Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jak vybrat kvalitní respirátor a rozeznat certifikovaný od falešného

10. 1. 2021
Zpět

Nevyznáte se v respirátorech a rádi byste si koupili ten správný a navíc kvalitní? Připravili jsme pro vás podrobný manuál obsahující 5 klíčových faktorů, díky kterým se vyhnete nesprávné koupi, ale také falzifikátům. Pojďme na to!

5 klíčových faktorů, které musí splňovat kvalitní respirátor

Při výběru kvalitního a spolehlivého respirátoru je důležité se zaměřit na následujících pět faktorů, které vám pomohou nekoupit padělek (fake), jehož účinnost bude s velkou pravděpodobností extrémně nízká nebo dokonce nulová. Před nákupem vždy pečlivě zvažte následující faktory:

  1. Účel ochrany - filtrační třída FFP
  2. Výrobce respirátoru a země původu
  3. Značka CE a certifikace dle norem
  4. Prodejce respirátorů - reference a zdroje
  5. Návod k použití a bezpečnostní pokyny

1. Účel ochrany - filtrační třída FFP

Při výběru správného respirátoru je důležité myslet zejména na to, před čím má respirátor svého uživatele chránit. Vyhnete se tak zbytečným omylům ve funkčnosti a účinnosti, které jsou pro kvalitní ochranu extrémně důležité.

Respirátor FFP1 Respirátor FFP2 Respirátor FFP3
Ochrana před netoxickým a nefibrogenním prachem - křemen (oxid křemičitý), kristobalit, tridymit aj. Ochrana před pevnými a kapalnými zdraví škodlivými prachy, aerosoly a kouřem. Ochrana před mikročásticemi, jako jsou viry a infekční onemocnění (např. COVID-19).
Tyto jsou v prachu oxidu křemičitého, cementu, železné rudě, uhlí, zinku, hliníku aj. Tyto jsou rizikem nejčastěji ve stavebnictví, slévárenství, sklářství, zemědělství a farmaceutickém průmyslu. Využívají se zejména ve zdravotnictví jako nejvyšší ochrana před nákazou a šířením nemocí.

Mohlo by vás zajímat:

2. Výrobce respirátoru a země původu

Jakmile budete vědět, jaký typ filtrační třídy respirátoru potřebujete, ujistěte se také, kdo je jeho výrobcem a jaká je země původu. Dejte přednost certifikované evropské nebo dokonce české kvalitě před asijským padělkem.

Pozor na falešné a nekvalitní respirátory

Můžete narazit na falešné respirátory, většinou asijského původu, které nejen že nesplňují přísné evropské normy a legislativní požadavky, ale také podstupují velmi dlouhou cestu do Evropy a bývají vystaveny nepříznivým skladovacím podmínkám, jež mohou mít fatální následek na jejich kvalitu. Riziko jejich znečištění představuje zejména nevhodný obal, vlhké prostředí nebo dokonce skladování mezi oblečením, které se na dlouhé cesty často stříká fungicidními spreji proti plísním (INFO.CZ: Falešné respirátory stále ohrožují Čechy).

Užitečné: Na nekvalitní roušky a respirátory upozornil také dTEST, který přišel se svým vlastním laboratorním testem, jehož celý výstup si můžete stáhnout na dTEST: Test roušek a respirátorů 2020.

Zlaté české respirátory

Dejte přednost evropským výrobkům. Vždyť i v České republice se vyrábí respirátory a dokonce s nanovláknem, které patří mezi nejkvalitnější na světě.

My v Bozp.cz doporučujeme a používáme české respirátory ROYAX a RESPILON. Vyhovují evropské legislativě a splňují ty nejpřísnější kvalitativní normy a testy předních světových laboratoří.

3. Značka CE a certifikace dle norem

Značení respirátorů, ale i ústenek a roušek, je často matoucí a jsou v něm stále určité mezery. V první řadě se vyvarujte produktům, které nemají český text na obalu. Hned potom se zaměřte na označení CE, což hraje velmi důležitou roli ve funkčnosti a kvalitě respirátoru.

Značka CE označuje certifikovanou ochrannou pomůcku, která vyhovuje přísným požadavkům evropských standardů. V případě respirátorů musí být tyto požadavky naplněny v souladu s normou EN 149+A1, která garantuje konkrétní parametry filtrační účinnosti a prodyšnosti (FFP2 a FFP3).

Doporučujeme: Najděte na respirátoru správné označení CE a normu. To je garance toho, že respirátor je kvalitní pro účel, který má splňovat.

Označení certifikovaného respirátoru FFP2
Označení CE a normy EN 149+A1 včetně filtrační třídy (FFP2) u kvalitního českého respirátoru od firmy Royax.

Rozdíly ve světových normách

Existuje několik světových regulačních norem. V případě certifikování respirátorů rozlišujeme:

Respirátory s označením N95 a KN95 jsou dle WHO, ECDC a CDC srovnatelné s filtrační třídou FFP2 dle evropské normy EN 149+A1. Někteří odborníci však varují před čínskými respirátory KN95 a tvrdí, že jejich účinnost je oproti FFP2 třetinová.

4. Prodejce respirátorů - reference a zdroje

Při výběru kvalitního respirátoru nezapomeňte prověřit také kvality prodejce. Vždy si ověřte, kdo je prodejce, zda fyzická nebo právnická osoba, jakou má historii nebo co se o něm píše v recenzích na webech, jako je Heureka.cz, Google.cz, Firmy.cz apod. Udělejte si malou analýzu ve vyhledávači, která vám zabere pár minut a ušetří peníze a čas strávený reklamacemi.

Doporučujeme:

Tip: Kvalitu prodejce můžete poznat také podle obsahu na jeho oficiálním webu. Prodejce, kterému záleží na informovanosti a transparentnosti, publikuje na svém webu návody k použití, bezpečnostní pokyny, manuály, rady, tipy, certifikáty, testy a další obsah, který pomáhá uživatelům jeho produktů.

5. Návod k použití a bezpečnostní pokyny

Kvalitní respirátor poznáte také podle toho, že má návod k použití. Návod by měl být vždy v jazyce země, ve které se prodává. Je to zároveň legislativní požadavek, takže by u respirátoru nikdy neměl chybět. Není-li v národním jazyce na obalu, musí být alespoň uvnitř obalu.

Doporučujeme: Nemá-li respirátor návod k použití, nebo pokud ho jeho výrobce či prodejce nezveřejní alespoň na svém oficiálním webu, nekupujte ho! Může to být známka falzifikátu z asijských zemí.

Návod k použití na zadní straně obalu respirátoru Royax
Návod k použití na zadní straně obalu respirátoru Royax.

Český návod k použití, který je přiložen uvnitř obalu českého respirátoru Royax
Český návod k použití, který je přiložen uvnitř obalu českého respirátoru Royax.

Doporučujeme z našeho obsahu:

Rozdíly mezi respirátory s filtrační třídou ochrany FFP1, FFP2 a FFP3
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference