Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Zdraví a bezpečnost v domovech pro seniory a pečovatelských domech. Rizika, odpovědnost, prevence

19. 8. 2021
Zpět

Tento článek podrobně popisuje nejběžnější bezpečnostní rizika vyskytující se v pečovatelských domech, nastiňuje, jak je lze řídit, vysvětluje odpovědnost za zajištění bezpečnosti uživatelů služeb a zabývá se základními preventivními opatřeními, která mají za cíl eliminovat nebo alespoň minimalizovat rizika a zlepšit úroveň bezpečnosti v sociálních zařízeních, jako jsou pečovatelské domy, domovy seniorů apod.

Obsah článku:

Bezpečnost v sociálních službách

Pracovníci ve zdravotnictví a sociální péči mají právo pracovat v bezpečném a zdraví neohrožujícím prostředí a uživatelům služeb by měla být poskytována bezpečná péče zaměřená na člověka, která respektuje jejich práva, svobody a důstojnost. Je nedílnou součástí pečovatele pracovat bezpečným a kompetentním způsobem, aniž by hrozilo zdraví a bezpečnost osob, o které pečuje. Bezpečnost a ochrana zdraví je zejména o identifikaci rizik a způsobů jejich řízení, kontroly a prevence. V prostředí domova s ​​pečovatelskou službou existuje mnoho potenciálních výzev v oblasti zdraví a bezpečnosti, které je třeba zdůraznit a posoudit, aby mohly být efektivně řešeny.

Tento článek je určen pro následující sociální služby:

Zdravotní a bezpečnostní rizika v pečovatelských domech

Nebezpečí je definováno jako potenciální zdroj újmy na zdraví. V pečovatelských domech žije celá řada osob s různými diagnózami a často také s individuálními potřebami. Mnozí z nich jsou více či méně zranitelní s ohledem na věk, zdravotní stav a mobilitu.

Činnosti pečovatelského domu často zahrnují stěhování a manipulaci s lidmi, vybavením a zásobami spolu s úkoly osobní péče, administrací léků, úklidem, vařením a mnoha dalšími. Každý v domě s pečovatelskou službou může být ohrožen potenciálním nebezpečím. Některé z klíčových oblastí, kde jsou často přítomna rizika, jsou:

Mohlo by vás zajímat: Požární ochrana a bezpečnost v domech s pečovatelskou službou

Odpovědnost za bezpečnost ve zdravotnictví a sociální péči

Pracovníci zdravotní a sociální péče mohou vykonávat své povinnosti pouze tehdy, mají-li speciální školení a jsou-li k tomu plně kompetentní. Mají odpovědnost za svou práci v souladu s právními předpisy, zásadami a postupy zavedenými pro každý úkol, který provádějí. Odpovídají za přiměřenou péči o sebe a o všechny na pracovišti.

Zaměstnavatel má celou řadu zákonných povinností, které musí striktně dodržovat. Vedení pečovatelského domu musí zajistit, aby byly zavedeny systémy hodnocení, zda jsou tyto povinnosti plněny, zaznamenávat je a pravidelně kontrolovat. Musí podporovat ochranu zdraví a bezpečnosti svých zaměstnanců a uživatelů služeb. Odpovídají za zajištění bezpečného pracovního prostředí, vhodného školení a bezpečného pracovního vybavení.

Zdraví a bezpečnost na pracovišti je odpovědností každého. Každý musí jednat tak, aby nedošlo k újmě na žádné osobě nebo majetku. Je povinností každého bezodkladně nahlásit potenciální nebezpečí.

Řízení rizik pro bezpečnost a ochranu zdraví

Diskutovali jsme o odpovědnosti vedoucích a pečujících pracovníků za zdraví a bezpečnost. Je důležité si uvědomit, že řízení souvisejících rizik vyžaduje spolupráci zaměstnanců na všech úrovních. Pro každodenní aktivity a povinnosti existují praktická doporučení:

Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak může pracovník péče minimalizovat jakákoliv rizika pro sebe nebo pro uživatele služeb, je pracovat v souladu s aktuální legislativou, zásadami a postupy organizace. Pečovatelé by měli také provádět úkoly pouze tehdy, jsou-li plně vyškoleni a kompetentní. Předpoklady pro výkon činnosti v sociálních službách jsou uvedeny v § 115 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách.

Posouzení rizik v pečovatelských domech hraje důležitou roli při udržování norem ochrany zdraví a bezpečnosti a je vyžadováno k identifikaci široké škály nebezpečí, která mohou být přítomna. Při vytváření zásad a postupů, které tato rizika zmírňují, stojí za zvážení, čeho je třeba dosáhnout, aby při auditu BOZP byly splněny očekávané standardy regulátora.

Nepřehlédněte: Bezpečnostní audit zdarma - pro pečovatelské domy a sociální zařízení

Prevence mimořádných událostí

Mezi základní preventivní opatření, která mají za cíl předcházet mimořádným událostem, jako jsou např.: úraz, požár, výbuch, nehoda, skoronehoda aj., patří:

Bezpečnostní audit pro pečovatelský dům

Pokud jste provozovatel pečovatelského domova nebo obdobného sociálního zařízení, můžete si zkusit udělat vlastní audit, který vám pomůže zjistit úroveň bezpečnosti. Tento audit zahrnuje checklist s 55 otázkami v okruhu témat bezpečnosti práce, ochrany zdraví klientů, první pomoci, požární ochrany apod.

Bezpečnostní audit pečovatelského domova

Zdraví a bezpečnost v domovech pro seniory a pečovatelských domech. Rizika, odpovědnost, prevence
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference