Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Slovník pojmů z oblasti BOZP a PO Zpět na seznam

Školení BOZP

Školení BOZP se používá jako zkratka pro školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Patří mezi nejzákladnější školení, které musí každý zaměstnavatel bez výjimky poskytnou všem svým zaměstnancům.

Školení BOZP a legislativa

Pojem "školení BOZP" nenajdete v žádném zákonném předpisu, přesto je ale hojně používáno mezi veřejností i mezi odborníky z oblasti bezpečnosti práce. Pravděpodobně bude ale vyžadováno jiným vnitrofiremním předpisem či směrnicí, ve které by mimo jiné mělo být také uvedeno z čeho se školení skládá, jak často se provádí a jakou formou má probíhat.

Zákoník práce nikterak neupravuje a nepředepisuje, jak má samotné školení vypadat, pouze uvádí, že je zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce.

Zaměstnavatelé velmi často zapomínají na tzv. Profesní doplňky k obecnému školení BOZP. V § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce je totiž uvedeno, že:

Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána, a soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování.

Lhůty a termíny školení BOZP

Žádný zákon nestanovuje, jak často by se mělo školení BOZP opakovat. Pouze říká, že pokud to vyžaduje povaha a závažnost potenciálního rizika, musí být opakováno v pravidelných lhůtách a termínech, které ale nejsou nikde specifikovány, takže četnost je pouze na uvážení a odpovědnosti zaměstnavatele. Školení by se tedy mělo opakovat tak často, aby to odpovídalo povaze práce a z ní vyplývajících rizik. Obvykle je doba opakování 1x za 2 až 3 roky.

Školení BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit:

Školení zvláštní odborné způsobilosti

Další povinnost ze zákoníku práce, která je spjatá se školením BOZP, je školení zvláštní odborné způsobilosti. Znamená to, že zaměstnanci obsluhující vyhrazená technická zařízení, jenž je mohou ohrozit na životě a zdraví, musejí projít dalším specifickým školením. Pro vyhrazená technická zařízení (VTZ) existuje vyjmenovaný seznam. Perioda u těchto školení je obyčejně určena technickou normou, často bývá 1x za 3 roky.

Více informací se můžete dočíst v následujících článcích:

Související pojmy:
► Vstupní školení BOZP

Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference