Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak motivovat zaměstnance k BOZP? Zkuste 10 našich nejlepších motivačních programů

26. 8. 2016
Zpět

O BOZP jsme toho napsali celkem hodně, ale pořád tu nezazněla otázka: „Jak motivovat zaměstnance a všechny členy firmy, aby se aktivně podíleli na BOZP a věnovali maximální pozornost postupům pro udržení bezpečnosti na pracovišti?“ Myslíte si, že to není možné? Ale je! Jen musíte vědět, jak na to. Přečtěte si 10 našich nejlepších motivačních kroků přímo z praxe a uvidíte, že se vaše situace týkající se bezpečnosti práce zlepší o 100%.

Základní předpoklady fungování motivace

K motivaci a podpoře zaměstnanců vůči BOZP dochází pouze za předpokladu, že obě strany, tedy i zaměstnavatel, vyvíjejí společné úsilí.

„Zapojte a aktivně podporujte všechny zúčastněné strany“

Nejde o to, zda jste ředitel nebo uklízečka. Všichni musí mít o BOZP přehled a musí dodržovat stanovená pravidla pro udržení bezpečnosti práce. Jen tak dosáhnete kýženého výsledku. A jak je tedy motivovat?

10x, jak motivovat zaměstnance k BOZP

1. Uspořádejte týden bezpečnosti práce nebo konferenci BOZP
2. Odměňujte své zaměstnance za plnění BOZP
3. Spojujte tým a dejte všem šanci se ukázat
4. Udržujte vědomosti svých zaměstnanců stále svěží
5. Zaveďte ve firmě nulovou toleranci
6. Zapojte zaměstnance do rozhodování o BOZP
7. Začněte firemní poradu otázkou na téma BOZP
8. Dejte možnost se zaměstnancům na vás kdykoliv obrátit
9. Ukažte zaměstnancům dopady BOZP na jejich zdraví
10. Začleňte BOZP do firemní kultury a rozvíjejte její vizi

1. Uspořádejte týden bezpečnosti práce nebo konferenci BOZP

Uspořádejte jednou ročně Týden bezpečnosti práce nebo třeba jen jednodenní firemní konferenci BOZP. Dáte tak vašim zaměstnancům možnost se zaměřit na význam BOZP a nechat je promluvit.

Nebojte se jim v rámci konference připravit snídani, aby měli hned ráno příjemný pocit, že je něco jinak. Vyvoláte v nich emoce.

Sedněte si všichni do jedné místnosti a nechte promluvit vaše zaměstnance k tématu bezpečnosti práce. Řeknou vám jejich nápady, poznatky z praxe, podělí se s vámi o jejich příběhy. Přizvěte na konferenci také externího specialistu na BOZP, který může rozhovory se zaměstnanci vyhodnotit, a od kterého dostanete určitě také velmi cennou zpětnou vazbu.

Pokud se rozhodnete pro uspořádání týdne bezpečnosti práce, zamyslete se nad přípravou zvláštního programu na všech pět pracovních dnů, který vaše zaměstnance oslní. Připravte si zábavný a vzdělávací program nebo vědomostní hry, které souvisejí s bezpečností práce.

Můžete jim zajistit například atraktivní kurz první pomoci. Jiný den jim můžete umožnit se nechat namasírovat a podat to tak, že je to v rámci BOZP týdne, jako úleva proti stresu. Na poslední den můžete udělat vzdělávací seminář a proložit ho třeba i firemní BOZP konferencí.

Možností je velká řada. Pokud si nevíte rady, rádi vám s tím pomůžeme v rámci komplexní spolupráce v oblasti BOZP.

Tip: Uspořádejte Týden bezpečnosti práce v období, kdy je Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Každoročně tento den patří k datu 28. dubna.

2. Odměňujte své zaměstnance za plnění BOZP

Aby lidé mohli být motivování k různým činnostem nebo aktivitám, musíte je za to odměnit. Ale nejen to. Musíte jim dát také motiv, který je přitáhne. A aby je motiv přitáhl, musejí mu nejdříve porozumět.

Zhodnoťte výši pracovní zátěže vašich zaměstnanců, ale také rizika, která na ně při pracovním procesu číhají den co den. Zpracujte si analýzu stavu či přímo audit BOZP, který bude obsahovat odborné zhodnocení rizik, definování kritických míst, zhodnocení skrytých nebezpečí, posouzení zaměstnanecké informovanosti o BOZP a jejich přístupu ke zdraví, vnímání pracovní únavy, pracovních podmínek, ale také vztahů na pracovišti. Dozvíte se řadu důležitých informací, na jejichž základě pak můžete připravit a nastavit odměny za plnění BOZP.

Ptáte se, jakže konkrétně je odměňovat? To záleží zejména na specifikaci vašeho provozu. Odměňování zaměstnanců za dodržování BOZP nemusí být vždy řešeno finanční odměnou, ale je potřeba umět změřit výsledek - tzn., zda se díky společnému úsilí dokázalo něco zlepšit. Pokud ano, pak je čas na odměnu.

Udělejte to tak, že představíte všem zaměstnancům v rámci firemní konference BOZP výsledky zpracované analýzy, ale také nový motivační program, jehož cílem bude zvýšení bezpečnosti na pracovišti. S motivačním plánem vám pomůže váš specialista na BOZP.

Své zaměstnance můžete odměňovat jednotlivě - například za to, že jedinec dokázal předejít nebezpečné situaci, nebo že včas a odborně poskytl první pomoc pro svého kolegu. Odměnu ale můžete udělit také za úspěšné složení každoroční prověrky z BOZP.

Tip: A co dát jako odměnu? Za zvládnutí nebezpečné situace či poskytnutí první pomoci to může být například osobní poděkování a certifikát zodpovědného zaměstnance od ředitele včetně jednorázového finančního ohodnocení. Za úspěšné složení prověrky to může být třeba pozvání na pizzu nebo balení dobré kávy. Záleží jen na vás, jak moc chcete být štědří.

3. Spojujte tým a dejte všem šanci se ukázat

Zaměstnance je důležité také spojovat. Oni sami to chtějí. Chtějí se poznat, pobavit a zároveň se také ukázat. Uspořádejte pro ně něco jako Bezpečnostní den a umožněte jim si vyzkoušet reálné situace v praxi.

Připravte jim doprovodný zábavný program a nechte je soutěžit. Výherce můžete opět odměnit dle vašich dispozic.

Bezpečnostní den můžete udělat neformálně mimo pracoviště a spojit ho například s teambuildingem a večerní zábavou.

Je ale možné ho realizovat přímo na pracovišti a pojmout ho spíš jako nácvik dovedností, které mají za cíl snížit a kompenzovat pracovní zátěž.

Tip: Pokud uspořádáte Den bezpečnosti o víkendu, můžete pozvat také ostatní členy jejich rodiny včetně dětí, pro které lze též připravit něco zábavného v kombinaci s bezpečností.

4. Udržujte vědomosti svých zaměstnanců stále svěží

Opakování je matka moudrosti. Zapojte proto své zaměstnance do pravidelných školení BOZP a udržujte jejich vědomosti o BOZP stále svěží. Snížíte tím počet pracovních nehod a úrazů a tím i náklady na náhrady škody.

Asi víte, jak nudná jsou klasická školení za účasti lektora a jak moc se zaměstnancům na taková školení nechce. Ale uvažovali jste někdy o změně? Co takhle zkusit něco nového, zábavnějšího a efektivnějšího?

Zajistěte svým zaměstnancům online školení přes internet, které je doprovázené interaktivními animacemi. Dejte jim k tomu jednoporcové balení kvalitní kávy a sušenku, a uvidíte, jak se jejich pohled na školení rázem změní o 180°. Podívejte se, jak takové online školení BOZP vypadá a funguje.

Tip: Spojte školení zaměstnanců v oblasti bezpečnosti práce s uspořádáním Dne či Týdne bezpečnosti práce nebo konferencí BOZP.

5. Zaveďte ve firmě nulovou toleranci

Nastavte ve své firmě nulovou toleranci pro porušování bezpečnosti na pracovišti a to včetně jakéhokoliv fyzického či psychického násilí apod. Ujistěte své zaměstnance, že porušování těchto pravidel zde není tolerováno. Dejte jim také možnost ohlášení obtěžování nebo dokonce porušování lidských práv.

Vaší snahou by mělo být zároveň eliminování pracovního stresu, který je čím dál větším fenoménem. Přečtěte si něco o připravovaném zákoně, který by měl ošetřovat stres v práci.

Tip: Zaveďte za hrubé porušování bezpečnosti práce finanční sankce, které motivují zaměstnance se takovému jednání velkým obloukem vyhnout. Pro případ fyzického násilí nebo psychického vydírání zaveďte sankce v podobě ukončení pracovního poměru.

6. Zapojte zaměstnance do rozhodování o BOZP

Každý se chce cítit ve firmě důležitý, i uklízečka nebo údržbář. Každý by tak měl dostat možnost se zapojit do rozhodování o bezpečnosti a ochraně zdraví na svém pracovišti. Ale jak to udělat?

Připravte si jednoduchý dotazník týkající se změn pro zlepšení BOZP, který dáte svým zaměstnancům a nechte je hlasovat o případných změnách. Zaměstnanci jsou ti, kteří vám toho o bezpečnosti na pracovišti mohou říct nejvíc. Vždyť přeci oni se s riziky setkávají téměř každý den a ví, jak to chodí.

V dotazníku se můžete ptát nejen na konkrétní nebezpečné situace, pracovní postupy, technologie nebo práci se stroji a zařízeními, ale také například na to, zda jim něco z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nevyhovuje, nebo co by chtěli změnit a myslí si, že by to pomohlo ke zlepšení BOZP.

Pokud se setkáte s opravdu efektivními nápady, nebojte se vyhlásit a odměnit zaměstnance, kteří se aktivně do rozhodování zapojili a jejichž tipy na zlepšení mohou mít opravdový přínos.

Tip: Většina zaměstnanců, zejména pak ty s dělnickými profesemi, nechce moc psát, proto se snažte, aby dotazník byl jednoduchý a použijte spíš možnost vybrat si odpověď podle možnosti A, B nebo C.

7. Začněte firemní poradu otázkou na téma BOZP

Zaveďte pravidlo, že při skupinovém setkání, meetingu či firemní poradě požádáte všechny účastníky o to, aby vám sdělili, co udělali pro bezpečnost práce v minulém týdnu, měsíci nebo od posledního setkání.

To udělá bezpečnosti práce ve vaší firmě zvláštní status a integruje ji do každého aspektu podnikání se zaměřením na úspěch. Ostatním zaměstnancům to také dává šanci rozpoznat věci, které dělají každý den, a které mohou mít vliv na vzájemnou bezpečnost. Mohou si tak sami uvědomit, že něco dělají špatně.

Tip: Pokud se to vašim zaměstnancům nebude líbit, netlačte zbytečně na pilu. Není dobré je zahltit touto otázkou každý den, ale jen občasně - přibližně jednou týdně nebo měsíčně v závislosti na riziku provozu.

8. Dejte možnost se zaměstnancům na vás kdykoliv obrátit

Tuto motivaci považujeme za extrémně důležitou. Ještě stále je možné se setkat s podniky, které neakceptují stížnosti na bezpečnost práce od svých zaměstnanců. Pokud je to tak i ve vašem podniku, je ten správný čas to změnit!

Dejte svým zaměstnancům možnost, aby se na vás mohli kdykoliv v případě problémů nebo zjištěných nedostatků v oblasti BOZP obrátit. Nechte je, aby vám sdělili, že ve firmě dochází k používání nesprávných postupů. Nikdo to však nesmíte brát jako “práskání” a už vůbec nesmíte dopustit, aby byl stěžovatel veřejně odhalen či dokonce ponížen! To by nedělalo ve firmě dobrotu a mohlo by to vážně narušit vaši firemní kulturu. Jde přeci primárně o to, aby všichni zůstali v bezpečí.

Snažte se být otevřeni změnám a řekněte všem svým zaměstnancům zcela otevřeně, že nemusejí mít strach přijít za vámi s problematikou BOZP.

Tip: Začněte si více všímat vašich zaměstnanců a začněte s identifikací těch, kteří se chovají důsledně s ohledem na bezpečnost práce. Vytvořte si seznam poctivých zaměstnanců a odměňte je.

9. Ukažte zaměstnancům dopady BOZP na jejich zdraví

Tato motivace může někomu připadat spíš jako demotivace, ale není to tak. Každý zaměstnanec by měl vidět, jaké dopady může mít nerespektování pravidel BOZP či nedodržování pracovních postupů.

A nemusí to být jen drastická video ukázka pořezání při práci s ostrými předměty, ale například i následky nedodržování ergonomie při práci na počítači.

Ukažte zaměstnancům konkrétní případy toho, co se stane když:

Tip: Jako ukázku můžete použít různá videa, kterých je na internetu dostatek, ale nezapomeňte také na to, že je důležité jim zaměstnancům ukázat, jaké výhody pro jejich zdraví má kladný přístup k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

10. Začleňte BOZP do firemní kultury a rozvíjejte její vizi

Začleňte BOZP do firemní kultury a to tak, že se stane součástí každodenního myšlení všech zaměstnanců. Investujte do přímého výcviku zaměstnanců, ať už se jedná o školení nebo konkrétní praktické ukázky. Zmenší to úrazovost, počet nemocí z povolání a chronické potíže, a zároveň to zvýší spokojenost a loajalitu zaměstnanců, kteří získají pocit, že pracují v bezpečném podniku, kterému na svých zaměstnancích opravdu záleží.

Pokud začleníte BOZP do firemní kultury, zaměstnanci postupně ucítí, že to s BOZP myslíte vážně a že vám jde zejména o jejich zdraví. Vzdělávejte je a vždy je odměňte, i kdyby to měla být jen ústní pochvala. A nezapomeňte také na neustálý rozvoj této vize. Více informací o firemní kultuře BOZP se dozvíte v článku Trendy v BOZP pro rok 2016 ve světě? Dobře nastavená firemní kultura BOZP ponese výsledky.

Tip: Ukažte svým zaměstnancům, například prostřednictvím roční BOZP zprávy při příležitosti firemní konference, že BOZP má pozitivní dopady nejen na hospodaření firmy a zlepšení pracovního prostředí, ale zejména na jejich osobní zdraví.

CRDR s.r.o.

Jak motivovat zaměstnance k BOZP? Zkuste 10 našich nejlepších motivačních programů
Naši nejvýznamnější klienti
NÚDZ Hilite Lindab Lom Praha Rituals Košík AEG Bvlgari Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference