Čas od času se vyplatí odhlédnout od domácí situace v rámci BOZP a podívat se pro inspiraci někam dále. Asijský kontinent, obzvlášť pak jeho dálně-východní část je oblastí silně rozvinuté a intenzivní průmyslové výroby, která samozřejmě představuje velké riziko z hlediska bezpečnosti práce. Některé země ovšem ve vyhledávání a řízení rizik BOZP vynikají nad jiné a to zejména Japonsko, Taiwan a Singapur, kde vznikla v roce 2008 organizace s názvem „Rada pro bezpečnost a zdraví na pracovišti“, ve zkratce WSH.
Tato organizace sdružuje 17 největších singapurských výrobců, zástupce vlády, odborových organizací, odborníky na pracovní právo spolu s vědci a akademickými pracovníky, zabývajícími se bezpečností práce. Organizace WSH pořádá každý rok několik konferencí a seminářů, provozuje velmi dobrý a přehledný webový portál a v neposlední řadě také udílí certifikaci BizSafe. V rámci této certifikace bylo na každoroční konferenci WSH oceněno celkem 39 firem působících v Singapuru za mimořádné výsledky při řízení rizik BOZP.
Certifikaci BizSafe je možné vzdáleně přirovnat k našemu českému motivačnímu programu „Bezpečný podnik“ s tím rozdílem, že tento program není tak náročný a komplexní, což vychází zejména ze skutečnosti, že komplexní řešení bezpečnosti práce je pro oblast Asie poměrně novou problematikou a zavádění přísnějších bezpečnostních standardů výroby a provozu jsou v zásadě na začátku. Celý program je rozdělen do 5 stupňů:
1.stupeň – Získává daná společnost v momentu, kdy se její vedoucí pracovníci zapíší na bizSAFE workshop. Po jeho absolvování je společnosti udělen první stupeň certifikace bizSAFE.
2.stupeň – Pro získání druhého stupně musí daná společnost jmenovat osobu zodpovědnou za řízení rizik a tu vyslat na kurz řízení rizik. Tato osoba musí po skončení kurzu navrhnout plán zvládání rizik v daném podniku.
3.stupeň – Třetí stupeň již počítá s plnou implementací metodiky řízení rizik BOZP v dané firmě. Aby mohly singapurské firmy vedle svého loga nosit i označení 3.stupně BOZP je nutné školení vedoucího managementu a spolupráce s auditorem BOZP, který tuto implementaci v dané firmě zajistí.
4.stupeň – Vyžaduje, aby se osoba zodpovědná za problematiku BOZP v dané společnosti zúčastnila programu „Systém řízení rizik BOZP a zdraví“. Výstupem z účasti daného pracovníka na tomto školícím programu je návrh implementace strategií řízení rizik BOZP a její následné uskutečnění.
5. stupeň - Je označen pěticípou hvězdičkou a jedná se o nejvyšší stupeň, který WSH svým spolupracovníkům přiznává. Pro jeho získání je nutné projít certifikací OHSAS 18001 nebo SS506. Po získání této certifikace je nutné ještě požádat WSH o provedení auditu, a na základě zprávy auditora je buď tento stupeň udělen a nebo neudělen.
Pokud vezmeme tuto situaci jako výchozí stav problematiky BOZP v obchodně rozvinutějších částech Asie, vidíme, že nároky na bezpečnost práce jsou v těchto zemích nižší než v Evropě. Ministerstvo práce a sociálních věcí v ČR totiž uděluje v této souvislosti pouze ocenění „Bezpečný podnik“, jehož kritéria jsou výrazně přísnější než výše zmiňovaný 5.stupeň organizace WSH.
Aby mohla konkrétní společnost uvažovat o zisku ocenění Bezpečný podnik musí mít nejenom splněny všechny zákonem předepsané povinnosti, ale musí ukázat vysokou systematičnost a pečlivost při velmi důkladném řízení rizik na mnoha úrovních, tedy nejenom na úrovni vztahu zaměstnanci a vedení, ale také zaměstnanců mezi sebou, musí předvést způsob pravidelné evaluace jednotlivých postupů, výsledků, způsob vzdělávání se v novinkách v oblasti BOZP a mnoho dalších požadavků. Pokud tyto náležitosti daná firma splní, může požádat o důkladný audit Inspektorát bezpečnosti práce a až na základě tohoto auditu získat dvouleté (pak je nutné projít celou procedurou znovu) ocenění. Není divu, že u nás tuto povinnost zatím plní spíše velké firmy, které si mohou dovolit speciální oddělení a odborníky na BOZP, kteří veškerou agendu spojenou s těmito zásadami a povinnostmi řeší na denní bázi.
Organizace osvěty tématiky BOZP tak jak ji řeší singapurské instituce přináší ovšem jeden zajímavý bod k zamyšlení, a tím je způsob, jakým probíhá úvodní osvěta BOZP pro malé a střední firmy. U nás existuje povinnost školení BOZP a PO, vedení dokumentace BOZP a další povinnosti při jejich řešení se jednotlivé firmy seznamují s riziky své činnosti a jejich zvládáním. Často se však bezpečnost práce řeší v českých firmách jenom papírově, a tak by i pozitivní motivace v podobě uznání za drobné kroky podniknuté v rámci řešení problematiky BOZP mohly přinést určité zlepšení celkového stavu BOZP v ČR.
Státní instituce v tomto případě ovšem hrají roli pouze dohledovou, ačkoliv v některých případech je možné požádat některé úřady o konzultaci, málokdy se ovšem setkáte se situací, kdy je někdo schopen se vám systematicky věnovat. Nejlepším řešením je proto nechat celou problematiku BOZP na externích dodavatelích těchto služeb. U externích dodavatelů BOZP je důležité věnovat pozornost jejich referencím a způsobu, jakým řeší situaci BOZP u zákazníka.
CRDR s.r.o.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor