Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Průvodce, jak se chovat při tornádu. Co dělat a jak přežít tornádo

29. 6. 2021
Zpět

Naučte se, jak zůstat v bezpečí během tornáda a jak zlepšit schopnost vašeho domova mu odolat. Připravili jsme pro vás uceleného průvodce, který vás seznámí s tím, co je tornádo, jak a kde vzniká, jak ho poznat, ale také jak se chovat, co dělat a jak přežít.

Obsah článku:

Co je tornádo?

Tornádo je vertikální trychtýř nálevkovitého tvaru tvořený extrémně rychle se točícím vzduchem, který se dotýká jak země, tak oblaku zvaného cumulonimbus, ve vzácných případech oblaku cumulus. Vyskytuje se pod spodní základnou konvektivní bouře, která představuje soubor jevů: poryvy větru, deště, krup a blesků.

Tornáda jsou klasifikována na základě své síly, rychlosti větru, destruktivních účinků, délky a trasy. V roce 1971 vymyslel japonsko-americký meteorolog Ted Fujita ve spolupráci s Allanem Pearsonem stupnici, podle které se tornáda klasifikují dodnes.

Fujitova stupnice / klasifikace tornád

Jak a kde vzniká tornádo?

Tornádo obvykle vzniká extrémně silným typem bouřky, která se nazývá supercela. Aby se však tornádo vytvořilo, jsou nutné některé další velmi specifické povětrnostní podmínky. Nejprve začne stoupat teplý vzduch směrem k bouřkovým mrakům, následně získá rychlost a vytvoří stoupavý proud. Jakmile se do stoupajícího proudu dostane více vzduchu, může to změnit směr a nabrat na rychlosti. Stoupavý proud také odvádí vlhkost k oblakům. Mraky mohou tuto vlhkost zadržet, což může později způsobit hlavní pohon tornáda.

Pokud nastanou všechny tyto podmínky, vytvoří se v bouři vír (rotující vzduch). Tento vír se nazývá mezocyklon a vypadá jako oblak ve tvaru nálevky či trychtýře. Chladný, suchý vzduch se obaluje kolem mezocyklónu a vytváří zadní sestupový konvektivní proud uvnitř supercely, což má později za následek obrovský teplotní rozdíl mezi vnitřkem a vnejškem mezocyklónu. Spodní část mezocyklónu se zúží, což způsobí rychlejší otáčení větru. Pokud dosáhne vlhkosti, která byla zadržena v bouřkovém mraku, bude se vlhkost nasávat do trychtýře tornáda. To dává mezocyklónu pohon, který potřebuje, aby se stalo mohutnou rotující stěnou mraků, které říkáme tornádo. Nejčastěji vzniká na rovinatém prostranství, kde se nemá o co rozbít a rozptýlit.

Tornáda mají extrémně vysokou rychlost rotujícího větru, která se pohybuje od 60 km/h do 500 km/h. Mají destruktivní účinky na vše, co jim přijde do cesty. Ničí infrastrukturu i budovy, lámou stromy a dokáží vcucnout a do veliké výšky vynést i velké předměty, jako jsou auta, karavany, ale i obydlí bez pevných základů.

Jak poznat, že se blíží tornádo?

Pokud zaznamenáte některý z níže uvedených příznaků, může se jednat o tornádo, proto se okamžitě skryjte do bezpečí a sledujte rozhlasové a televizní stanice.

Některá tornáda jsou jasně viditelná, ale ne vždy. Někdy je déšť nebo okolní nízké mraky zakrývají a vidět nejsou. Vyvíjejí se extrémně rychle a stejně tak se mohou zase rychle rozptýlit. Většina tornád je na zemi méně než 15 minut.

Před zasažením tornáda může vítr utichnout a vzduch se může velmi uklidnit. Mrak trosek může označit místo tornáda, i když trychtýř není viditelný. Tornáda se obvykle vyskytují v blízkosti zadní hrany bouřky. Není neobvyklé vidět za tornádem jasnou, sluncem zalitou oblohu.

Tornáda nad Středozemním mořem Tornádo na Floridě, USA Tchaj-pejský mrak jako tornádo, když přichází tajfun Tornádová dvojčata Obří vznikající tornádo s bleskem Tornádo na pobřeží Černého moře

Jak přežít tornádo v budově?

Co dělat při tornádu venku?

Padající a létající úlomky způsobují během tornáda většinu úmrtí a zranění. I když během tornáda neexistuje úplně bezpečné místo, některá místa jsou mnohem bezpečnější než jiná.

Jak se připravit na tornádo?

Nejlepší způsob, jak zůstat v bezpečí během tornáda, je být dobře připraven. Doma nebo na pracovišti byste proto měli mít připravené následující věci:

Ochrana rodiny

Ochrana domova

Co dělat, když uvidíte tornádo?

Je-li vydána výstraha před tornádem nebo jste ho spatřili ve vaší blízkosti, za žádných okolností se k němu nepřibližujte a ani se ho nepokoušejte předjet nebo dokonce předběhnout. Zůstaňte v klidu, ale rychle vyhledejte úkryt na co nejbezpečnějším místě podle výše uvedených doporučení.

V případě, že tornádo uvidíte z bezpečné vzdálenosti, a to i kdyby to bylo v přírodě mimo civilizaci nebo obytnou část, nenechávejte si to jen pro sebe, ale okamžitě tuto skutečnost ohlaste na linku 112 (jednotné evropské číslo tísňového volání).

Je možné tornádo předpovědět?

Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ze dne 28. 6. 2021 vydané na základě výskytu extrémně ničivého tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku:

Podle všeho je tedy tornádo možné předpovídat jen velmi obtížně, ale nemožné to není. Dokázal to informační portál Počasí online Morava, který varoval ve svém facebookovém příspěvku před možným vznikem tornád na Jižní Moravě v červnu 2021 s předstihem dvou dnů.

Počasí online Morava

Supercely však nemusí být doprovázeny dalšími extrémními jevy, jako je např. tornádo, a nejsou vždy nebezpečné. V České republice se vyskytují každoročně desítky supercel a maximálně jednotky tornád, která jsou převážně slabá.

V USA, kde je každoročně nejvíce tornád na světě (cca 1000 ročně), umí tornáda předpovídat podstatně lépe než v Evropě. Američané používají meteorologické radary navržené primárně právě na tornáda, narozdíl od evropských radarů, které monitorují a detekují hlavně srážky.

Mohlo by vás zajímat: Seznam tornád v Česku

V USA, kde je každoročně nejvíce tornád na světě (cca 1000 ročně), umí tornáda předpovídat podstatně lépe než v Evropě. Američané používají meteorologické radary navržené primárně právě na tornáda, narozdíl od evropských radarů, které monitorují a detekují hlavně srážky.

Průvodce, jak se chovat při tornádu. Co dělat a jak přežít tornádo
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference