Kromě kmenových zaměstnanců, kteří se mimo své pracoviště pohybují v rámci plnění pracovních úkolů spíše výjimečně, existuje ještě celá škála profesí a specialistů, pro které je návštěva jiných pracovišť takřka denním chlebem. Nejčastěji se jedná o servisní techniky, obchodní zástupce, elektrikáře, montéry nebo pracovníky nejrůznějších inspekčních pracovišť.
Na tyto zaměstnance se vztahují stejná pravidla BOZP, jako na jejich protějšky přímo na pracovišti konkrétního zaměstnavatele, ovšem s pár rozdíly. Ukážeme vám, že řešení pracovního úrazu není o tolik složitější, než pokud se stane na kmenovém pracovišti, což ovšem neznamená, že by jeho úspěšné vyřešení a administrace byla zcela primitivní. Ukážeme vám také online nástroj, který vám zpracování záznamu o pracovním úrazu podstatně zjednoduší a urychlí.
Ve stručnosti je možné konstatovat, že za každý pracovní úraz, který se danému zaměstnanci přihodí na jiném pracovišti, odpovídá stále tentýž zaměstnavatel. Také na něm leží břemeno všech zákonných náhrad v adekvátní výši dle rozsahu a charakteru zranění.
Jsou to zejména náhrady za:
Konkrétní výše těchto náhrad či jejich uznatelnost souvisí zejména se závažností celé příhody a obecně s okolnostmi samotného pracovního úrazu. Důležitou roli hraje také místo pracovního úrazu a úloha zaměstnance v okamžiku, kdy k úrazu došlo.
Obecně platí, že zaměstnanec má nárok na kompenzace při pracovním úrazu, pokud měl dostatečné oprávnění se na pracovišti pohybovat, dodržel všechny vnitřní i obecné zákonné směrnice bezpečnosti práce a nebyl ovlivněn návykovými látkami, které mohly mít negativní vliv na bezpečné splnění úkolu.
V takovém případě hovoříme o náhlém působení zevních vlivů, kterým nemohl zaměstnanec zabránit. V jiné situaci se část břemene spojeného s kompenzací pracovního úrazu přesouvá na daného zaměstnance.
Při pracovním úrazu se pro zraněného zaměstnance v zásadě nic nemění, kromě jedné věci, kdy utrpěný úraz musí ohlásit nejprve vedoucímu úseku externího pracoviště, kde se úraz přihodil.
V takovém případě je pak na vedoucím pracovníkovi, aby dle příslušného traumatologického plánu na pracovišti zajistil jak první pomoc zraněnému zaměstnanci, tak i zavolání lékařského ošetření.
Vedoucí pracovník, by měl následně ohlásit zranění zaměstnance svému nadřízenému, resp. zaměstnanci, který má na starosti knihu úrazů, kam musí být vzniklá situace řádně zapsána.
Externí zaměstnavatel, u kterého se úraz přihodil, musí dle zákona informovat zaměstnavatele zraněného pracovníka, poskytnout mu veškerou součinnost při šetření okolností daného úrazu a pokud je to možné nemanipulovat s místem nehody, aby bylo možné provést šetření na místě.
Pokud je pracovní úraz menšího rozsahu, tedy nevyžádá si pracovní neschopnost delší než 3 pracovní dny, postačí jeho zápis do knihy úrazů.
Pozor ovšem na důležitou povinnost: zranění zaměstnance musí zapsat do knihy úrazů oba zaměstnavatelé, tedy jak ten, u kterého se daný úraz přihodil, tak i řádný zaměstnavatel postiženého pracovníka.
Pokud došlo k úrazu, u kterého doba pracovní neschopnosti přesáhne tři pracovní dny, nebo kdy došlo dokonce k úmrtí zaměstnance, je nutné kromě zápisu do knihy úrazů vytvořit i odpovídající záznam o úrazu dle zákonných náležitostí, a ten následně odeslat na příslušné úřady.
Úraz bude poté veden jako tzv. šetřený, přičemž se k jeho záznamu vyjadřuje jak postižený zaměstnanec (dovolí-li mu to zdravotní stav), tak i zástupci odborové organizace.
Zápis zpracovává místně příslušný úřad práce, Inspektorát bezpečnosti práce, a v některých případech také policie, hasičský záchranný sbor, báňský úřad nebo inspekce životní prostředí (pokud to charakter úrazu či jeho okolnosti vyžadují).
Pokud již máte nějakou zkušenost s administrativou pracovního úrazu, u kterého je nutné kromě zápisu do knihy úrazů sepsat i tzv. záznam o úrazu, možná víte, že to není pouze jednoduché vyplnění kolonek, jako když si objednáváte zboží na e-shopu, ale že pro jeho vyplnění existuje značné množství pravidel, počínaje kódovým označením jednotlivých bodů úrazového děje, až po jeho správné podepsání a odeslání na příslušná místa.
V roce 2015 spustila naše společnost bezplatný portál pracovniuraz.cz, na kterém najdete přehledné online rozhraní, které vám umožní správně a podle zákona připravit celý záznam o úrazu online. Vše funguje v zásadě ve dvou módech, a sice s registrací či bez registrace.
Registrace je taktéž bezplatná a na rozdíl od používání v neregistrovaném režimu vám umožní ukládat jednotlivé formuláře o pracovních úrazech, doplňovat je a mít je přehledně evidované.
V režimu bez registrace sice také bez problému vyplníte a vygenerujete záznam o úrazu, nicméně pro jeho úpravu musíte vytvořit záznam úplně nový, proto doporučujeme používat toto rozhraní v registrovaném módu.
Uvidíte, že s portálem pracovniuraz.cz není složité záznam vyplnit a hlavně máte konečně jistotu, že vše odpovídá zákonu a že se při posuzování např. pojistného plnění zbytečně neokradete administrativní chybou. Pracovní úraz není samozřejmě nikdy nic příjemného, nicméně s dobrým online asistentem, jako je tento, máte alespoň administrativní část celé události o něco jednodušší.
Více informací o této webové službě se dozvíte v tomto článku nebo můžete přejít přímo na formulář pro pracovní úraz.
CRDR s.r.o.
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor