Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Jaká rizika jsme ochotní tolerovat v práci? Mnohdy jde i o naše zdraví!

6. 11. 2015
Zpět

V období podzimu, kdy Českou republiku čekají vždy tři významné svátky ve třech měsících, konkrétně Den české státnosti, výročí vzniku První republiky a Mezinárodní den studentstva a u nás též počátek revolučních událostí ze 17. listopadu. Během tohoto období některá naše přední média s oblibou zveřejňují nejrůznější statistiky zaměřené na životní úroveň při srovnání jak meziročním, tak i mezi několika dekádami. Pokud se na tyto statistiky podíváme z celkového pohledu za posledních několik let, nemůžeme si nevšimnout objektivně rostoucí kvality života všech občanů ČR.

Není to jenom stránka příjmu, ale také dostupnost služeb, informovanost, lepší životospráva a v neposlední řadě něco, čemu by se dalo říci rostoucí nároky na konzumované produkty a služby. Dnes není výjimkou, že se lidé seznamují s etiketami na výrobcích, studují složení a certifikace kosmetiky, zajímají se o původ oblečení a rádi si nechají poradit od odborníků na výživu, životní styl či fyzickou kondici. Je tedy poněkud s podivem, že co se týče bezpečnosti práce, jsou zaměstnanci schopni tolerovat značné množství rizik, které nejenom, že mohou vézt k pracovnímu úrazu, ale skončit i trvalými následky. Pojďme se proto podívat na nejčastější prohřešky proti bezpečnosti práce, kterých se zaměstnavatelé i zaměstnanci dopouštějí.

Nebezpečí na každém kroku

Ne, tímto vás nechceme vyděsit, nicméně taková naprosto běžná činnost, jako je chůze po pracovišti by měla mít svá určitá pravidla a zejména by měla mít své místo v registru rizik, což je povinný list v dokumentaci BOZP, který obsahuje soupis všech potenciálních rizik na pracovišti. Ono se to nezdá, ale rychlejší chůze po špatně osvětlených chodbách nebo v místech, kde se kříží nějaké frekventované chodby, může vézt i závažným pracovním úrazům hlavně při nárazech pracovníků jeden o druhého. To pak přesně poznáte, jak horkou kávu si z kuchyňky nesl Váš kolega, nebo jak ostré mohou být plechy, které někdo nese třeba do skladu.

Krom srážek s kolegy jsou ovšem poměrně běžnou nepříjemnou událostí zejména pády na schodech způsobené nevhodnou obuví. Podle pravidel bezpečnosti práce má každý zaměstnanec nosit na pracovišti neklouzavou pracovní obuv a tak jsou všemožné karamboly na schodech např. při nošení obuvi na vyšších podpatcích často problematicky uznatelné jako pracovní úraz, neb se takovéto záležitosti hodně často svezou se závěrem šetření, že zraněný zaměstnanec neměl na nohou předepsanou obuv, i když byl o tomto poučen a tedy nemá nárok na plné kompenzace. Tyto případy jsou skutečně zdokumentované a nejsou zase až tak vzácné, jak by se mohlo zdát.

Pozor na elektřinu

Elektřina je obecně dobrý sluha, ale zlý pán, proto je dobré mít se při každou manipulací s elektrickým proudem velmi na pozoru. Stačí vadný spotřebič, či uvolněná zásuvka a od vážnějšího zranění váš kolikrát dělí pouze centimetry. Podle pravidel BOZP by měl zaměstnavatel vždy zaměstnanci připravit jeho pracoviště tak, aby on už nemusel nic zapojovat nebo dodělávat, jelikož by měly být všechny přístroje zapojeny do správné elektrické fáze a pod vyhrazené okruhy s jištěním podle závazných norem. Pokud musí zaměstnanec takové přístroje sám zapojovat v rámci svých úkolů, měl by být řádně poučen odborně způsobilou osobu o bezpečné proceduře a konkrétních pracovních postupech.

Stane-li se vám tedy, že např. zjistíte, že z nějakého důvodu nejde kopírka a vy při snaze toto vyřešit dostanete elektrický šok, nemusí být toto bráno jako pracovní úraz, u kterého máte nárok na kompenzaci, protože opravovat kopírovací stroj zjevně nebylo vaším úkolem. Podobně se vyvarujte manipulaci s kabely, u kterých jsou obnažené vodiče, i když jste v kroužku elektrotechniků kdysi excelovali. Následné zkraty na neodborně ošetřené elektroinstalaci mohou skončit i požárem, jehož škody pak půjdou vám na vrub. Platí tedy jednoduchá zásada, že všechny případy, kdy si nejste při manipulaci s elektrickým proudem jisti, vždy nahlaste svému zaměstnavateli či vedoucímu vašeho oddělení a požádejte jej o opravu nastalé situace.

Nezapomeňte, jde hlavně o vaši bezpečnost

Bezpečnost práce ve firmě není jen otázkou na její vedení, ale je společným dílem všech zaměstnanců, kterou vedení organizuje, odborně a technicky zajišťuje, nicméně samotná realizace přijatých opatření už je na celé struktuře firmy. Základem všech opatření k zajištění bezpečnosti práce je školení BOZP a dokumentace BOZP, přičemž u obojího je hlavním účelem dobře vás, jako zaměstnance informovat o rizicích BOZP a jejich zvládání. Nebojte se proto projevit zájem o tématiku bezpečnosti práce na firemních poradách či při každodenní komunikaci a dávejte vedení vaší firmy tipy či náměty při řešení bezpečnosti práce ve skladech, při zakládání složek s dokumenty do vysokých polic a dalších činnostech, kde hrozí riziko pracovního úrazu.

V případě nejistoty pomůže externí dodavatel

O bezpečnost práce celých společností se v posledních letech čím dál častěji starají také externí společnosti zaměřené čistě na řešení problematiky BOZP ve firmách. I my se řadíme mezi tyto dodavatele služeb BOZP, přičemž naší předností je zkušený tým odborníků a odpovídající nástroje na sledování a řešení problematiky BOZP online. Angažování externí společnosti do řešení problematiky BOZP vám může přinést mnoho výhod od úspor času, finančních prostředků až po jistotu, že všechna vaše opatření v rámci bezpečnosti práce odpovídají někdy velmi složitým zákonným ustanovením. Zkušený externí dodavatel služeb BOZP je tedy sázka na odbornou i právní jistotu, což je velmi často zásadní benefit.

CRDR s.r.o.

Jaká rizika jsme ochotní tolerovat v práci? Mnohdy jde i o naše zdraví!
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference