Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Podle čeho vybírat dodavatele služeb BOZP?

25. 8. 2015
Zpět

Každý podnikatel zaměstnavatel má ze zákona několik povinností. Jednou z nich je zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (zkráceně „BOZP“).Tato povinnost není bezdůvodná a tak každému zaměstnavateli by mělo záležet na bezpečnosti a spokojenosti vlastních zaměstnanců. Kvalitní a bezpečné pracoviště navíc může zaměstnance motivovat k větší efektivitě a produktivitě. Pracovníci se totiž nemusí neustále bát, že se jim něco stane a pokud ano, jejich zaměstnavatel se o ně postará.

Každé pracoviště ovšem má svá specifika a hrozby. Často ale není v silách zaměstnavatele všechny tyto hrozby odhalit a odstranit. Buď toho není schopen, nebo o nich dokonce ani neví. Na tom není nic zvláštního, problematika BOZP je totiž v některých případech velmi složitá a nastudovat vše potřebné je často hodně tvrdý oříšek. Pro ty, kteří nechtějí po nocích surfovat po internetu v zákonech, anebo se nechtějí obávat chybného delegování BOZP povinností na jednoho ze svých zaměstnanců, existuje poměrně snadné řešení. Stačí si objednat odborníky. Na internetu naleznete spousty rádoby odborníků, ale jen někdy se jedná o skutečné odborníky a profesionály. Jako specialisté se totiž prezentují jak čerství absolventi kurzu prevence rizik v BOZP, tak i bývalí zaměstnanci různých poradenských společností, kteří byli vyhozeni na hodinu. Podle čeho tedy vybírat dodavatele služeb BOZP?

Cena BOZP. Nehraje zase takovou roli.

Cena by v žádném případě neměla být jediným rozhodujícím kritériem. Ve snaze ušetřit, podnikatelé často volí dodavatele služeb BOZP, který nabízí nejnižší cenu. Jenže právě v tom pak bývá háček. Může se stát (a není to výjimkou), že takový dodavatel neodvede svou práci dobře, jak slíbil v nabídce, nebo že vám potom naúčtuje ještě další skryté poplatky. Seznamte se proto nejdříve s rozsahem prací a jejich obvyklou cenou. Pokud bude dodavatel nabízet podezřele nízkou cenu, je v tom háček! Všichni “bezpečáci” mají podobné náklady na mzdu, dopravu, vzdělávání, na technickou podporu, režie apod. Pokud někdo pracuje v oboru za podezřele nízkou cenu, je více než jasné, že něco ošidil. Kvalifikovaný a zkušený bezpečnostní technik nemá zapotřebí šidit ani sebe ani zákazníka.

Reference. Hrají velkou roli, ale?

Reference jsou velmi důležité a společnosti zajišťující BOZP je často mívají zveřejněny přímo na svých oficiálních webových stránkách. Pokud vidíte, že firma má ve svém portfoliu řadu známých značek, pak je vysoká pravděpodobnost, že tato firma bude důvěryhodná a nabídne vám kvalitní služby. I tak si to ale raději ověřte, protože na internetu není problém se chlubit klienty, pro které společnost nikdy nepracovala. Poptat se můžete i u svých známých, kteří mají s výběrem dodavatele služeb BOZP zkušenosti. Standardem také bývá, že si vyberete pár referenčních zákazníků, požádáte dodavatele o kontakty na tyto klienty a následně si ověříte kvalitu poskytovaných služeb přímo od zákazníků.

Doklady odborné způsobilosti

Společnost nabízející služby BOZP musí být schopná dodat relevantní doklady odborné způsobilosti. Zaměřte se i na to, zda tyto doklady jsou opravdu pravdivé, aktuální a platné. Certifikát odborně způsobilé osoby v prevenci rizik je platný po dobu 5 ti let, poté je potřeba projít opakovaným přezkoušením. Osoba odborně způsobilá v prevenci požární ochrany má též vlastní certifikát, ten má však platnost neomezenou.

Zkušenosti. K nezaplacení.

Zjistěte si, jak dlouho dodavatel služeb BOZP působí ve svém oboru a jak velké zkušenosti má. Vhodnější je vybrat zavedenou firmu s dlouholetou tradicí, jejíž pracovníci opravdu vědí, co dělají. BOZP je v podstatě odnož právnické terminologie, a když nevíte na co si dát pozor, obrátí se to velmi rychle proti vám. Bezpečák s rok starým certifikátem jen těžko může vědomostmi konkurovat technikovi, který se bezpečností práce živí celý život.

Rozsah živnostenského oprávnění

Pokud se společnost kromě služeb BOZP věnuje i řadě dalších činností, které s tímto oborem vůbec nesouvisejí (ISO certifikace, technický dozor staveb apod.), asi nebude něco v pořádku. Dále je potřeba si ověřit i nezbytné živnostenské oprávnění. Stačí jednoduše zadat obchodní název na portálu ARES a u každé společnosti máte obratem veškeré potřebné informace.

Webové stránky

Kvalitu firmy můžete odhadnout i podle jejích webových stránek. Pokud společnost žádnou webovou prezentaci nemá nebo je několik let zastaralá, je třeba mít se na pozoru. To platí i v případě, že jsou stránky nepřehledné a očividně neprofesionální. Znamená to, že firma není ochotna či schopna v dnešní počítačové době prezentovat sebe sama v dobrém světle, anebo je to jejím manažerům jedno, a to je pak cesta do zatracena. Kvalita prezentace často vypovídá také o kvalitě nabízených služeb BOZP.

Invence a inovace

Profesionály poznáte také tak, že se svým zákazníků snaží práci zjednodušit a zefektivnit. Moderní doba umožňuje využít nespočet softwarových aplikací a programů, které dokáží BOZP udělat příjemnější a pro uživatele dostupnější. Skuteční odborníci si vytvářejí svoje vlastní IT řešení na míru, které pak nabízejí svým zákazníkům v rámci cen ostatních služeb, nebo jen za symbolický poplatek.

Jak tedy vypadá kvalitní dodavatel služeb BOZP?

  1. Své práci bezvýhradně rozumí.
  2. Je vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
  3. Jedná s vámi férově a narovinu.
  4. Neúčtuje si další skryté poplatky.
  5. Pravidelně navštěvuje vaše pracoviště bez vašeho vyzvání.
  6. Dokumentaci BOZP vám vytváří přesně na míru, nenabízí vám žádné obecné dokumenty.
  7. Za každých okolností se vám snaží pomoci a vždy stojí na vaší straně.
  8. Zastupuje vás při jednání s úřady.
  9. Školení BOZP provádí zábavně a zajímavě.
  10. Dobře se orientuje i v problematice příbuzných oborů.

Ing. Martin Šimek
jednatel CRDR s.r.o

Dodavatel služeb BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference