Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak řešit pracovní úraz na pracovišti jiného zaměstnavatele? Pozor na drobné rozdíly a součinnost obou zaměstnavatelů

29. 9. 2016
Zpět

Kromě kmenových zaměstnanců, kteří se mimo své pracoviště pohybují v rámci plnění pracovních úkolů spíše výjimečně, existuje ještě celá škála profesí a specialistů, pro které je návštěva jiných pracovišť takřka denním chlebem. Nejčastěji se jedná o servisní techniky, obchodní zástupce, elektrikáře, montéry nebo pracovníky nejrůznějších inspekčních pracovišť.

Na tyto zaměstnance se vztahují stejná pravidla BOZP, jako na jejich protějšky přímo na pracovišti konkrétního zaměstnavatele, ovšem s pár rozdíly. Ukážeme vám, že řešení pracovního úrazu není o tolik složitější, než pokud se stane na kmenovém pracovišti, což ovšem neznamená, že by jeho úspěšné vyřešení a administrace byla zcela primitivní. Ukážeme vám také online nástroj, který vám zpracování záznamu o pracovním úrazu podstatně zjednoduší a urychlí.

Pracovní úraz a finanční kompenzace

Ve stručnosti je možné konstatovat, že za každý pracovní úraz, který se danému zaměstnanci přihodí na jiném pracovišti, odpovídá stále tentýž zaměstnavatel. Také na něm leží břemeno všech zákonných náhrad v adekvátní výši dle rozsahu a charakteru zranění.

Jsou to zejména náhrady za:

Konkrétní výše těchto náhrad či jejich uznatelnost souvisí zejména se závažností celé příhody a obecně s okolnostmi samotného pracovního úrazu. Důležitou roli hraje také místo pracovního úrazu a úloha zaměstnance v okamžiku, kdy k úrazu došlo.

Obecně platí, že zaměstnanec má nárok na kompenzace při pracovním úrazu, pokud měl dostatečné oprávnění se na pracovišti pohybovat, dodržel všechny vnitřní i obecné zákonné směrnice bezpečnosti práce a nebyl ovlivněn návykovými látkami, které mohly mít negativní vliv na bezpečné splnění úkolu.

V takovém případě hovoříme o náhlém působení zevních vlivů, kterým nemohl zaměstnanec zabránit. V jiné situaci se část břemene spojeného s kompenzací pracovního úrazu přesouvá na daného zaměstnance.

Jak postupovat u pracovního úrazu na externím pracovišti

Při pracovním úrazu se pro zraněného zaměstnance v zásadě nic nemění, kromě jedné věci, kdy utrpěný úraz musí ohlásit nejprve vedoucímu úseku externího pracoviště, kde se úraz přihodil.

V takovém případě je pak na vedoucím pracovníkovi, aby dle příslušného traumatologického plánu na pracovišti zajistil jak první pomoc zraněnému zaměstnanci, tak i zavolání lékařského ošetření.

Vedoucí pracovník, by měl následně ohlásit zranění zaměstnance svému nadřízenému, resp. zaměstnanci, který má na starosti knihu úrazů, kam musí být vzniklá situace řádně zapsána.

Externí zaměstnavatel, u kterého se úraz přihodil, musí dle zákona informovat zaměstnavatele zraněného pracovníka, poskytnout mu veškerou součinnost při šetření okolností daného úrazu a pokud je to možné nemanipulovat s místem nehody, aby bylo možné provést šetření na místě.

Evidence pracovního úrazu u externího zaměstnavatele

Pokud je pracovní úraz menšího rozsahu, tedy nevyžádá si pracovní neschopnost delší než 3 pracovní dny, postačí jeho zápis do knihy úrazů.

Pozor ovšem na důležitou povinnost: zranění zaměstnance musí zapsat do knihy úrazů oba zaměstnavatelé, tedy jak ten, u kterého se daný úraz přihodil, tak i řádný zaměstnavatel postiženého pracovníka.

Pokud došlo k úrazu, u kterého doba pracovní neschopnosti přesáhne tři pracovní dny, nebo kdy došlo dokonce k úmrtí zaměstnance, je nutné kromě zápisu do knihy úrazů vytvořit i odpovídající záznam o úrazu dle zákonných náležitostí, a ten následně odeslat na příslušné úřady.

Úraz bude poté veden jako tzv. šetřený, přičemž se k jeho záznamu vyjadřuje jak postižený zaměstnanec (dovolí-li mu to zdravotní stav), tak i zástupci odborové organizace.

Zápis zpracovává místně příslušný úřad práce, Inspektorát bezpečnosti práce, a v některých případech také policie, hasičský záchranný sbor, báňský úřad nebo inspekce životní prostředí (pokud to charakter úrazu či jeho okolnosti vyžadují).

Záznam o úrazu může být klíčový při posuzování náhrad

Pokud již máte nějakou zkušenost s administrativou pracovního úrazu, u kterého je nutné kromě zápisu do knihy úrazů sepsat i tzv. záznam o úrazu, možná víte, že to není pouze jednoduché vyplnění kolonek, jako když si objednáváte zboží na e-shopu, ale že pro jeho vyplnění existuje značné množství pravidel, počínaje kódovým označením jednotlivých bodů úrazového děje, až po jeho správné podepsání a odeslání na příslušná místa.

Zkuste Pracovniuraz.cz - online průvodce zdarma

V roce 2015 spustila naše společnost bezplatný portál pracovniuraz.cz, na kterém najdete přehledné online rozhraní, které vám umožní správně a podle zákona připravit celý záznam o úrazu online. Vše funguje v zásadě ve dvou módech, a sice s registrací či bez registrace.

S registrací

Registrace je taktéž bezplatná a na rozdíl od používání v neregistrovaném režimu vám umožní ukládat jednotlivé formuláře o pracovních úrazech, doplňovat je a mít je přehledně evidované.

Bez registrace

V režimu bez registrace sice také bez problému vyplníte a vygenerujete záznam o úrazu, nicméně pro jeho úpravu musíte vytvořit záznam úplně nový, proto doporučujeme používat toto rozhraní v registrovaném módu.

Formulář pro pracovní úraz dle zákona

Uvidíte, že s portálem pracovniuraz.cz není složité záznam vyplnit a hlavně máte konečně jistotu, že vše odpovídá zákonu a že se při posuzování např. pojistného plnění zbytečně neokradete administrativní chybou. Pracovní úraz není samozřejmě nikdy nic příjemného, nicméně s dobrým online asistentem, jako je tento, máte alespoň administrativní část celé události o něco jednodušší.

Více informací o této webové službě se dozvíte v tomto článku nebo můžete přejít přímo na formulář pro pracovní úraz.

CRDR s.r.o.

Jak řešit pracovní úraz na pracovišti jiného zaměstnavatele? Pozor na drobné rozdíly a součinnost obou zaměstnavatelů
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference