Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Kouření na pracovišti. Legislativa, regulace a zákaz od zaměstnavatele

24. 4. 2023
Zpět

Kouření na pracovišti představuje vážný problém, který ovlivňuje nejen zdraví zaměstnanců, ale také jejich produktivitu a efektivitu. Ačkoli se v posledních letech snížil počet kuřáků v populaci, stále existuje řada pracovišť, kde se kouření toleruje nebo nedostatečně reguluje. Tento článek se zaměřuje na různé aspekty kouření na pracovišti, legislativu a úplný zákaz od zaměstnavatele, ale také na strategii regulace tohoto zlozvyku na pracovišti.

Obsah článku:

Vliv kouření na zdraví a pracovní prostředí

Pasivní kouření, kdy nekuřáci inhalují kouř z cigaret kouřících kolegů, představuje vážné zdravotní riziko. Studie prokázaly, že pasivní kouření zvyšuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny plic a dalších chronických respiračních onemocnění. Je důležité si uvědomit, že zaměstnanci, kteří jsou vystaveni pasivnímu kouření, nemají možnost se tomuto riziku vyhnout, pokud firma nezavede adekvátní opatření.

Aktivní kouření má negativní dopad na produktivitu zaměstnanců z několika důvodů. Kuřáci často potřebují přestávky na kouření během pracovní doby, což snižuje efektivitu a zvyšuje ztrátu času. Navíc zdravotní problémy spojené s kouřením často vedou ke zvýšené absenci a snížené výkonnosti.

Práva a povinnosti ve vztahu ke kouření v práci

Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit zdravé a bezpečné pracovní prostředí pro své zaměstnance. To zahrnuje ochranu nekuřáků před pasivním kouřením. V současné době se stále více zaměstnavatelů rozhoduje zakázat kouření na pracovišti, což může vyvolávat otázky ohledně práv zaměstnanců a zaměstnavatelů. Jak je to tedy s kouřením na pracovišti v souvislosti s českou legislativou?

Základní povinnosti zaměstnanců

Podle Zákoníku práce mají zaměstnanci povinnost pečovat o své zdraví a bezpečnost, ale také o zdraví a bezpečnost ostatních osob. Zaměstnanci musí dodržovat povinnosti vyplývající z právních předpisů nebo požadavků zaměstnavatele ohledně BOZP. Jedním z těchto předpisů je zákaz kouření na pracovišti a v jiných prostorách, kde jsou nekuřáci vystaveni účinkům kouření.

Zaměstnavatelé a zákaz kouření

Na druhé straně zaměstnavatelé jsou povinni zajistit dodržování zákazu kouření na pracovišti, který je stanoven ve zvláštních právních předpisech. Dříve měli zaměstnavatelé povinnost zřizovat kuřárny na pracovišti, avšak dnes už tomu tak není. I přesto mají zaměstnavatelé stále možnost kuřárnu zřídit.

V současné legislativě je zaměstnavatelům dovoleno zakázat kouření na pracovišti, což většina lidí nepovažuje za diskriminaci kuřáků. Pokud zaměstnavatel rozhodne zakázat kouření na pracovišti, zaměstnanci mohou jít kouřit, ale pouze během přestávek na jídlo nebo odpočinek, které se nezapočítávají do pracovní doby a lze je strávit mimo pracoviště.

Požární ochrana a kouření

Kouření na pracovišti souvisí také s problematikou požární ochrany. Zákon stanovuje, že fyzické osoby jsou povinny jednat tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, což se týká zejména používání různých spotřebičů a manipulace s hořlavými nebo požárně nebezpečnými látkami. Přestože obecné předpisy požární ochrany nezakazují kouření na pracovišti, je důležité si uvědomit, že kouření může představovat zvýšené riziko požáru, zejména v prostředí, kde se manipuluje s hořlavými materiály či výbušnými látkami.

Zákony omezující kouření

Existují zvláštní právní předpisy, které zakazují kouření v určitých situacích. Celá problematika kouření na pracovišti vychází z § 106 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce, který říká, že zaměstnanec je povinen na pracovišti a v pracovní době nepožívat alkohol ani jiné návykové látky, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště a nekouřit na pracovišti a jiných prostorách, kde jsou nekuřáci. Dále pak zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, zakazuje kouření v § 8. Další příklad je vyhláška č. 327/1992 Sb., Českého báňského úřadu, která stanovuje požadavky na zajištění BOZP s výbušninami a zpracováním výbušnin (§ 15 zakazuje kouření).

Podle české legislativy je libovolné kouření na pracovišti značně omezeno z důvodu ochrany zdraví nekuřáckých zaměstnanců. Úplný zákaz kouření na pracovišti je pak v pravomoci zaměstnavatele. Pracovníci však mají možnost kouřit během přestávek na jídlo a odpočinek mimo pracoviště.

Zaměstnavatelé mají také možnost zřídit kuřárnu pro své zaměstnance. V případě, že se zaměstnavatel rozhodne zakázat kouření na pracovišti úplně, je důležité, aby zaměstnanci dodržovali tuto politiku a respektovali práva a zdraví svých kolegů. V praxi je tedy důležité najít správnou rovnováhu mezi právy kuřáků a nekuřáků, aby byly zajištěny dobré pracovní podmínky a ochrana zdraví všech zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat: Alkohol na pracovišti. 10 nejčastějších otázek a odpovědí

Efektivní strategie regulace kouření na pracovišti

Jednou z nejúčinnějších strategií pro regulaci kouření na pracovišti je zavedení úplného zákazu kouření. Tento zákaz by měl platit pro všechny uzavřené prostory, jako jsou kanceláře, továrny nebo společenské místnosti. V některých případech mohou být povoleny výjimky, například ve venkovních kuřáckých zónách.

Pokud je zákaz kouření na pracovišti úplný, mohou být vyhrazeny venkovní kuřácké zóny pro zaměstnance, kteří si přejí kouřit. Tyto zóny by měly být dostatečně vzdálené od vstupů do budov a jiných míst, kde se shromažďují nekuřáci, aby se minimalizovalo riziko pasivního kouření.

Zaměstnavatelé by měli podporovat programy pro odvykání kouření a nabízet svým zaměstnancům přístup k těmto zdrojům. To může zahrnovat poskytování informací o dostupných programech, zahrnutí podpory pro odvykání kouření do zaměstnaneckých benefitů nebo spolupráci s místními organizacemi, které poskytují služby v oblasti odvykání kouření.

V rámci strategie regulace kouření na pracovišti doporučujeme zaměstnavatelům, aby nabízeli svým zaměstnancům informační a vzdělávací kampaně, které zvyšují povědomí o rizicích spojených s kouřením. Kampaně mohou zahrnovat např. školení, workshopy, letáky nebo jiné edukační materiály.

Vliv kouření na pracovišti. Legislativa, regulace a zákaz od zaměstnavatele
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference