Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Hluk na pracovišti ve vztahu k BOZP. Kdo a jak provádí měření, a jak hluk snížit?

21. 12. 2016
Zpět

Vysoký a dlouho trvající hluk může mít neuvěřitelně škodlivé účinky na lidský organizmus. Při opakovaném porušování bezpečnostních pravidel (hygienických limitů hluku) může člověku způsobit nejen bzučení a šumění v uších (tinnitus), ale také například vážné poruchy spánku, duševní poruchy nebo částečnou či dokonce úplnou ztrátu sluchu. Má také velmi negativní vliv na kardiovaskulární systém, ovlivňuje onemocnění trávicího ústrojí, snižuje odolnost proti infekcím a celkovou imunitu lidského organizmu. Jaký má hluk na pracovišti význam ve vztahu k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci? Kdo a jak provádí měření? A jak vlastně expozici hluku na pracovišti snížit nebo úplně eliminovat?

Zvuk a jeho charakteristika

Než se dostaneme k samotnému hluku, řekneme si, co je vlastně zvuk. Zvuk je mechanické vlnění, které umožňuje vyvolat sluchový vjem. Člověk dokáže toto vlnění vnímat individuálně v intervalu přibližně 16 Hz až 20 000 Hz. Důležitou charakteristikou zvuku je hlasitost, tzv. decibel (dB), který je jednotkou hladiny akustického tlaku.

„Hluk je hladina zvuku, která je pro člověka nepříjemná a škodlivá.“

Stupnice - tabulka hladiny hluku

Abyste měli představu o tom, jaká je hladina decibelů v reálném světě, podívejte se na následující tabulku s příklady. Jedná se o přibližné hodnoty.

Zvuk v reálném životě Hladina hluku v decibelech
Práh zvuku, počátek sluchového vnímání 0 dB
Šum listí 20 dB
Pouliční hluk v tichém předměstí 30 dB
Tichý hovor 40 dB
Běžný pouliční hluk 50 dB
Hlasitý hovor 60 dB
Frekventovaná ulice, strojovna, hospoda 70 dB
Lidský křik, tunelem projíždějící metro 80 dB
Jedoucí vlak 90 dB
Prádelna, pneumatická sbíječka 100 dB
Kovárna, hlasitý obráběcí stroj, hudební klub 110 dB
Startující letadlo 120 dB
Hluk lidí na plném stadionu 130 dB
Silvestrovské petardy 170 dB

„K poškození sluchu u člověka může dojít při dlouhodobém působení hluku v rozmezí 85 dB - 110 dB. Například v kanceláři by neměl limit hluku přesáhnout 65 dB.“

Nejhlučnější pracovní prostředí

S hlučným pracovním prostředím se nejčastěji setkáváme u dělnických profesí (stavby, výroba, zemědělství, továrny, práce se stroji), ale také v nákupních centrech, u řidičů z povolání, v gastronomických provozech (hudební kluby a bary) nebo například v callcentrech či školách. S extrémním hlukem se nejčastěji setkávají zvukaři a ostatní pracovníci na koncertech hudební produkce, ale také tam, kde se běžně pracuje s motorovými pilami, bruskami apod.

„Všeobecně se ve společnosti hlučnost stále zvyšuje.“

Ztráta sluchu jako nemoc z povolání

Asi vás překvapí, že právě ztráta sluchu patří v zemích Evropské unie mezi jednu z nejčastějších nemocí z povolání. Ta vzniká při práci, kde průkazně dochází k nadměrné expozici hluku. Za tu se pokládá expozice, při které hladina hluku za osmihodinovou pracovní směnu překračuje 85 dB nebo v případě, kdy špičková hladina frekvenčně neváženého hluku překračuje 140 dB.

Jak změřit hluk na pracovišti?

Měření hluku provádí akreditovaná či autorizovaná laboratoř, nejčastěji pak Krajská hygienická stanice, Státní zdravotní ústav, ale i řada soukromých firem. Aby bylo měření hluku objektivní, je bezpodmínečně nutné, aby bylo prováděno dle předem stanovených podmínek. Měření konkrétního hluku nesmí zkreslovat žádný jiný faktor, například déšť, silný vítr apod. Pokud se měří například hluk strojů ve výrobním procesu, musí se měřit v době obvyklého provozu, nikoliv v době, kdy je jakýmkoliv způsobem provoz omezen. V mnohých případech se musí hluk měřit opakovaně v jiné dny.

Povolení, respektive osvědčení o autorizaci k provádění měření hluku, vibrací a neionizujícího záření, uděluje Státní zdravotní ústav. Zde je seznam autorizovaných laboratoří. Osvědčením a akreditací pověřilo Ministerstvo průmyslu a obchodu Český institut pro akreditaci. Komunálním hlukem se pak zabývá Národní referenční laboratoř.

Jak snížit hluk na pracovišti?

Pokud dojde ke zjištění, že zaměstnanci jsou na pracovišti vystaveni nadměrnému hluku, který může být pro lidský organizmus škodlivý, je vážně dotčena jejich bezpečnost a ochrana zdraví při práci. V takovém případě je nutné zaměstnance ochránit, tedy omezit expozici hluku na povolený limit. Možností, jak to udělat, je spousta. Představíme si některé z nich.

1. Odstraňte nebo zeslabte zdroje hluku
2. Instalujte proti-hlukové bariéry
3. Instalujte zvuko-izolační prvky
4. Použijte osobních ochranné prostředky
5. Změňte technologické a pracovní postupy
6. Navrhněte reorganizaci pracoviště

„Ideální je, když pracoviště navrhne odborník, který bude dbát na prevenci expozice hluku.“

1. Odstraňte nebo zeslabte zdroje hluku

Nejúčinnějším způsobem, jak odstranit nebo alespoň snížit hluk na pracovišti, je začít u zdroje. Například v průmyslu způsobují hluk nejčastěji stroje, zařízení nebo manipulace s předměty či materiálem. Mnohdy stačí opravdu jen málo, ale snížení hluku může být až neuvěřitelné.

2. Instalujte proti-hlukové bariéry

V případě, že z jakéhokoliv důvodu není možné odstranit hluk přímo u zdroje, lze využít technologie, které zajistí jeho zachycení na cestě od zdroje k pracovníkům. Toho lze docílit například instalací proti-hlukových bariér, které je možné umístit buď kolem zařízení samotného nebo přímo kolem pracovníka. Tím dojde k zabránění šíření hluku, které můžete ještě zefektivnit přidáním akustické izolace, která nepříjemné zvuky ještě více absorbuje.

Mezi takové proti-hlukové bariéry patří například akustické panely, stěny nebo záclony ze speciálních akustických materiálů. Pro maximální efektivitu je ale důležité, aby tyto materiály byly umístěny co nejblíž ke zdroji hluku jinak bude docházet k cestování hluku podél bariéry.

3. Instalujte zvuko-izolační prvky

Další možností, jak snížit hluk na pracovišti, je použít izolační prvky, které pohlcují zvuky. Jedná se o protihlukové lisované akustické desky, zvuko-izolační molitany, akustické pěny apod. Jejich účinnost je velmi vysoká. Nelze je ale použít ve všech provozech a navíc bývají velmi drahé.

4. Použijte osobních ochranné prostředky

Použití osobních ochranných prostředků je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak omezit nebo zcela eliminovat hluk na pracovišti. OOPP mají ale také jednu nevýhodu, a to takovou, že jejich nesprávné použití nebo použití z nevědomosti může způsobit naprostou neefektivitu. Jde o to, že některé zvuky mohou být přenášeny do vnitřního ucha přes hlavu a použití například špuntů do uší nemusí mít zcela žádný účinek, i když se může zdát, že reálně to člověku expozici hluku snížilo. Další věcí pak je špatné nasazení OOPP, jehož následky se poznají až za delší dobu.

Mezi nejčastější OOPP pro ochranu sluchu patří špunty do uší (ušní zátky) a proti-hluková sluchátka (mušlové chrániče sluchu).

5. Změňte technologické a pracovní postupy

Pokud je to možné, zkuste změnit pracovní nebo technologický postup tak, aby došlo ke snížení hluku. Pokud nevíte jak, vyhledejte odborníka na optimalizaci hluku na pracovišti. Než ho ale poptáte, zkuste se zamyslet zda:

6. Navrhněte reorganizaci pracoviště

Zkuste se zamyslet nad celkovou reorganizací pracoviště. Efektivní přemístění některých stanovišť, strojů a přístrojů může výrazně snížit expozici hluku. Doporučujeme se v takových případech poradit s odborníkem na hluk v pracovním prostředí.

„Pro snížení hladiny hluku na pracovišti se můžete poradit i s námi. Je to totiž součást bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.“

Legislativa týkající se hluku

Hluk na pracovišti ve vztahu k BOZP. Kdo a jak provádí měření, a jak hluk snížit?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference