Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Alergie na latex v pracovním prostředí. Rizika, příznaky a prevence

17. 3. 2020
Zpět

S alergií na latex se nejčastěji setkávají pracovníci ve zdravotnictví a pečovatelských službách. Je to způsobeno zejména tím, že v tomto prostředí se velmi často používají jednorázové latexové rukavice, které mohou některým jedincům způsobovat alerické reakce. Při dlouhodobém nošení mohou alergii dostat i zcela zdraví lidé. Jaká rizika představuje latex, jaké jsou příznaky a prevence?

Co je přírodní latex?

Přírodní kaučukový latex je mléčná tekutina získaná z tropického stromu kaučukovníku brazilského (lat. Hevea brasiliensis), který se široce pěstuje v jihovýchodní Asii. Stejně jako u mnoha jiných přírodních produktů obsahuje kaučuk proteiny (bílkoviny), na které se u některých jedinců může vyvinout alergie.

Latex ve zdravotnictví a pečovatelských službách

Latex naleznete v mnoha výrobcích používaných zejména ve zdravotnictví a pečovatelských službách. Široce se používá např. při výrobě lékařských rukavic (nesterilní vyšetřovací rukavice, chirurgické rukavice), protože se jedná o velmi odolný a pružný materiál, který poskytuje vysoký stupeň obratnosti, citlivosti a mikrobiologické ochrany. Používá se také v řadě zdravotnických prostředků.

Jaké produkty obsahují latex?

V pracovním prostředí představují nejčastější produkty obsahující latex zejména osobní ochranné pracovní prostředky, konkrétně ochranné rukavice. Mnoho průmyslových odvětví je používá jako ochranu zaměstnanců před jinými škodlivými látkami. Bohužel po dlouhodobé expozici se u některých osob postupně vyvine alergická reakce.

Latex však může být v mnoha dalších produktech, jako jsou např. balónky, gumové pásky, boty, kobercové podložky, rohože, některé dětské lahvičky na pití, ale také třeba kondomy.

Latex ve zdravotnických produktech

Jednorázové rukavice jsou neodmyslitelnou součásti kontroly infekcí ve zdravotnictví. Jejich používání extrémně vzrostlo během devadesátých let. Na trhu je celá řada různých typů rukavic. Všechny mohou představovat riziko alergie na latex, avšak riziko je sníženo v rukavicích s nižšími hladinami latexových proteinů.

Práškové rukavice představují další riziko nejen pro uživatele, ale také pro osoby v jejich blízkém okolí. Důvodem je to, že proteiny v latexových rukavicích se uvolňují a vzniká z nich prášek, který se po odstranění rukavic dostane do vzduchu, což vede k potenciální inhalační expozici.

Ostatní lékařské výrobky. Latex není obsažen pouze v jednorázových rukavicích, ale lze se s ním setkat také v řadě zdravotnických produktů nebo léčivých přípravků, jako jsou:

I když tyto produkty představují relativně nízké riziko, mohou představovat významné riziko, např. anafylaktický šok, pro přecitlivělé jedince, pacienty nebo zdravotnické pracovníky.

Jaké riziko představuje latex?

Latex obsahuje proteiny (bílkoviny), které mají potenciál způsobovat astma a dermatitidu. Ačkoli jsou tyto alergické reakce méně časté, doporučujeme riziko nepodceňovat, protože může dojít i na velmi závažné zdravotní problémy, jako je anafylaktický šok, který může způsobit i smrt.

Množství expozice latexu, které je potřebné k vyvolání přecitlivění či alergické reakce, není známo. Ví se však, že latex se do těla může dostat při kontaktu se sliznicí (ústa, trávicí trakt, pochva), kůží, ale také vdechnutím nebo přímo krví (parenterálním způsobem).

Latexové produkty, např. jednorázové latexové rukavice, obsahují i další chemické látky, které mohou způsobit dráždivé reakce či reakce I. nebo IV. typu. Typické kožní a respirační problémy spojené s používáním jednorázových rukavic jsou podráždění, alergická reakce typu I a IV.

Příznaky a projevy alergie na latex

Podráždění

Podráždění představuje známou kontaktní dermatitidu. Proteiny kaučuku jsou primárně spojovány s alergií, spíše než s podrážděním, takže pokud se dráždivá kontaktní dermatitida vyvíjí ve spojení s používáním jednorázových rukavic, může být příčinou něco jiného než proteiny - např. chemické přísady v rukavicích, pocení, okluzivní účinky rukavic, nebo kontaminace kůže způsobená nesprávným použitím rukavic. Podráždění však nelze považovat za alergickou reakci. Jakmile bude identifikováno dráždivé činidlo a přerušeno jeho používání, příznaky zmizí a nebudou se opakovat.

Příznaky a symptomy dráždivé kontaktní dermatitidy mohou zahrnovat:

Alergická reakce typu l

Okamžitá alergická reakce způsobená latexovými proteiny se symptomy od kožní vyrážky až po anafylaktický šok. Klinické reakce se vztahují na kůži, oči, sliznice a dýchací systém, včetně lokalizované nebo generalizované vyrážky (kopřivka), zánětu sliznic v nose (rýma), červených a oteklých očí s výtokem (zánět spojivek) a astmatu.

Alergické reakce typu lV

Opožděná alergická reakce způsobená chemickými aditivy v hotových latexových produktech. Jedná se o alergickou reakci na chemické přísady, známé jako urychlovače, používané při výrobě latexových rukavic. Příznaky mohou být nerozeznatelné od příznaků dráždivé kontaktní dermatitidy, a proto diagnóza vždy vyžaduje lékařské posouzení. Podráždění může trvat měsíce až roky. Objeví-li se alergická reakce typu IV mezi 10–24 hodinami po expozici, může se během dalších 72 hodin výrazně zhoršit. Doporučuje se proto bezodkladné vyhledání lékaře.

3 nejdůležitější aspekty prevence latexové alergie

  1. Latexové rukavice bez prášku s nízkým obsahem bílkovin jsou dobrou alternativou a významně snižují výskyt alergie a astmatu vyvolaného latexem. Práškové latexové rukavice by se proto na pracovišti neměly používat.
  2. Zaměstnanci, kteří trpí alergií na latex nebo jsou přecitlivělí, by neměli používat latexové rukavice.
  3. U zaměstnanců, kteří jsou alergičtí nebo přecitlivělí na latex, má na snížení nebo odstranění příznaků vliv přijetí opatření ze strany zaměstnavatele, a to na základě analýzy rizik.
Alergie na latex v pracovním prostředí. Rizika, příznaky a prevence
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference