Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Pitný režim na pracovišti. Jaké má ze zákona zaměstnavatel povinnosti při poskytování ochranných nápojů?

18. 7. 2017
Zpět

Zejména při velkých vedrech je pro lidský organizmus velmi důležité, aby dostával pravidelný přísun tekutin. Pokud se jedná o pracovní poměr, měl by každý zaměstnavatel vědět, že je jeho zákonnou povinností poskytnou všem svým zaměstnancům pitný režim a v některých případech dokonce tzv. ochranný nápoj. Jaký je mezi pitným režimem a ochranným nápojem rozdíl, co říká zákon a kdy má zaměstnanec jaká práva?

Pitný režim versus ochranný nápoj

Nepleťte si pitný režim a ochranný nápoj. Není to to samé. Zejména někteří zaměstnanci význam obou názvů spojují v jeden, jenže každý podléhá jiným pravidlům a zákonným požadavkům.

„Pitný režim je zjednodušeně zásobování pracoviště pitnou vodou, ale ochranný nápoj je ten, který je poskytován na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami.“

Co je pitný režim?

Pitný režim znamená, že zaměstnavatel je povinný zajistit svým zaměstnancům přísun pitné vody. Neznamená to tedy, že by vám zaměstnavatel každé ráno na pracovišti musel připravit ovocnou šťávu, limonádu nebo minerálku.

Zaměstnavatel je pouze povinen dle § 2 odst. 1 písm. b) zákona č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zajistit, aby pracovní podmínky odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům. Jedním z těchto požadavků v zákoně je, aby pracoviště bylo zásobováno vodou.

Dále pak § 224 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce říká, že zaměstnavatel je povinen vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, s čímž se logicky pojí i zásobování vodou a pitný režim.

Pitná voda je definována § 3 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Je jednoduše určena k pití, vaření a přípravě pokrmů a nápojů.

Zjednodušeně to znamená, že zaměstnavatel svou povinnost zajistit zaměstnancům pitný režim plní už tím, že na pracovišti je volný přístup ke kohoutku s pitnou vodou.

Co je ochranný nápoj?

Ochranný nápoj je takový nápoj, který je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům v případě, že jsou vystaveny nevyhovujícím mikroklimatickým podmínkám, a to v rozsahu a za podmínek, které určuje prováděcí předpis.

Bližší podmínky poskytování ochranných nápojů pak specifikuje § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

V zákonu je ve zkratce uvedeno, že zaměstnanci se poskytuje ochranný nápoj, který ho ochrání před zátěží teplem nebo chladem. Nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více jak 6,5 % hmotnosti cukru a více jak 1 % hmotnosti alkoholu. Pokud je ochranný nápoj podáván nezletilým osobám, nesmí obsahovat žádný alkohol. Může ale obsahovat látky, které zvyšují odolnost lidského organizmu.

Ochranné nápoje se rozdělují celkem do osmi kategorií podle třídy a druhu práce. Konkrétní specifikace těchto kategorií se dočtete v Části A nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Kategorie jsou následující: I, IIa, IIb, IIIa, IIIb, IVa, IVb, V.

Pracovní třídy I, IIa, IIb, IIIa

Povinný ochranný nápoj pro tuto pracovní třídu je přírodní minerální či pramenitá voda slabě mineralizovaná, případně voda, která splňuje stejné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky.

Pracovní třídy IIIb, IVa, IVb, V

Povinný ochranný nápoj pro tuto pracovní třídu je středně mineralizovaná přírodní voda, případně voda se stejnou mineralizací. Ochranný nápoj musí být podáván v takovém množství, aby byl omezen na polovinu ze 70 % náhrady při ztrátě tekutin, přičemž druhá polovina nápoje je stanovena na základě předchozího odstavce v pracovní třídě I až IIIa.

Ochranný nápoj v jiných situacích

Zaměstnavatel má ale i další povinnosti, kdy musí poskytnout ochranný nápoj svým zaměstnancům.

Při trvalé práci, která obnáší zátěž teplem a je zařazena do čtvrté kategorie práce - hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví.

Při práci na venkovním pracovišti, kde je nutné udržet teplotu pod 4° C, například z důvodu technologického požadavku.

Pitný režim na pracovišti. Jaké má ze zákona zaměstnavatel povinnosti při poskytování ochranných nápojů?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference