Tento článek shrnuje odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se nemocí z povolání. Dozvíte se mimo jiné, co je nemoc z povolání, kdo ji může uznávat, jaké jsou podmínky, co dělat, když nesouhlasíte s rozhodnutím o neuznání, kdo platí odškodnění nebo jaká je jeho výše.
Obsah článku:
Nemoc z povolání je nemoc, která vznikla v souvislosti s výkonem povolání a působením nepříznivých chemických, fyzikálních, biologických nebo jinak škodlivých vlivů při plnění pracovních a služebních úkonů, jež jsou jednoznačně příčinou onemocnění. Předpokladem uznání je nutné, aby vznikla za podmínek, které jsou uvedeny v seznamu nemocí z povolání (příloha k nařízení vlády č. 290/1995 Sb.).
Nemoci z povolání jsou rozděleny do kategorií podle toho, zda:
jsou způsobené:
nebo se týkají:
Podle § 1 nařízení vlády č. 290/1995 Sb. může být nemoc z povolání také akutní otrava vznikající nepříznivým působením chemických látek.
Nemoc z povolání může mít chronický (trvalý) nebo dočasný charakter. Jedná-li se o nemoc dočasnou, postupně dojde k jejímu vyléčení, případně její příznaky zmizí po opuštění povolání. V případě, že se jedná o trvalou chorobu, měla by nemocná osoba zvážit skončení rizikové práce, která onemocnění způsobila.
Existuje také pojem „ohrožení nemocí z povolání“. Definice je shodná s tím rozdílem, že při ohrožení nemocí z povolání není dosaženo takového stupně poškození zdravotního stavu, ale další setrvání ve výkonu práce za stejných podmínek by vedlo ke vzniku nemoci z povolání.
Mezi pět nejčastějších nemocí z povolání v ČR patří:Mohlo by vás zajímat:
Oprávnění k posuzování nemocí z povolání mají pouze vybraní poskytovatelé pracovního lékařství (Střediska nemocí z povolání). Toto oprávnění uděluje ministerstvo zdravotnictví.
Každé Středisko nemocí z povolání má své území, kde může rozhodovat. Výjimku mají vojáci a civilní zaměstnanci vojska, pro které posuzování nemocí z povolání vykonává Ústřední vojenská nemocnice v Praze.
Předpokladem pro uznání nemoci z povolání je splnění všech těchto třech podmínek:
Nemoc z povolání může uznat pouze specialista v oboru pracovního lékařství. Na jeho základě je teprve možné vydat lékařský posudek, který tuto skutečnost uzná.
Zjištění zdravotního stavu osoby, která žádá o prověření nemoci z povolání, zahrnuje fyzikální vyšetření a posouzení jeho výsledků. Aktuální zdravotní stav se posuzuje také se stavem před vznikem nemoci. Příznaky typické pro dané onemocnění musí odpovídat diagnóze a je-li to definováno v seznamu nemocí z povolání, musí onemocnění dosahovat požadovaného stupně závažnosti.
Ověření, zda opravdu posuzovaná osoba vykonávala práci za podmínek, při kterých vzniká nemoc z povolání dle seznamu, provádí:
Ověřovatel vydá vyjádření, zda byly naplněny podmínky vzniku nemoci z povolání či nikoliv, čímž je ověření následně uzavřeno.
Vydá-li příslušný poskytovatel pracovnělékařských služeb negativní posudek (neuzná nemoc z povolání) a posuzovaná osoba se domnívá, že je nesprávný, může se odvolat a podat návrh na přezkoumání. Ten je nutné podat nejpozději do 10 pracovních dnů od jeho převzetí a to stejnému poskytovateli pracovnělékařských služeb, který posudek vydal.
V případě, že pracovní lékař nevyhoví žádosti o přezkoumání posudku, postupuje odvolání příslušnému orgánu, kterým je v tomto případě Odbor zdravotnictví Krajského úřadu.
Součástí odvolání musí být:
Správní orgán pak do 30 pracovních dnů od doručení buď:
V případě, že pracovní lékař návrhu na přezkoumání vyhoví, zruší okamžitě původní posudek a na základě zjištěných skutečností nebo nového posouzení zdravotní způsobilosti vydá nový posudek.
Pokud byl nový lékařský posudek uznán státním správním orgánem, dojde k jeho odeslání také:
Povinností každého zaměstnavatele je pojištění pro případ nemoci z povolání, tzv. zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Z tohoto titulu je tedy vyplácení odškodnění na pojišťovně. Výše odškodnění se stanovuje podle druhu náhrad a s ohledem na další faktory, jako je např. typ onemocnění. Podle §§ 271a - 271j zákona č. 262/2006 Sb. jsou při nemoci z povolání náhrady:
a v případě úmrtí zaměstnance:
Nemůže-li zaměstnanec podle lékařského posudku nadále vykonávat práci, která mu způsobila nemoc z povolání, má právo na odstupné, jehož výše je minimálně dvanáctinásobek průměrného výdělku (§ 67 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb.).
Vyberte ze seznamu:
● Jsem zaměstnavatel
● Jsem živnostník (mám-li zaměstnance)
● Jsem majitel objektu
● Jsem developer/investor