Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Co je systém managementu, kontrol a řízení BOZP dle normy OHSAS 18001? A jak se zavádí do firmy?

21. 2. 2017
Zpět

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, včetně tzv. pracovní pohody zaměstnanců, je podmíněna celkovou organizací a řízením podniku. Pokud jsou tyto agendy nastaveny optimálně, fungují a jsou efektivní, zásadně to snižuje riziko pracovních úrazů. Tuto skutečnost si dnes mnohé moderní a úspěšné firmy uvědomují, a tak zavádí do svých provozů tzv. systém managementu, kontrol a řízení BOZP, jež si nechávají certifikovat u akreditovaných společností. Pro oblast BOZP se tento systém implementuje dle požadavků, které uvádí norma OHSAS 18001, o které si v následujících řádcích něco málo povíme.

Norma ČSN OHSAS 18001 byla zrušena a nahrazena ČSN ISO 45001 (010801) Systémy managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Co je norma OHSAS 18001?

Norma OHSAS 18001 je mezinárodně uznávaná certifikace pro systém managementu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Oficiální označení normy je OHSAS 18001:2007, přičemž v České republice je vydávána jako ČSN OHSAS 18001:2008.

V oblasti BOZP existují i další systémy, nicméně certifikace OHSAS 18001 je v současnosti pro management kontrol a řízení BOZP naprostým standardem. Certifikaci je možné použít pro jakékoliv odvětví nebo podnikatelskou činnost.

Norma OHSAS 18001 je založena na podobném systému organizace, jako je například ISO 9001 (systém řízení kvality) a ISO 14001 (environmentální management - ekologie a životní prostředí). Zabývá se principy řízení dokumentace, lidských zdrojů a celé firemní infrastruktury. Zavádí optimální procesy komunikace s veřejností, ale například i s úřady. Za účelem získávání zpětné vazby a neustálého zlepšování se měří výkonnost nově zavedených procesů, které se kontrolují prostřednictvím interních BOZP auditů.

Principem normy OHSAS 18001 je stanovení cílů a plánů pro snižování pracovních úrazů a nehod, které jsou postupně pomocí nastavených procesů a nástrojů realizovány. Zároveň také dochází ke kontinuálnímu sledování efektivity a účinnosti, na jejíž základě pak firma přijímá potřebná opatření ke změnám a nápravám.

Jaký má systém managementu BOZP přínos pro firmu?

Zavedením systému managementu, kontrol a řízení BOZP dle normy OHSAS 18001 získá vaše firma celou řadu výhod a přínosů, které se týkají zejména snížení pracovních úrazů a zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Co díky certifikaci OHSAS 18001 získáte?

Postup při zavádění/implementaci systému BOZP

Certifikát pro systému managementu, kontrol a řízení BOZP zajišťují akreditované společnosti, které mají k udělování této certifikace patřičné povolení. Naše společnost se sice udělováním certifikace OHSAS 18001 nezabývá, nicméně vám můžeme pomoct s implementací, tedy zavedením do vaší firmy. Pokud jste se pro tuto certifikaci rozhodli, budete muset absolvovat proces, který se skládá z následujících čtyř částí: plánování, příprava, audit, udržování.

1. Plánování

První etapa plánování zahrnuje získání souhlasu firmy, která o certifikaci usiluje, s podmínkami této normy. Následně se sestaví tým pracovníků, kteří se budou podílet na zavedení systému managementu BOZP, přičemž dojde také ke jmenování zástupce pro vedení certifikace. Nezbytnou částí je stanovení rozpočtu, který může firma do systému řízení BOZP investovat. V neposlední řadě se připraví časový harmonogram jednotlivých částí pro zavádění systému BOZP a proškolí se zaměstnanci, kteří se na zavádění budou taktéž podílet. V posledním kroku plánování se pak už jen zvolí certifikační orgán a přechází se do fáze přípravné.

2. Příprava

Příprava na certifikaci OHSAS 18001 není úplně jednoduchá. V první řadě je třeba zhodnotit počáteční stav pro plnění podmínek dle normy OHSAS 18001 a zdokumentovat všechny stávající procesy. V přípravné fázi byste měli vyhlásit tzv. politiku bezpečnosti práce a seznámit s ním všechny zaměstnance. Následně provedete analýzu potenciálních rizik a určíte si oblasti pro zlepšování BOZP. Poté je nutné zpracovat příručku OHSAS 18001, a to včetně směrnic, formulářů, spisového a skartačního řádu. Na základě vyhodnocení stavu plnění dosavadních požadavků na normu OHSAS 18001 a určení oblasti zlepšování stanovíte cíle a program BOZP. V dalších částech této přípravné etapy projde vaše firmy dvěma interními audity OHSAS 18001.

3. Certifikační audit

Ve třetí fázi se provádí již přímo certifikační audit u certifikačního orgánu. Ten vám stanoví plán a program celého auditu, identifikuje neshody, chyby a nedostatky, případně sdělí opatření k opravě zjištěných nedostatků, které byly zjištěny při certifikačním auditu. Pokud z auditu vyplynou nějaké nedostatky, máte možnost je nyní odstranit a vše napravit. Svou nápravu je ale nutné znovu posoudit - přezkoumat certifikačním orgánem. Pokud bude vše v pořádku, obdržíte certifikát systému managementu, kontrol a řízení BOZP, a to s platností na 3 roky.

4. Kontinuální udržování

Dostat certifikát ale nestačí. Pokud chcete, abyste po třech letech svou certifikaci obhájili, musíte systém řízení BOZP kontinuálně udržovat ve stavu, který se shoduje s nastavenými pravidly.

Chystáte se na certifikaci pro systém managementu, kontrol a řízení BOZP dle normy OHSAS 18001? Potřebujete-li pomoct s implementací této normy, neváhejte nás kontaktovat.

Co je systém managementu, kontrol a řízení BOZP dle normy OHSAS 18001? A jak se zavádí do firmy?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference