Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Raynaudův syndrom z vibrací. Jak předcházet onemocnění způsobené vibrujícími nástroji?

8. 3. 2018
Zpět

Tzv. sekundární Raynaudův syndrom z vibrací je onemocnění drobných cév prstů rukou, které vzniká při nadlimitních vibracích, které působí na horní končetiny. Vibrace jsou tak přenášeny na ruce, nejčastěji z ručně ovládaného pneumatického nářadí nebo při práci s vibrujícími nástroji a zařízeními. Délka expozice je přitom uváděna ve velmi širokém rozmezí od několika měsíců až do 20 let práce s vibrujícími přístroji. Jak se syndrom projevuje, jak zjistit, jestli ho máte, jaká je nejohroženější skupina lidí, a jak této nepříjemné nemoci předcházet?

Statistiky Raynaudova syndromu

V minulosti se jednalo o poměrně časté onemocnění, ale v posledních letech se počty výrazně snížily, a to zejména díky snižování počtu lidí, kteří s vibrujícími nástroji pracují. Zatímco v roce 1996 bylo v České republice uznáno asi 67 nemocí z povolání Raynaudovým syndromem, v roce 2000 jich bylo kolem 57, v roce 2006 okolo 25 a v roce 2015 už jen 3. To ale neznamená, že by tato nemoc měla být opomíjena.

Jak se syndrom z vibrací projevuje?

Nemoc způsobená z vibrací se projevuje zejména bělením konečků prstů, k němuž dochází při prochladnutí rukou. To je způsobeno špatným prokrvením. Obvykle se postižení objevuje na posledních článcích prstů a bývá stranově asymetrické, tedy nesouměrné. Ve většině případů bělení nepřesahuje až do dlaně a nebývají přítomny ani žádné trofické defekty na špičkách prstů, tzn. defekty vztahující se k výživě tkání a jejich růstu.

Onemocnění má obvykle dvě stádia:

Jak zjistit, zda máte syndrom z vibrací?

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda máte Raynaudův syndrom z vibrací, je chladový vodní pokus, který si můžete udělat doma. Ponořte obě ruce po lokty do vody o teplotě asi 10°C a nechte je ponořené po dobu 10 minut. Pokud vám zbělají konečky prstů, pravděpodobně trpíte tímto syndromem.

Další možností je lékařské vyšetření, konkrétně pletysmografické vyšetření cév prstů horních končetin, ultrazvukové vyšetření cév, termovize, arteriografie nebo kapilaroskopie.

Nejohroženější skupina lidí a odvětví

S vibracemi, které se přenáší na horní končetiny, tedy na ruce, se setkáváme u mnoha profesí. Nejčastěji jsou nadměrným vibracím vystaveni především:

Co se týče odvětví, tak nejčastěji jsou v České republice postiženy:

Co ovlivňuje expozici vibrací

Jak předcházet syndromu z vibrací?

Jediným způsobem, jak předcházet Raynaudovu syndromu z vibrací, je prevence. Ta spočívá zejména v důsledném používání technických a technologických opatření, která by měla vést k zabránění přenosu a působení vibrací. Důležité je také omezit působení vibrací na míru, která je přípustná hygienickým limitům. Ty jsou uvedeny v § 16 a § 18 nařízení vlády č. 272/2011 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

Stroje a zařízení, která překračují povolenou mez se doporučuj nepoužívat. Pokud to není možné, doporučuje se zvolit náhradní řešení ve formě úpravy pracovní doby a režimu práce, odpočinku a pravidelného střídání s jinými pracovníky, ale také ochrana před chladem a vlhkem, což může mít za následek velmi pozitivní efekt.

Dalším způsobem prevence syndromu z vibrací mohou být tzv. antivibrační rukavice, které jsou vybaveny výplní z gelu pohlcující vibrace a nárazy. Odborníci na nemoci z povolání mají ale k těmto technologiím celkem rozdílné názory. Někteří je chválí a jiní jsou zase spíše zdrženliví.

Raynaudův syndrom z vibrací. Jak předcházet onemocnění způsobené vibrujícími nástroji?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference