování a vibrací je podle dlouhodobých statistik nejčastější nemoc z povolání nejen v České republice.

U žen je trojnásobně vyšší pravděpodobnost výskytu než u mužů. Lidé s diabetem nebo jinými metabolickými poruchami, které přímo ovlivňují nervy těla a zvyšují náchylnost ke kompresi, jsou také vysoce ohroženi. Syndrom se obvykle vyskytuje pouze u dospělých.

Některé faktory na pracovišti mohou přispět ke stávajícímu tlaku nebo poškození středního nervu. Riziko rozvoje syndromu karpálního tunelu není omezeno na lidi v jednom odvětví, ale častěji se vyskytuje u osob pracujících na montážní lince, jako je výroba, šití, dokončovací práce, čištění a balení masa, než u osob, které pracují na počítači.

Prevence onemocnění karpálního tunelu

Neexistují žádné osvědčené postupy, jak zabránit syndromu karpálního tunelu, ale můžete minimalizovat riziko pomocí těchto metod:

Jak cvičit, když máte syndrom karpálního tunelu

Karpální tunel. Syndrom, příznaky, příčiny, prevence a cvičení
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference