Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

BOZP v Asii? V některých bodech inspirativní i pro ČR

19. 4. 2016
Zpět

Čas od času se vyplatí odhlédnout od domácí situace v rámci BOZP a podívat se pro inspiraci někam dále. Asijský kontinent, obzvlášť pak jeho dálně-východní část je oblastí silně rozvinuté a intenzivní průmyslové výroby, která samozřejmě představuje velké riziko z hlediska bezpečnosti práce. Některé země ovšem ve vyhledávání a řízení rizik BOZP vynikají nad jiné a to zejména Japonsko, Taiwan a Singapur, kde vznikla v roce 2008 organizace s názvem „Rada pro bezpečnost a zdraví na pracovišti“, ve zkratce WSH.

Tato organizace sdružuje 17 největších singapurských výrobců, zástupce vlády, odborových organizací, odborníky na pracovní právo spolu s vědci a akademickými pracovníky, zabývajícími se bezpečností práce. Organizace WSH pořádá každý rok několik konferencí a seminářů, provozuje velmi dobrý a přehledný webový portál a v neposlední řadě také udílí certifikaci BizSafe. V rámci této certifikace bylo na každoroční konferenci WSH oceněno celkem 39 firem působících v Singapuru za mimořádné výsledky při řízení rizik BOZP.

5 stupňů certifikace BizSafe

Certifikaci BizSafe je možné vzdáleně přirovnat k našemu českému motivačnímu programu „Bezpečný podnik“ s tím rozdílem, že tento program není tak náročný a komplexní, což vychází zejména ze skutečnosti, že komplexní řešení bezpečnosti práce je pro oblast Asie poměrně novou problematikou a zavádění přísnějších bezpečnostních standardů výroby a provozu jsou v zásadě na začátku. Celý program je rozdělen do 5 stupňů:

1.stupeň – Získává daná společnost v momentu, kdy se její vedoucí pracovníci zapíší na bizSAFE workshop. Po jeho absolvování je společnosti udělen první stupeň certifikace bizSAFE.

2.stupeň – Pro získání druhého stupně musí daná společnost jmenovat osobu zodpovědnou za řízení rizik a tu vyslat na kurz řízení rizik. Tato osoba musí po skončení kurzu navrhnout plán zvládání rizik v daném podniku.

3.stupeň – Třetí stupeň již počítá s plnou implementací metodiky řízení rizik BOZP v dané firmě. Aby mohly singapurské firmy vedle svého loga nosit i označení 3.stupně BOZP je nutné školení vedoucího managementu a spolupráce s auditorem BOZP, který tuto implementaci v dané firmě zajistí.

4.stupeň – Vyžaduje, aby se osoba zodpovědná za problematiku BOZP v dané společnosti zúčastnila programu „Systém řízení rizik BOZP a zdraví“. Výstupem z účasti daného pracovníka na tomto školícím programu je návrh implementace strategií řízení rizik BOZP a její následné uskutečnění.

5. stupeň - Je označen pěticípou hvězdičkou a jedná se o nejvyšší stupeň, který WSH svým spolupracovníkům přiznává. Pro jeho získání je nutné projít certifikací OHSAS 18001 nebo SS506. Po získání této certifikace je nutné ještě požádat WSH o provedení auditu, a na základě zprávy auditora je buď tento stupeň udělen a nebo neudělen.

Srovnání s programem Bezpečný podnik v ČR

Pokud vezmeme tuto situaci jako výchozí stav problematiky BOZP v obchodně rozvinutějších částech Asie, vidíme, že nároky na bezpečnost práce jsou v těchto zemích nižší než v Evropě. Ministerstvo práce a sociálních věcí v ČR totiž uděluje v této souvislosti pouze ocenění „Bezpečný podnik“, jehož kritéria jsou výrazně přísnější než výše zmiňovaný 5.stupeň organizace WSH.

Aby mohla konkrétní společnost uvažovat o zisku ocenění Bezpečný podnik musí mít nejenom splněny všechny zákonem předepsané povinnosti, ale musí ukázat vysokou systematičnost a pečlivost při velmi důkladném řízení rizik na mnoha úrovních, tedy nejenom na úrovni vztahu zaměstnanci a vedení, ale také zaměstnanců mezi sebou, musí předvést způsob pravidelné evaluace jednotlivých postupů, výsledků, způsob vzdělávání se v novinkách v oblasti BOZP a mnoho dalších požadavků. Pokud tyto náležitosti daná firma splní, může požádat o důkladný audit Inspektorát bezpečnosti práce a až na základě tohoto auditu získat dvouleté (pak je nutné projít celou procedurou znovu) ocenění. Není divu, že u nás tuto povinnost zatím plní spíše velké firmy, které si mohou dovolit speciální oddělení a odborníky na BOZP, kteří veškerou agendu spojenou s těmito zásadami a povinnostmi řeší na denní bázi.

Alternativa řešení BOZP pro malé a střední firmy

Organizace osvěty tématiky BOZP tak jak ji řeší singapurské instituce přináší ovšem jeden zajímavý bod k zamyšlení, a tím je způsob, jakým probíhá úvodní osvěta BOZP pro malé a střední firmy. U nás existuje povinnost školení BOZP a PO, vedení dokumentace BOZP a další povinnosti při jejich řešení se jednotlivé firmy seznamují s riziky své činnosti a jejich zvládáním. Často se však bezpečnost práce řeší v českých firmách jenom papírově, a tak by i pozitivní motivace v podobě uznání za drobné kroky podniknuté v rámci řešení problematiky BOZP mohly přinést určité zlepšení celkového stavu BOZP v ČR.

Potřebujete pomoci v BOZP? Volte externí dodavatele

Státní instituce v tomto případě ovšem hrají roli pouze dohledovou, ačkoliv v některých případech je možné požádat některé úřady o konzultaci, málokdy se ovšem setkáte se situací, kdy je někdo schopen se vám systematicky věnovat. Nejlepším řešením je proto nechat celou problematiku BOZP na externích dodavatelích těchto služeb. U externích dodavatelů BOZP je důležité věnovat pozornost jejich referencím a způsobu, jakým řeší situaci BOZP u zákazníka.

CRDR s.r.o.

BOZP v Asii? V některých bodech inspirativní i pro ČR
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference