Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Trendy v BOZP pro rok 2016 ve světě? Dobře nastavená firemní kultura BOZP ponese výsledky

5. 3. 2016
Zpět

Pokud pro jednou odhlédneme od našeho prostředí a necháme se inspirovat v zahraničí, často přijdeme na skutečnost, že některé postupy a procesy, o kterých v našich končinách zdlouhavě rozvažujeme a přemýšlíme, jsou již někde dávno zavedené a dokonce jsou už tyto procesy celkem jasně měřitelné. Pokud se podíváme na výhled na rok 2016 od společnosti Honeywell, konkrétně od její divize HIS (Honeywell Industrial Safety), vidíme jasný akcent na trend začleňování BOZP do firemní kultury, kterému předpovídá její ředitel John Montigny značný význam pro příští rok. Trendem tedy není zlepšování BOZP jakožto doplňkového či vedlejšího firemního procesu, ale jeho pevné ukotvení ve firemní kultuře jako takové. Podívejme se nyní společně na zásadní body z toho výhledu pro rok 2016.

Investice do BOZP se vyplácejí

Ať už se jedná o přímý výcvik zaměstnanců, administrativu popř. jiné činnosti související s BOZP na pracovišti, všechny statistiky a průzkumy u klientů společnosti Honeywell jednoznačně prokazují trend návratnosti investic do odpovědně řešené BOZP. Studie o přímém dopadu ergonomických, bezpečnostních a zdravotních opatřeních jsou v odborném tisku k dispozici již od osmdesátých let, nicméně tato nejnovější studie zohledňuje i elektronické systémy a jejich pozitivní vliv na produktivitu a bezpečnost práce a tím pádem i dopady na pracovní i finanční výsledky jednotlivých společností. Menší úrazovost, nemocnost, méně chronických potíží z povolání a hlavně větší spokojenost a loajalita zaměstnanců, kteří mají pocit, že je o ně postaráno, to jsou jen některé nejdůležitější body vyplývající ze zprávy HIS, které demonstrují přínosy kvalitně řešené BOZP v rámci firmy.

Podpora vrcholového managementu

Čím dál tím více odborníků na bezpečnost si pochvaluje rostoucí součinnost a pochopení pro problematiku BOZP ze strany vrcholového managementu jednotlivých firem, který se stále aktivněji účastní plánování strategií BOZP a nastavování jednotlivých procesů v rámci dlouhodobé problematiky řízení firemních rizik. Velmi často se také výkonné vedení jednotlivých společností účastní i vyhodnocení těchto strategií a cílů, což opět pomáhá pověřeným pracovníkům lépe cílit jejich strategie na konkrétní potřeby dané firmy. Nemalou měrou tato spoluúčast vedení motivuje i samotné řadové pracovníky, kteří nemají pocit, že je BOZP ve firmě jen jakousi nucenou činností, ale že se jedná o integrální součást práce celé firmy.

Pozitivní vliv na hospodaření firmy

Jak už jsme naznačili výše, kvalitně a dlouhodobě řešená problematika BOZP na pracovišti se z hlediska statistik velmi dobře podepisuje na celkovém hospodaření firmy. Díky větší spokojenosti a menší úrazovosti zaměstnanců mají firmy nižší výdaje na jejich případnou léčbu, náhradu škod, nemusí hledat za dané zaměstnance náhradu a tím pádem měnit harmonogram činností, který často ovlivní i některé obchodní a finanční procesy. Díky tomu, že je možné počítat s dlouhodobě fungujícími zaměstnanci, stoupá produktivita práce a ziskovost společností.

Krom těchto jednoznačných benefitů zmiňuje výhled společnosti Honeywell Industrial Safety též i dlouhodobé výzvy a kritické vody, kterým budou muset lidé zodpovědní za BOZP čelit v příštím roce a jejichž zvládání tak bude mít vliv na celkový výsledek firemní politiky BOZP.

Přímý výcvik zaměstnanců

Při výcviku či jakékoliv jiné instruktáži zaměstnanců se osoby zodpovědné za bezpečnost práce stále pohybují mezi dvěma základními přístupy. Prvním je přístup k instruktáži zaměstnanců jako k jednomu z klíčových prvků implementace zásad BOZP na pracovišti, zatímco druhým přístupem je tendence pokládat výcvik zaměstnanců za prostředek, pomocí kterého se daná firma zbavuje spoluzodpovědnosti při případné nehodě. I při nalezení kompromisu mezi těmito dvěma přístupy a při jasném vymezení účelu takových praktických lekcí je někdy obtížně zajistit od vedení firmy nezbytné finance či materiální zabezpečení takové komplexní instruktáže, přičemž dnes již existují technické možnosti trénovat některé rizikové úkony (např. oprava zařízení umístěného ve výšce při nepříznivých povětrnostních podmínkách) na speciálních cvičištích.

Efektivní řízení rizik

Řízení rizik představuje globální problém na mnoha úrovních, tedy nejenom v otázce BOZP. Pokud se ovšem podíváme na skutečnost naplňování zásad řízení a eliminace rizik BOZP, můžeme u většiny společností vidět rezervy, jak co se týče časové horizontu odstraňování rizik, tak celkové efektivity jejich řízení. Rok 2016 v tomto nebude jiný a záleží už na konkrétních provozech a osobách pověřeným řešením problematiky BOZP, jaké postupy zvolí pro efektivní zvládání rizik a jaké mu k tomu jeho zaměstnavatel alokuje zdroje.

Více práce, méně prostředků

Tento otázka se podobně jako efektivita řízení rizik netýká zdaleka jen BOZP, ale prakticky každého odvětví výroby či služeb. Všeobecný tlak na snižování nákladů a přímou návratnost investovaných prostředků povede spousty firem ke snaze omezit přímé výdaje na BOZP. Pracovníci zodpovědní za BOZP nicméně budou v příštím roce nuceni, stejně jako v letech předchozích, upravovat jednotlivé procedury a celkovou administrativu z důvodu postupného slučování standardů zemí EU a možného sbližování euroatlantického prostoru díky novým obchodním smlouvám. Řešitelé BOZP v zahraniční však mohou využít dvou základních opěrných bodů – tím prvním jsou zejména řadoví zaměstnanci, kteří začínají vnímat BOZP jako důležitou součást firemní kultury, no a tím druhým je pak vrcholový management, který pro změnu začíná v BOZP vidět možnost úspory nákladů a dlouhodobé zvýšení efektivity. My ostatně doufáme, že něco z těchto pozitivních trendů přijde v  roce 2016 i k nám do ČR.

CRDR s.r.o.

Trendy v BOZP pro rok 2016 ve světě? Dobře nastavená firemní kultura BOZP ponese výsledky
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference