Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Nemoc z povolání. Odpovědi na nejdůležitější otázky

21. 01. 2021
Zpět

Tento článek shrnuje odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se nemocí z povolání. Dozvíte se mimo jiné, co je nemoc z povolání, kdo ji může uznávat, jaké jsou podmínky, co dělat, když nesouhlasíte s rozhodnutím o neuznání, kdo platí odškodnění nebo jaká je jeho výše.

Obsah článku:

Co je nemoc z povolání?

Nemoc z povolání je nemoc, která vznikla v souvislosti s výkonem povolání a působením nepříznivých chemických, fyzikálních, biologických nebo jinak škodlivých vlivů při plnění pracovních a služebních úkonů, jež jsou jednoznačně příčinou onemocnění. Předpokladem uznání je nutné, aby vznikla za podmínek, které jsou uvedeny v seznamu nemocí z povolání (příloha k nařízení vlády č. 290/1995 Sb.).

Nemoci z povolání jsou rozděleny do kategorií podle toho, zda:

jsou způsobené:

nebo se týkají:

Podle § 1 nařízení vlády č. 290/1995 Sb. může být nemoc z povolání také akutní otrava vznikající nepříznivým působením chemických látek.

Nemoc z povolání může mít chronický (trvalý) nebo dočasný charakter. Jedná-li se o nemoc dočasnou, postupně dojde k jejímu vyléčení, případně její příznaky zmizí po opuštění povolání. V případě, že se jedná o trvalou chorobu, měla by nemocná osoba zvážit skončení rizikové práce, která onemocnění způsobila.

Existuje také pojem „ohrožení nemocí z povolání“. Definice je shodná s tím rozdílem, že při ohrožení nemocí z povolání není dosaženo takového stupně poškození zdravotního stavu, ale další setrvání ve výkonu práce za stejných podmínek by vedlo ke vzniku nemoci z povolání.

Mezi pět nejčastějších nemocí z povolání v ČR patří:

Mohlo by vás zajímat:

Kdo může uznávat nemoci z povolání?

Oprávnění k posuzování nemocí z povolání mají pouze vybraní poskytovatelé pracovního lékařství (Střediska nemocí z povolání). Toto oprávnění uděluje ministerstvo zdravotnictví.

Každé Středisko nemocí z povolání má své území, kde může rozhodovat. Výjimku mají vojáci a civilní zaměstnanci vojska, pro které posuzování nemocí z povolání vykonává Ústřední vojenská nemocnice v Praze.

Jaké jsou podmínky pro uznání nemoci z povolání?

Předpokladem pro uznání nemoci z povolání je splnění všech těchto třech podmínek:

  1. Choroba musí být uvedena v seznamu nemocí z povolání, případně musí být možné ji do některé z položek seznamu zařadit.
  2. Musí být ověřeno a potvrzeno, že posuzovaná osoba vykonávala práci za podmínek, které odpovídají vzniku nemoci z povolání dle seznamu nemocí z povolání.
  3. Posuzovaná osoba musí mít příslušnou diagnózu a stav onemocnění musí dosahovat požadovaného stupně závažnosti, je-li v seznamu nemocí z povolání definována.

Nemoc z povolání může uznat pouze specialista v oboru pracovního lékařství. Na jeho základě je teprve možné vydat lékařský posudek, který tuto skutečnost uzná.

Jak se zjišťuje zdravotní stav posuzované osoby?

Zjištění zdravotního stavu osoby, která žádá o prověření nemoci z povolání, zahrnuje fyzikální vyšetření a posouzení jeho výsledků. Aktuální zdravotní stav se posuzuje také se stavem před vznikem nemoci. Příznaky typické pro dané onemocnění musí odpovídat diagnóze a je-li to definováno v seznamu nemocí z povolání, musí onemocnění dosahovat požadovaného stupně závažnosti.

Kdo ověřuje podmínky vzniku nemoci z povolání?

Ověření, zda opravdu posuzovaná osoba vykonávala práci za podmínek, při kterých vzniká nemoc z povolání dle seznamu, provádí:

  1. orgány ochrany veřejného zdraví (krajská hygienická stanice - odbor hygieny práce),
  2. Státní úřad pro jadernou bezpečnost v případě, že se jedná o povolání v podmínkách ionizujícího záření,
  3. poskytovatel pracovnělékařských služeb, jedná-li se o podezření onemocnění, které vzniklo v zahraničí, avšak u zaměstnance českého zaměstnavatele.

Ověřovatel vydá vyjádření, zda byly naplněny podmínky vzniku nemoci z povolání či nikoliv, čímž je ověření následně uzavřeno.

Co dělat, když nesouhlasím s rozhodnutím neuznání nemoci z povolání?

Vydá-li příslušný poskytovatel pracovnělékařských služeb negativní posudek (neuzná nemoc z povolání) a posuzovaná osoba se domnívá, že je nesprávný, může se odvolat a podat návrh na přezkoumání. Ten je nutné podat nejpozději do 10 pracovních dnů od jeho převzetí a to stejnému poskytovateli pracovnělékařských služeb, který posudek vydal.

V případě, že pracovní lékař nevyhoví žádosti o přezkoumání posudku, postupuje odvolání příslušnému orgánu, kterým je v tomto případě Odbor zdravotnictví Krajského úřadu.

Součástí odvolání musí být:

Správní orgán pak do 30 pracovních dnů od doručení buď:

V případě, že pracovní lékař návrhu na přezkoumání vyhoví, zruší okamžitě původní posudek a na základě zjištěných skutečností nebo nového posouzení zdravotní způsobilosti vydá nový posudek.

Pokud byl nový lékařský posudek uznán státním správním orgánem, dojde k jeho odeslání také:

Kdo platí odškodnění za nemoc z povolání a jaká výše?

Povinností každého zaměstnavatele je pojištění pro případ nemoci z povolání, tzv. zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Z tohoto titulu je tedy vyplácení odškodnění na pojišťovně. Výše odškodnění se stanovuje podle druhu náhrad a s ohledem na další faktory, jako je např. typ onemocnění. Podle §§ 271a - 271j zákona č. 262/2006 Sb. jsou při nemoci z povolání náhrady:

a v případě úmrtí zaměstnance:

Nemůže-li zaměstnanec podle lékařského posudku nadále vykonávat práci, která mu způsobila nemoc z povolání, má právo na odstupné, jehož výše je minimálně dvanáctinásobek průměrného výdělku (§ 67 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb.).

Nemoc z povolání. Odpovědi na nejdůležitější otázky
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference