Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Bezpečnost a únikové hry. Kde provozy chybují a co by měly splňovat z hlediska BOZP a PO?

25. 2. 2019
Zpět

Provozujete únikové hry? A víte, co máte z hlediska bezpečnosti práce (BOZP) a požární ochrany (PO) splňovat? Čtěte pozorně naše doporučení! Provedli jsme totiž několik auditů BOZP a PO v tzv. Escape Rooms a odhalili několik nedostatků. Na co si dát pozor a jak mít vše v pořádku?

Tragédie v Polském Koszalinu

Po tragédii v Koszalinu na severu Polska, při které 4. 1. 2019 zahynulo v únikové hře pět dívek, začali kontrolní orgány prověřovat úroveň bezpečnosti a požární ochrany snad u všech provozovatelů nejen v Česku, ale i dalších zemích EU.

Protože tato tragédie vyvolala jistou nedůvěru návštěvníků, začali mnozí provozovatelé ihned s nápravnými opatřeními. I my jsme obdrželi pár požadavků provést audit BOZP a PO a zjistili jsme několik opakujících se chyb, na které bychom rádi upozornili. Chtěli bychom tak prostřednictvím tohoto článku přispět ke zlepšení úrovně bezpečnosti a požární ochrany v těchto zábavních zařízeních.

5 největších bezpečnostních prohřešků u únikových her

1. Špatně zkolaudovaná provozovna
2. Chybějící požárně bezpečnostní řešení
3. Chybějící dokumentace požární ochrany
4. Chybějící školení BOZP a PO
5. Revize elektroinstalace a spotřebičů

1. Špatně zkolaudovaná provozovna

Asi největším prohřeškem provozovatelů únikových her, kteří si nás pozvali na audit BOZP a PO, bylo, že neměli zkolaudovaný prostor pro ten účel. V některých případech jsme zjistili, že prostor byl zkolaudovaný například jako restaurace, což je naprosto nevyhovující. Důvodem je fakt, že galerie má zcela odlišné požadavky na bezpečnost práce a požární ochranu, než kýžená úniková hra. Nebezpečí úrazu nebo požáru je zde na zcela jiné úrovni.

Doporučujeme proto všem provozovatelům Escape Room, aby si prověřili, pro jaké účely je jejich provozovna zkolaudovaná a případně udělali okamžitou nápravu.

2. Chybějící požárně bezpečnostní řešení

Další velmi závažné pochybení představovalo chybějící požárně bezpečnostní řešení (PBŘ), které souvisí se stavebním řízením a užíváním objektu. Jedná se o celkem rozsáhlý dokument, který je součástí projektové dokumentace stavby a týká se preventivního proti-požárního opatření. Obsahuje celou řadu požadavků a povinností, které musí provozovatel Escape Room splňovat. Protože ale provozovatelé neměli správnou kolaudaci objektu nebo změnu v užívání, neměli zároveň platné PBŘ. To podléhá zákonným požadavkům a pokud ho provozovatel nemá, zadělává si na velký průšvih.

V námi kontrolovaných provozovnách únikových her sice chybělo PBŘ, naštěstí ale majitelé měli soudnost a rozum a nepoužívali v hrách otevřený oheň, nikoho nepřivazovali, dveře z únikových místností měly nouzové tlačítko pro jejich okamžité otevření, v každé místnosti byly požární hlásiče a všude byly instalované kamerové a audio komunikační systémy pro video-hlasový přenos na recepci, kde po celou dobu únikové hry operuje obsluha, která zajišťuje bezpečnost.

PBŘ se zpracovává na základě § 41 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci, a to v souladu s technickými podmínkami, které jsou uvedeny ve Vyhlášce č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb.

Detailnější informace se dočtete v našem článku Požárně bezpečnostní řešení stavby (PBŘ). Legislativa, zpracovatelé a požadavky na obsah.

3. Chybějící dokumentace požární ochrany

Třetím nejčastějším prohřeškem při našich auditech v provozovnách únikových her byla chybějící dokumentace požární ochrany. Protože mnohé únikové hry jsou provozovány v podzemí, jedná o zvýšené požární nebezpečí. Nutno říct, že tento prohřešek se v mnoha případech objevuje i v jiných, zcela odlišných, provozech.

Dokumentace PO je jedním ze základních stavebních kamenů požární ochrany a musí být ze zákona zpracována v provozech, jejichž činnost je klasifikována na úroveň se zvýšeným, nebo vysokým, požárním nebezpečím.

Mohlo by vás zajímat:

4. Chybějící školení BOZP a PO

U některých provozů chybělo také školení bezpečnosti práce a požární ochrany zaměstnanců, což je naprostý základ. Upřímně řečeno jsme z tohoto prohřešku byli velmi překvapeni, protože i když firmě chybí nějaké dílčí části povinností v oblasti BOZP a PO, téměř vždy mají alespoň to školení.

Nejenže bez školení BOZP a PO nemohou zaměstnanci vědět, jak předcházet nebezpečným situacím, ale nemohou ani vědět, jak se chovat v krizové situaci. Provozovatelé únikových her by neměli zapomenout ani na školení požárních hlídek, a také na to, že všechna tato školení musí být prokazatelná.

Mohlo by vás zajímat:

5. Revize elektroinstalace a spotřebičů

Jak bývá u mnohých firem zvykem, revize se moc neřeší. Stejně tak tomu bylo také u většiny provozovatelů únikových her. Často chyběla revize elektroinstalace, ale také elektrospotřebičů. Ty přitom bývají velmi častým důvodem požárů. Chyběly například revize počítačů, kávovarů, varných konvic, mikrovlnných trub, kopírek, skartovaček apod.

Audit BOZP a PO odhalil také chybějící návody od výrobce k těmto zařízením. Ty by měly být na pracovišti vždy k dispozici a zaměstnanci by s nimi měli být seznámeni.

Mohlo by vás zajímat:

Co musí únikové hry splňovat z hlediska BOZP a PO?

Nutno dodat, že v každém provozu s únikovými hrami se mohou vyskytovat jiná rizika podle toho, jaké konkrétní nástroje se používají nebo jaké činnosti se při hře vykonávají. Vždy je nutné na tyto aspekty hledět a počítat s nimi při hodnocení rizik. Berte proto, prosím, níže uvedené informace pouze jako základní doporučení, nikoliv, jako 100% mustr pro všechny únikové hry.

Mezi základní požadavky na provoz únikových her z hlediska bezpečnosti práce a požární ochrany patří:

Mohlo by se vám hodit: Jaké jsou povinnosti na úseku zajištění požární ochrany? Zde je základní přehled

Bezpečnost a únikové hry. Kde provozy chybují a co by měly splňovat z hlediska BOZP a PO?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference