Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Pracovnělékařské zdravotní prohlídky zaměstnanců. Druhy, lhůty a termíny

26. 1. 2018
Zpět

Účelem pracovnělékařské zdravotní prohlídky je zjistit aktuální zdravotní stav zaměstnance a posoudit, zda je potřeba pro jeho pracovní výkon nastavit nějaká omezení nebo ho dokonce vyloučit z výkonu určité práce. Cílem je chránit zdraví zaměstnance, ale také jeho spolupracovníky a jiné osoby pohybující se v blízkosti. Jaké jsou druhy zdravotních prohlídek a podle čeho se určují lhůty a termíny opakování? Přečtěte si komplexní informace, které odpovídají novele zákona od 1. listopadu 2017.

Zákonné požadavky

Pracovnělékařské prohlídky, nebo také zdravotní prohlídky zaměstnanců, jsou součástí pracovnělékařských služeb. Dříve jste se mohli setkat také s pojmem závodní preventivní péče nebo dokonce závodní lékař. Dnes se ale tyto termíny již nepoužívají. Práva a povinnosti týkající se pracovnělékařských služeb jsou uvedeny ve třech hlavních právních předpisech:

Co jsou pracovnělékařské služby

Pracovnělékařské služby (PLS) představují preventivní lékařské služby týkající se hodnocení vlivu pracovního výkonu, prostředí a podmínek na zdraví každého zaměstnance. Jak už bylo řečeno, součástí PLS jsou také zdravotní prohlídky, jejichž účelem je vyhodnocení zdravotního stavu zaměstnance, které slouží k posouzení zdravotní způsobilosti k práci.

„Zajistit smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb, tedy firemního lékaře, je povinností každého zaměstnavatele!“

Dále je součástí PLS také odborné zdravotnické poradenství se zaměřením na BOZP - pracovní úrazy, nemoci z povolání, poskytnutí první pomoci, pravidelný dohled nad pracovištěm, zdravotní a sociální pohoda zaměstnanců, schválení obsahu firemních lékárniček a jiného zdravotnického materiálu a v neposlední řadě též spolupráce s orgány ochrany veřejného zdraví.

Podle čeho se určují pracovnělékařské prohlídky

Lhůty a termíny opakování lékařských prohlídek zaměstnanců závisí na níže uvedených kritériích:

1. Kategorizace práce

Práce zaměstnance se zařazuje do čtyř kategorií podle míry nebezpečí a rizika. Čím vyšší je kategorie (1. - 4.), tím je také vyšší riziko pracovního úrazu, což je důvod k tomu provádět lékařské prohlídky častěji, tedy v kratších intervalech. Více se dočtete v článku Jak správně na kategorizaci prací.

2. Riziko ohrožení zdraví

Riziko ohrožení zdraví zaměstnance v rámci plnění pracovních úkolů je dalším kritériem pro stanovení termínu opakování periodické prohlídky zaměstnance. Čím je riziko ohrožení zdraví vyšší, tím častěji je třeba pracovnělékařskou prohlídku opakovat. Riziko ohrožení zdraví platí nejen pro zaměstnance, ale také pro jeho okolí.

3. Věk zaměstnance

Opakování lékařských prohlídek je závislé také na věku zaměstnance. Rozděluje se na zaměstnance mladší 50 let a starší 50 let. Pro starší 50 let je nutné provádět pravidelné zdravotní prohlídky častěji.

Druhy pracovnělékařských prohlídek + lhůty a termíny

1. Vstupní prohlídka
2. Periodická prohlídka
3. Mimořádná prohlídka
4. Výstupní lékařská prohlídka

1. Vstupní prohlídka

Vstupní lékařská prohlídka se provádí před vznikem pracovního poměru nebo právního vztahu, který je založen na dohodě o pracích vykonaných mimo pracovní poměr. Z toho plyne, že zdravotní lékařská prohlídka musí být provedena před dnem, kdy zaměstnanec nastupuje do práce. Bude-li zaměstnanec při vstupní prohlídce shledán zdravotně nezpůsobilým, znamená to, že pracovní poměr nevznikne.

Stejně tak je nutné provést pracovnělékařskou prohlídku v případě převedení zaměstnance na jinou práci, pokud jsou podmínky odlišné od těch stávajících - například navýšení rizikových faktorů.

Vstupní zdravotní prohlídku hradí všem úspěšným uchazečům zaměstnavatel. Pokud se jedná o mladistvé nebo práci v noci, hradí vstupní prohlídku zaměstnavatel také neúspěšným uchazečům.

2. Periodická prohlídka

Periodická lékařská prohlídka se provádí v pravidelných termínech, a to za účelem včasného zjištění změny zdravotního stavu zaměstnance, který může vzniknout v souvislosti se zdravotní náročností práce, případně stárnutím lidského organizmu. Lhůtu pro opakování periodické zdravotní prohlídky zaměstnance určuje:

Termíny periodické prohlídky dle kategorie práce

1. kategorie 1 x za 6 let u zaměstnance do 49 let věku
1 x za 4 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku
2. kategorie 1 x za 4 roky u zaměstnance do 49 let věku
1 x za 2 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku
2. riziková kategorie 1 x za 2 roky bez ohledu na věk zaměstnance
3. kategorie 1 x za 2 roky bez ohledu na věk zaměstnance
4. kategorie 1 x ročně bez ohledu na věk zaměstnance

Termíny periodické prohlídky dle rizika ohrožení zdraví

Periodická zdravotní prohlídka u zaměstnanců, kteří vykonávají práci nebo činnost, jejichž součástí je riziko ohrožení zdraví, se provádí podle níže uvedených kritérií.

2. kategorie a riziko ohrožení zdraví. Práce, která zahrnuje rizikové faktory podle přílohy č. 2 k vyhlášce č. 79/2013 Sb. 1 x za 4 roky u zaměstnance do 49 let věku
1 x za 2 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku

Termíny periodické prohlídky dle jiného právního předpisu

Jiný právní předpis stanovuje podmínky zdravotní způsobilosti pro specifickou činnost. Může se jednat například o zdravotní způsobilost řidičů z povolání, ale také jiné předpisy, které jsou uvedeny například v příloze č. 2 k vyhlášce o pracovnělékařských službách.

Pamatujte si, že periodická prohlídka se vždy provádí v nejkratší možné lhůtě podle předchozích pravidel.

Termíny periodické prohlídky při práci v noci

Periodická prohlídka u zaměstnanců, kteří pracují v noci. 1 x za 2 roky

Termíny periodické prohlídky pro řidiče z povolání

Řidiči z povolání jsou dle Zákona č. 247/2000 Sb., ale také řidiči referentských vozidel s převahou činnosti řízení motorového vozidla, povinni se podrobit lékařské prohlídce. 1 x za 2 roky u zaměstnance do 49 let věku
1 x za rok u zaměstnance, který dovršil 50 let věku

3. Mimořádná prohlídka

Mimořádná zdravotní prohlídka se provádí za účelem zjištění zdravotního stavu zaměstnance tehdy, je-li důvodný předpoklad, že došlo ke ztrátě nebo změně zdravotní způsobilosti k práci nebo dojde-li ke zvýšení míry rizika.

Mimořádnou prohlídku je nutné provést, pokud:

Zaměstnavatel může mimořádnou zdravotní prohlídku nařídit také v případě, kdy má pochybnosti o zdravotní způsobilosti zaměstnance.

Měli byste také vědět, že po ukončení přerušení práce je nutné mimořádnou prohlídku provést nejdéle do 5 pracovních dnů ode dne nového nástupu výkonu práce.

„První tři pracovnělékařské prohlídky, tedy vstupní, periodická a mimořádná, se provádějí za účelem posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnanců ve vztahu k práci.“

4. Výstupní lékařská prohlídka

Výstupní zdravotní prohlídka se provádí na základě žádosti zaměstnance nebo zaměstnavatele, a to za účelem zjištění jeho aktuálního zdravotního stavu. Provádí se po ukončení výkonu práce. Cílem je zjistit, zda došlo v souvislosti s náročností vykonávané práce ke změně zdravotního stavu.

Výstupní prohlídku je nutné provést když:

Mohlo by vás zajímat, že:

Pracovnělékařské zdravotní prohlídky zaměstnanců. Druhy, lhůty a termíny
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference