Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Nejdůležitější změny v dopravě a dopravních předpisech v roce 2016

5. 4. 2016
Zpět

Možná jste zaznamenali, že od 1. 1. 2016 došlo ke změnám některých dopravních předpisů na českých silnicích. Věděli jste ale, že další změny v dopravě přinesla také novela zákona o silničním provozu, která je platná od 2. 2. 2016? Podívejte se na nejdůležitější změny dopravních předpisů pro rok 2016, které byste rozhodně neměli ignorovat, protože jsou velmi důležité a pro váš každodenní život za volantem zcela nezbytné.

K jakým došlo změnám v dopravě?

3 zrušené dopravní značky a 24 úplně nových

Grafickou proměnou prošla značka “Dálnice” a zcela novou podobu dostala značka “Městský okruh”. Značky “Zákaz vjezdu osobních automobilů”, “Dopravní vysílání” a “Křivky” byly úplně zrušeny. Od 1. 1. 2016 přibylo na českých silnicích 24 úplně nových dopravních značek.

Zvýšení a snížení rychlosti na některých silnicích

Na silnicích I. třídy došlo ke zvýšení maximální povolené rychlosti z původních 90 km/h na 110 km/h. Na silnicích pro motorová vozidla došlo ke snížení maximální povolené rychlosti z původních 130 km/h na 110 km/h.

Úprava doby platnosti značky “Zimní výbava”

U dopravní značky “Zimní výbava” se změnila doba její platnosti. Už neplatí, že značka měla působnost od 1. 11. do 31. 3. Nově musí mít značka dodatkový datum účinnosti. Pokud datum na značce není, je platná po celý rok.

Chodci a cyklisti mají nové značení

Další změna v dopravě se týká nejen řidičů, ale i chodců. Nově se můžete setkat s vodorovnou značkou, která vymezuje “Místo pro přecházení” a “Přejezd pro cyklisty”.

Dálniční známka změnila grafickou podobu

Dálniční známky prošly grafickou úpravou. Roční je kruhového tvaru a je na ní červená barva, měsíční je čtvercová s modrou barvou a desetidenní je trojúhelníkového tvaru a je žlutá.

V Praze se chystají nízkoemisní zóny

Od 1. 1. 2016 platí v hlavním městě Praze nízkoemisní zóny, které nařizují, že do některých částí centra nemohou jezdit automobily s emisní normou Euro 2 a nižší. Emisní zóny nabývají účinnosti až od roku 2017.

Změna pojmů “Zásobování” a “Dopravní obsluha”

Změny v dopravě 2016 na českých silnicích se dotkly také pojmů značek “Zásobování” a “Dopravní obsluha”. Každá z těchto značek má jiné nařízení a povolení vjezdu.

Nová důležitá značka “Bezpečný odstup”

“Bezpečný odstup” je zcela nová dopravní značka, která vás může na českých silnicích překvapit. Nová pravidla silničního provozu touto značkou informují řidiče o doporučené bezpečné vzdálenosti mezi vozidly jedoucími za sebou.

Nová důležitá značka “Sjíždění vozidel z tramvajového pásu”

Další velká změna v dopravě pro rok 2016 je nové značka “Sjíždění vozidel z tramvajového pásu”. Informuje řidiče o tom, že se nacházejí v oblasti, kde dochází ke sjíždění autobusů městské hromadné dopravy z tramvajového pásu na silnici pro motorová vozidla.

Směrový sloupek k usměrňování silničního provozu

Směrový sloupek je novinka, která je též platná od roku 2016. Používá se zejména tam, kde dochází k oddělování jízdních pruhů či oddělování cyklistického provozu, ale i na dalších mnoha místech.

Dopravní policisté mají dva nové pokyny pro řízení provozu

Dopravní policisté mají od roku 2016 dva nové pokyny řízení provozu, které se týkají zpomalení a zrychlení jízdy.

Další velké změny na silnicích - novela platná od 2. 2. 2016

Změny v dopravě a dopravních předpisech v roce 2016 jsou uvedeny také v novele č. 48/2016 Sb. zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu. Tato novela je platná od 2. 2. 2016 a obsahuje spousty změn, které se týkají například nových pravomocí městské policie a celníků, cyklistů a cyklistických zón, chodců, ale také osobního přepravníku Segway.

Změny v dopravě 2016 komplexně včetně infografiky

Komplexní informace o všech nejdůležitějších změnách v dopravě a dopravních předpisech včetně doprovodných obrázků a infografiky se dozvíte na portále BezpečnostPráce.info, konkrétně v článku “Pravidla silničního provozu. Změny v dopravních předpisech od 1. 1. 2016 včetně platné novely od 2. 2. 2016”.

CRDR s.r.o.

Nejdůležitější změny v dopravě a dopravních předpisech v roce 2016
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference