Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost práce pro instalatéry a topenáře. Jaké používat OOPP?

5. 9. 2017
Zpět

Než se pustíte do jakékoliv instalatérské práce, a je jedno, jestli jste profesionál nebo jen domácí kutil, měli byste se nejdříve detailně seznámit s některými základy pro udržení bezpečnosti práce. Pokud budete dodržovat tyto metody, ušetříte si případné zranění a dokončíte svou práci včas. Možná ještě dnes. Pojďme se tedy společně podívat na bezpečnost práce z hlediska osobních ochranných pracovních pomůcek (OOPP), které byste měli při instalatérských pracích vždy používat.

Instalatérská kontrola

Než začnete pracovat na jakémkoliv instalatérském nebo topenářském projektu, nejdříve zkontrolujte, jaké jsou použity stavební materiály a jak je celý systém řešen. Zkontrolujte stavební a instalační kódy, typy součástek apod. Jen tak docílíte toho, že vaše práce bude bezpečná a zcela profesionální.

Z hlediska bezpečnosti práce je velmi důležité opravy dělat poctivě a opatrně. Vždy se snažte zachovat použité technologie a stejné typy součástek, aby nedocházelo k tzv. paskvilům, které mohou být příčinou poruchy.

Chraňte si oči

Ochrana očí při instalatérských a topenářských pracích je extrémně důležitá. Vždy používejte bezpečné ochranné brýle, a to zejména v případě, kdy máte podezření, že by mohly být oči zasaženy nějakou tekutinou nebo úlomkem stavebního materiálu.

Největší nebezpečí pro oči představuje jakákoliv práce, při které se používají vrtáky nebo dochází k oklepávání odtoků, ale také při práci pod umyvadlem a při používání jakýchkoliv pil a jiných instalatérských nástrojů.

Někdy stačí opravdu málo. Pouhá kapka kanalizační vody v oku dokáže způsobit velmi nepříjemné onemocnění, jako je například zánět oka.

Tip: Ochrana zraku při práci. Používáte správné ochranné brýle?

Chraňte si ruce

Nikdy nezapomínejte také na bezpečné ochranné rukavice. Ruce často přicházejí do styku s různými ostrými předměty, kanalizací, chemikáliemi a jinými toxickými látkami. Pokud máte na rukou nějaké oděrky nebo škrábance, neměli byste riskovat infekci. Tu můžete chytit z toalet, odpadů a jiných nehygienických věcí, kterých je při instalatérství celá řada.

V případě, že budete pracovat přímo s odtokovými trubicemi nebo jinými částmi odpadu, kde dochází k odtoku splaškové vody nebo dokonce chemikálií, měli byste vždy používat kožené nebo latexové rukavice. To proto, abyste zabránili infekci nebo alespoň snížili její riziko na minimum.

Ochranné pracovní rukavice by měli člověku vždy přesně padnou. Neměli být zbytečně veliké a volné, aby nedošlo k zadrhnutí nebo zachycení rukavic o nějaký předmět nebo nástroj. Dbejte na to, aby byly rukavice určené pro daný typ práce, aby byly certifikované jako ochranné a bezpečné, a aby byly pohodlné.

Chraňte si plíce

Při instalatéřských pracích dochází mimo řezání a broušení také k lepení, natírání a používání jiných chemických látek, které se mohou uvolňovat do vzduchu kolem vás. Tyto zplodiny mohou být pro bezpečnost práce nežádoucí a pro člověka z dlouhodobého hlediska škodlivé. Proto nikdy není na škodu používat bezpečnou ochrannou roušku nebo masku s filtrem. To oceníte také když budete pracovat v prostředí, kde je zvýšený zápach kanalizačních plynů.

Čtěte návody

Vždy dávejte zvýšený pozor a buďte obzvlášť opatrní, když pracujete s jakýmkoliv novým pracovním nástrojem. Než se pustíte do práce s vaším novým nástrojem, přečtěte si pečlivě návod k použití od výrobce. Nikomu se návody číst nechtějí, ale přitom jsou tak důležité - upozorní vás na potenciální rizika a zvýší tím bezpečnost při práci.

Návod k obsluze se vyplatí nejen číst, ale také striktně dodržovat. Nebyl sepsán jen tak pro nic za nic, ale proto, aby vás ochránil. Lidé se často zraní už jen díky špatnému držení nástroje a při neodborné manipulaci s ním.

Tip: Bezpečnost při práci s elektřinou a elektrickými zařízeními

Ve dvou se to lépe táhne

Instalatérské práce ve dvou a více lidech jsou vždy efektivnější, rychlejší a také bezpečnější. Velmi často budete jako instalatér nebo topenář potřebovat něco podat, podržet, přidržet, zapnout nebo vypnout. Zkrátka velmi často narazíte na situaci, kdy jeden pár rukou bude málo. Ve dvou se to v instalatérství lépe táhne, a to zejména v případě, že se budete zabývat naléhavými havarijními situacemi.

Bezpečnost práce pro instalatéry a topenáře. Jaké používat OOPP?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference